استیضاح وزیر اقتصاد آغاز شد/به روزرسانی می شود
استیضاح مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد در اولین دستور کار جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی قرار گرفت

گزارش استیضاح وزیر اقتصاد در مجلس

استیضاح مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد در اولین دستور کار جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

علی‌اصغر یوسف‌نژاد  عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در ابتدای جلسه از نمایندگان متقاضی استیضاح خواست در بیان اظهارات‌شان از طرح مسائل حاشیه‌ای خودداری کنند.

متقاضیان استیضاح و وزیر هر کدام دو ساعت وقت دارند که یک ساعت و نیم در ابتدا و ۳۰ دقیقه در انتها صحبت کنند و دفاع نهایی با وزیر خواهد بود.

حاجی دلیگانی، بهادری، خادمی، سیاوشی، پاپی‌زاده، نوروزی، بدری، کاظم‌زاده، کیانپور، ساری و جاسمی در یک ساعت و نیم اول و لاهوتی و حضرتی در نیم ساعت آخر صحبت می‌کنند.

سخنرانان جلسه استیضاح باید در مورد محورهای ۱۷ گانه استیضاح صحبت کنند.

موافقان استیضاح وزیر اقتصاد

* حاجی‌دلیگانی: در دوران وزارت کرباسیان قدرت خرید مردم۵۰ درصد کاهش یافته است

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: آقای وزیر اقتصاد در دوران وزارت شما قدرت خرید مردم ۵۰ درصد کاهش یافته و ۹ تا ۱۸ میلیارد دلار ارز کشور به تاراج رفته و ۵۷ تن طلا و سکه از دست رفته است.

حسینعلی حاجی دلیگانی در موافقت با استیضاح وزیر امور اقتصاد و دارایی بیان کرد: آقای کرباسیان یک سال از زمان رای اعتماد نمایندگان و ارایه برنامه کاری شما با شعار آزادی، امنیت و آرامش و پیشرفت بر اساس ماده ۲۰۶ آیین نامه داخلی به نمایندگان گذشت. بر کارگران و کشاورزان و کسانی که شغل نداشتند و معلمان و رانندگان چه گذشت.

?از کجای فساد برایتان بگویم؟ از گرانی بی حساب و کتاب خوراکیها ؛ اجاره بها؛ قیمت خودرو, ارز و سکه!
?دربرنامه هایتان در سال ۹۶گفتید شاهد نوسانات شدید در بازار نخواهیم بود. شما که وزیر شدید دلار ۳۸۰۰ تومان به ۱۲ هزار تومان رسید.

* بهادری: آقای کرباسیان لباس وزارتخانه اقتصاد به تن شما نمی‌آید

نماینده مردم ارومیه مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عملکرد وزیر اقتصاد و با بیان این موضوع لباس وزارتخانه اقتصاد به تن کرباسیان نمی‌آید از نمایندگان خواست با رای به استیضاح وضعیت اقتصاد را بهبود بخشند.

سید هادی بهادری در جایگاه موافقت با استیضاح وزیر اقتصاد گفت: گلایه‌ای از رییس جمهور دارم. شأن وزارت اقتصاد در کابینه به هماهنگ کننده چند اداره تقلیق پیدا کرده است. ما انتظار داشتیم یک اقتصاددان در راس وزارت اقتصاد می‌بود. به بحث تخصص در این باره توجه نشده ما هر جا از متخصص استفاده نکردیم آسیب دیدیم.

?وزیر اقتصاد نمی تواند تئوری پردازی کند
?آقای کرباسیان چرا پست وزارت اقتصاد را پذیرفتی و از ملت عذرخواهی نکردی؟
?ما به اقتصاد به اندازه فوتبال ارزش قائل نیستیم.
?کسانی که ۳۰ تا۴۰ هزار سکه خریدند سکه نمی دهند اما بقال سر کوچه باید از دارایی خود بکند و مالیات دهد.
?شما آدم خوش برخوردی هستید اما لباس وزارت اقتصاد به تن شما نمی آید .
?شما می توانید مدیر خوبی باشید اما مدیر اقتصادی خوبی نیستید

*خادمی: روحیه اشرافیگری خاوری همچنان در بدنه مدیران وزارت اقتصاد جاری است

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عملکرد وزارت اقتصاد در زمینه‌ی تنظیم سیاست‌های اقتصادی و مالی گفت: اگر امروز خاوری نیست اما روحیه اشرافیگری او در بدنه مدیران وزارت اقتصاد جاری است.

هدایت‌الله خادمی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی استیضاح وزیر اقتصاد به عنوان یکی از متقاضیان استیضاح، گفت: آیا وضع اقتصادی مردم را نمی‌بینیم و صدای مستضعفان را نمی‌شنویم؟ چه‌طور است که در این اوضاع بد اقتصادی زندگی توده‌های مردم سخت‌تر و زندگی برخی بهتر و شیرین‌تر می‌شود؟

اظهارات تامل برانگیز خادمی موافق استیضاح وزیر اقتصاد

*رحیمی‌جهان‌آبادی: کرباسیان، اقتصاد کلان بلد نیست

رییس فراکسیون مرزنشینان مجلس گفت:‌ اقتصاد دولت روحانی بیمار است و مقصر آن هم شخص آقای کرباسیان است پس همکاران عزیز به نام ملت ایران به استیضاح کرباسیان رای مثبت دهیم.

جلیل رحیمی جهان آبادی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با استیضاح مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد،‌ گفت: وزارت اقتصاد از مدیریت اوضاع اقتصادی ناتوان است. کرباسیان مدیری نیست که اقتصاد کلان بلد باشد و بتواند آن را اداره کند،‌ ایشان توانایی اداره زیر مجموعه خودش را هم ندارد. بیش از ۴۰ نماینده استیضاح وزیر اقتصاد را به این دلیل امضا کردند که بفهمند مقصر فساد در سامانه‌های گمرک چه کسی است؟ بارها به رییس گمرک گفته‌ام شرکتهای مرزنشینان تحت فشار هستند، در گمرک فساد است و مشکلات اقتصادی مردم را زمین‌گیر کرده است اما هیچ تلاشی در کرباسیان و گمرک برای رفع چالش‌ها نیست.

ابوترابی مخالف استیضاح وزیر اقتصاد:

?هر سه فراکسیون مجلس (امید، مستقلان ولایی و نمایندگان ولایی) با استیضاح مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی مخالف هستند
?نظر فراکسیون‌های مجلس بیشتر بر ماندن وزیر اقتصاد و ابقای وی است و معتقد هستند که رئیس‌جمهور باید پاسخگو باشد چرا که رئیس‌جمهور رئیس‌ شورای عالی پول و اعتبار است و بانک مرکزی نیز زیر نظر وزارت اقتصاد نیست

حاشیه استیضاح وزیر اقتصاد

?محمود واعظی رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور و محمد جواد آذری جهرمی در اقدامی عجیب در جلسه استیضاح وزیر اقتصاد به میان صندلی نمایندگان رفته و با آن‌ها رایزنی می‌کنند

عملکرد کرباسیان باعث بهبود نیافتن وضعیت معیشت و افزایش بیکاری شد

عباس پاپی‌زاده عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان این‌که عملکرد وزیر اقتصاد باعث اجرایی نشدن مهم‌ترین دغدغه رهبری یعنی بهبود وضعیت معیشت و رفع بیکاری شد، گفت: اگر این زلزله اقتصادی در هر کشوری رخ می‌داد مدیران ارشد اقتصادی عذرخواهی می‌کردند اما انگار فرهنگ عذرخواهی در بین مسئولان کشور ما وجود ندارد. وی افزود: برنامه اقتصادی دولت مبتنی بر اقتصاد و اقتصاد مردم‌محور بود، اما دولت عملکردی خلاف آن داشت به طوری که سیاست پولی و مالی دولت و به خصوص عملکرد وزیر اقتصاد باعث کاهش ثروت عمومی و ارزش پول ملی شد.

امروز ارزش ۱۰۰ هزار تومان به ۲۵ هزار تومان رسیده است

حجت الاسلام حسن نوروزی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: نقدیگنی ما ۴/۵ برابر تولید و خدمات است. این امر یعنی خالی شدن جیب مردم و افت سرمایه مردم. این امر یعنی ۱۰۰ هزار تومان به ۲۵ هزار تومان تبدیل شده است. وقتی اینگونه باشد سرمایه سرگردان به سمت مسکن و سکه و خودرو می رود و به تورم تبدیل می شود. وی بیان کرد: آقای کرباسیان شما برای اجرای ماده سه برنامه ششم توسعه مبنی بر رشد اقتصادی سالانه هشت درصد و ضریب جینی ۰/۳۴درصد در سال پایانی برنامه چه کردید؟. اگر انجام شده است دقیقا متوسط رشد سالانه را اعلام کنید و بگویید وزارت خانه شما چه کار کرده است؟

الیاس حضرتی از فراکسیون امید استعفا داد

الیاس حضرتی نماینده تهران و عضو فراکسیون امید مجلس که قصد دارد در موافقت با استیضاح وزیر اقتصاد صحبت کند با توجه به رای اکثریت فراکسیون امید در مخالفت با استیضاح به دلیل آنکه قصد نداشت خلاف تشکیلات عمل کند از این فراکسیون استعفا داد

آقای کرباسیان بهتر بود با دیدن وضعیت وخیم شرایط، استعفا می‌دادید

صدیف بدری نماینده مردم اردبیل در مجلس هم با انتقاد از عملکرد وزیر اقتصاد، گفت: آقای کرباسیان چه بهتر بود با دیدن این وضعیت وخیم شرایط، خود استعفا می‌دادید حال مجلس شورای اسلامی به دلیل وجود این وضعیت به نمایندگی از مردم شما را استیضاح می‌کند. وی افزود: تحولات اقتصادی و نوسانات قیمتی به ویژه در بخش ارز، طلا و سکه ثبات اقتصاد کشور را تهدید می‌کند. عملکرد نامتناسب شما هم بر دامنه این مشکلات افزون می‌کند.

اخلالگران اقتصادی حاصل سوء‌تدبیر مسؤولان هستند

در ادامه جلسه علنی امروز مجید کیان‌پور نماینده مردم درود و ازنا در مجلس گفت: چرا با وجودی که بخش عمده قاچاق کالا از گمرکات انجام می‌شود، به این مسئله توجهی نمی‌شود ولی پس از توزیع در مغازه‌های سراسر کشور، با خرده فروش‌ها برخورد می‌شود؟ وی افزود: سیاستهای متفاوت و لحظه‌ای در اقتصاد ایران سبب آشفتگی در بازار و اقتصاد شده است به طوری که بخشنامه‌های متعدد و متفاوت بدون داشتن هدف مشخص موجب تزلزل در اقتصاد و سردرگمی مردم شده است.

وزیر اقتصاد باید اعضای تیم اقتصادی را به هم مرتبط کند

شادمهر کاظم‌زاده نماینده مردم دهلران در مجلس با تاکید بر این‌که وزارت اقتصاد مسئولیت تنظیم سیاست‌های اقتصادی و مالی را برعهده دارد، گفت: وزیر اقتصاد نخ تسبیحی است که باید اعضای تیم اقتصاد را به هم مرتبط کند. وی با طرح این پرسش که مقابل اتاق جنگ اقتصادی آمریکا اتاق جنگ اقتصادی ما چه می‌کند و پاتک‌های اقتصادی ما چه بوده است؟ افزود: آیا غیر از این است که به ذخائر کشور چوب حراج زده شده است؟

نظاره‌گر بودن شرایط کشور توسط تیم اقتصادی دولت سوال‌برانگیز است

یکی دیگر از موافقان استیضاح وزیر اقتصاد معتقد است که دلیل طرح موضوع استیضاح وزیر اقتصاد اگرچه وضعیت معیشتی و اقتصادی است، اما تنها عامل شرایط امروز اقتصاد کشور وزارت اقتصاد نیست. سلام امینی نماینده مردم ایلام در مجلس افزود: آنچه ما نمایندگان را وادار کرد که طرح استیضاح وزیر اقتصاد را مطرح کنیم شرایط نامطلوب اقتصادی بوده و هست. استیضاح‌کنندگان امروز افرادی هستند که سال گذشته به آقای کرباسیان رای دادند.

اقدامات کرباسیان، ثروتمندان را پولدارتر و فقرا را فقیرتر کرده است

همچنین سید قاسم جاسمی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خطاب به کرباسیان گفت: وضعیت معیشت مردم بسیار سخت و دشوار است. سفره های مردم روز به روز خالی تر می‌شود. شما با بی تدبیری زمینه ناهنجاری ها و نا امنی ها را در کل کشور گسترش دادید. وی بیان کرد: امروز ترامپ از برجام خارج شده و تصمیمات جدیدی در دولت آمریکا گرفتند. یکی از این تصمیمات جنگ اقتصادی علیه ایران بود. ما باید بر اساس مقتضیات و برنامه ها خود را برای جنگ اقتصادی آماده می کردیم. آیا با شرایطی که الان خون مردم را در شیشه کردیم می توانیم با آمریکا بجنگیم.

وضعیت فعلی فقط تحت کنترل وزارت اقتصادی نیست

در ادامه این جلسه کرباسیان در پاسخ به استیضاح‌کنندگان با تاکید بر این‌که مطالبات مردم را محترم می‌شمارم، گفت: سال1396 یکی از سال‌های خوب کشور بود، اما تلاطم‌های به وجود آمده باعث وضعیت فعلی شد که تنها تحت کنترل وزارت اقتصادی نیست و ریشه آن متاثر از بدعهدی نظام سلطه است. وزیر اقتصاد در دفاع از عملکردش در استیضاح خود  با ابراز امیدواری از این‌که روسفید مردم و کشور شود افزود: هیچ زمانی نگفتم که فقط پاسخگوی دایره مسئولیت خود هستم. به عنوان عضوی از دولت پاسخگوی هرچه مربوط به حوزه فعالیتم باشد و یا نباشد، هستم.

کرباسیان با بیان این‌که نکته این‌جاست که باید بین نوسانات ارزی با مسیر کلی اقتصاد تفاوت قایل شد، تصریح کرد: «من هم قبول می‌کنم که از ابتدای بهار وضع اقتصاد تحت‌تاثیر عوامل تحریم و برخی سوءاستفاده‌ها دچار مشکل شد.»

وی متذکر شد: «من واقعا متاسفم به جای این‌که زمان و توان خود را روی بهبود معیشت مردم بگذارم، مجبورم توان خود را روی اقدامات معاندان بگذارم. من یک‌سال است مسوولیت وزارت اقتصاد را برعهده گرفتم و نمی‌توان مسایل تاریخی اقتصاد را در یک‌سال حل کرد.»

اثرات تحریم‌ها در روسیه و ترکیه بیش از ایران بود

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این‌که من از عملکرد وزارت اقتصاد در حوزه شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد دفاع می‌کنم، با اشاره به تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران گفت: «ترکیه و روسیه نیز در سال‌های اخیر تحریم‌ شده‌اند، اما هرگز نه به قطع شدن نفت و نه قطع شدن سوئیفت تهدید شدند و نه مشکلاتی که تحریم‌ها در این کشورها به جا گذاشت را، در ایران شاهد بودیم.»

کرباسیان افزود: «ما کشور و مردم خوبی داریم و اثرات تحریم‌ها در روسیه و ترکیه بیش از ایران بود. اگر دلگرم‌تر بودیم، تلاطم کمتری داشتیم.»

وی تصریح کرد: «اثرات تحریم در این کشورها به مراتب مخرب‌تر از کشور ما بود، بدیهی است که اگر منسجم‌تر عمل می‌کردیم، تلاطم کمتری را امروز شاهد بودیم.»

نرخ رشد تشکیل سرمایه ناخالص مثبت شد

وزیر امور اقتصادی و دارایی عنوان کرد: «رشد تولید ناخالص داخلی در سال 96 برابر 3.7 درصد بود که این میزان در حال حاضر پیشرفت داشته است.»

کرباسیان با اشاره به اینکه آمارها در این حوزه طبق گزارش‌های موسسات بین‌المللی است، افزود: «نرخ رشد تشکیل سرمایه ناخالص پس از مدت‌ها مثبت شد که این روند نیز حاکی از پیشرفت‌های صورت گرفته در حوزه اقتصاد است.»

تنها فردی هستم که 28 کتاب درباره اقتصاد تالیف کردم

وزیر امور اقتصادی و دارایی در واکنش به انتقادات برخی از استیضاح‌کنندگان به او مبنی بر نداشتن اطلاعات اقتصادی، گفت: «تنها کسی هستم که 28 کتاب درباره اقتصاد تالیف و ترجمه کردم. شاید اینها را از روی تواضع مطرح نکردم، اما اقتصاد را می‌دانم و به آن عمل کرده‌ام.»

کرباسیان با بیان این‌که براساس آخرین آمار تراز تجاری مثبت شده و صادرات غیرنفتی به بیش از 19 میلیارد رسیده است، افزود: «صادرات 15 درصد رشد و واردات 7 درصد کاهش داشته است. این به معنای مثبت شدن بازار تراز تجاری و رسیدن آن به 36 میلیون دلار است.»

وی تصریح کرد: «در شاخص جهانی نوآوری کشوری رشد داشته‌ایم. در شاخص رتبه در فرآیندهای گمرکی در سال 2016 از 110 به 51 رسیده‌ایم. این آمارها از منظر مراجع بین‌المللی و داخلی نشان می‌دهد که سال 1396 یکی از سال‌های خوب کشور بود و توانستیم در آستانه چهلمین سال انقلاب به تجربه و بلوغ برسیم.»

پاسخ به عملکرد وزارت اقتصاد در شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به دسته دوم سوالات درباره‌ی عملکرد این وزارتخانه در شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و ایجاد اقتصاد شیشه‌ای برای تحقق برنامه، گفت: «بنده براساس آنچه مجلس شورای اسلامی تبیین کرده کارهایم را دنبال کردم. برای اولین‌بار در تاریخ شفاف‌شدن پرداخت‌های خزانه‌داری کل کشور را اجرایی کردم که گردش پرداخت‌ها در اختیار مردم قرار گرفته که اینها همه در راستای شفاف‌سازی است.»

کرباسیان افزود: «از منظر شاخص‌های عمومی برخورد با فساد عملکرد بسیار خوبی داشتیم. 190 هزار حساب بانکی دولت برای برخورد با فساد شناسایی و مسدود شد، چون مشخص نبودن وضعیت حساب‌ها باعث عدم شفافیت می‌شود.»

وی عنوان کرد: «پرداخت غیرمتمرکز حقوق از عوامل عدم شفافیت است که حقوق 500 دستگاه اجرایی به طور متمرکز و شفاف پرداخت می‌شود. یکی دیگر از کارهای ما راه‌اندازی سامانه نظارت بر صنعت بیمه است که اکنون تراکنش‌های صنعت بیمه تحت نظارت بیمه مرکزی است و جلوی صدور بیمه جعلی را می‌گیرد.»

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این‌که برای اولین‌بار توانستیم به اندازه بیش از دو برابر نقدینگی اموال دولت را شناسایی کنیم، تصریح کرد: «در سال 1396 رتبه اول مبارزه با قاچاق مواد مخدر و رتبه دوم مبارزه با قاچاق کالا در جهان را داشتیم.»

کرباسیان ادامه داد: «توانستیم مقدار زیادی مواد مخدر شامل چهار تن هروئین را از طریق اطلاعات مالی و گردش حساب را بدون حتی شلیک یک گلوگه کشف و شناسایی کنیم. طبق ماده 36 اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی اطلاعات بیش از 330 شرکت زیرمجموعه نهادهای عمومی غیردولتی توسط سازمان بورس منتشر شد.»

پرونده‌های مختلف فساد را بدون هیاهو به مراجع قضایی دادیم

وزیر اقتصاد با بیان این‌که پرونده‌های مختلف فساد را بدون هیاهو و سروصدا به مراجع قضایی داده‌ایم، گفت: «ریشه‌های فساد در اقتصاد کشور و تراکنش‌های مشکوک را شناسایی کرده و به صورت هوشمند به دنبال مبارزه با پولشویی رفتیم. هدف ما شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد است و راه‌مان را ادامه می‌دهیم.»

کرباسیان با بیان این‌که از عملکرد این وزارتخانه در حوزه شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد براساس خاص رهبری، رییس جمهور، نمایندگان و مردم دفاع می‌کنم، به دسته سوم سوالات مطروحه درباره‌ی استیضاح مربوط به موضوع مبادلات گمرک و سرمایه‌گذاری خارجی اشاره کرد و اظهار داشت: «ما در وزارت اقتصادی کار می‌کنیم که سازمان‌های اقتصادی زیرمجموعه مجری کار دارند. دغدغه نمایندگان آن است که نظام عادلانه مالیاتی اجرا نمی‌شود. حال این‌که برای اولین‌بار 3200 پرونده فرار مالیاتی سنگین رسیدگی قطعی شد و 6300 میلیارد تومان مالیات از تراکنش‌های مشکوک شناسایی شد.»

وی با بیان این‌که 300 مودی جدید مالیاتی شناسایی شد و طرح جامع مالیاتی بدون کمک خارجی احیاء شد، عنوان کرد: «این پروژه از سه دولت قبل آغاز شد و ما توانستیم به آن جان دوباره‌ای بدهیم. براین اساس تمامی نهادهای مالی در قالب سامانه‌ای به صورت الکترونیک کنترل می‌شود بیش از یک میلیون و۳۰۰ هزار مالیات مبتنی بر خوداظهاری تکمیل شد. سهم مالیات بر مصرف از ۴۳ درصد در سال ۱۳۹۲ به ۵۴ درصد در سال ۱۳۹۶ افزایش پیدا کرد.»

کرباسیان تصریح کرد: «رویه غلطی برای دادخواهی مالیات وجود داشت که همه از سراسر کشور باید به وزارت اقتصاد مراجعه می‌کردند. این روند را با تفویض اختیار به استان‌ها اصلاح کردیم تا کار مردم بهتر رسیدگی شود. مشکل مالیات نقل و انتقال مسکن حل شد. اینها همه برای شفافیت در مالیات بود.»

وی با تاکید بر این‌که فرار از مالیات گناه نابخشودنی است، گفت: «باید همه در موضوع مالیات مشارکت داشته باشیم.»

وزیر اقتصاد متذکر شد: در سال 1396، 72 درصد از منابع دولت از منابع غیرنفتی مالیات، گمرک، سود سهام، خصوصی‌سازی و انتشار اوراق مالی تامین شد. اکنون میزان وابستگی به نفت به ۲۵ درصد کاهش پیدا کرده است. وزارت اقتصاد بزرگترین تامین‌کنندهه منابع مالی دولت است به طوری که امروز از هر چهار ریالی که دولت به دست می‌آورد، سه ریال آن را وزارت اقتصاد تامین می‌کند، یعنی وزارت اقتصاد تامین‌کننده سه چهارم منابع دولت است.»

نمایندگان روزی نبود درباره موسسات مالی و اعتباری تذکر ندهند

کرباسیان با بیان این که از زمانی که سکان وزارت را در اختیار دارم روزی نبود که نمایندگان درباره موسسات مالی و اعتباری تذکر ندهند؛ با وجودی که وظیفه در این حوزه نداشتم در بانک مرکزی پیگیری کردم، گفت: «52 هزار بنگاه از تسهیلات بانکی استفاده می‌کنند. جلوی سرعت افزایش حجم نقدینگی در بانکها را گرفتم. اکنون نیز برای ساماندهی بانک‌های نیروهای مسلح طرح دارم. با تنوع بخشی به گزینه های جذاب سرمایه‌گذاری فرایند سرمایه‌گذاری را تسهیل کنیم و قیمت تمام شده پول را کاهش دهیم.»

وی افزود: «تدبیر مشترک شورای هماهنگی سران قوا، توسعه بازار سرمایه است. شاخص کل بورس به مرز 137 هزار رسید و این یعنی رشد 66 درصدی. در سال 96 میزان کل تامین مالی به 86 هزار میلیارد تومان رسید این یعنی 55 درصد رشد.»

کرباسیان تصریح کرد: تعداد نمادهای بسته بانکی 9 نماد بود اما امروز به یک عدد کاهش یافته است. بورس اوراق بهادار تهران به لحاظ بازدهی شاخص در خاورمیانه رتبه سه و در فرابوس رتبه چهار را دارد.»

بدهی دولت در زمینه اوراق حتی یک روز به تاخیر نیفتاد

وزیر اقتصاد گفت: «بدهی دولت در زمینه اوراق حتی یک روز به تاخیر نیفتاد. در سال 96 بیش از 34 هزار میلیارد تومان اوراق مالی برای بازپرداخت طلب طلبکاران پرداخت شد. با مدیریت صحیح‌مان پرداخت بودجه‌های عمرانی در پنج ماهه اول سال را به میزان 5.7 برابر در مدت مشابه رساندیم. توسعه بازار سرمایه با اراده سران کشور دنبال می‌کنم.»

کرباسیان ادامه داد: «برنامه‌های اعلامی در زمان رای اعتماد به 33 پروژه مشخص است و مورد به مورد احصا کرده و در دل برنامه‌ها گنجانیده‌ایم.»

وی با اشاره به سیاست وزارت اقتصاد در بخش اقتصاد مقاومتی،‌ گفت: «در اقتصاد مقاومتی اگر بی‌تفاوت بودیم پس چرا سامانه سنا به عنوان سامانه برتر انتخاب شد؟ اگر کم‌کاری کرده‌ایم در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به عنوان دستگاه برتر تقدیر شده‌ایم. اکنون 40 میلیون نفر از میوه سهام عدالت بهره‌مند می‌شوند. 28 تکلیف ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را با 93 درصد موفقیت اجرا کرده‌ایم.

هنوز پیش بینی ها بالاتر از متوسط خاورمیانه است

وزیر اقتصاد با بیان این که با وجود تحریم‌ها هنوز پیش‌بینی‌ها بالاتر از متوسط خاورمیانه است، گفت: «دشمن تمام خاکریزهای اجتماعی و اقتصادی را مورد هدف قرار داده است. آمریکا با تحریم سیستم بانکی در صدد مسدود کردن سیستم اقتصادی کشور است. باید باور کنیم وارد جنگ اقتصادی تمام عیار شده‌ایم تا ناآرامی‌های اجتماعی در ایران را بیشتر کنند. دشمنان ملت ایران به خصوص آمریکا با صرف میلیاردها دلار علیه ایران اقدام می‌کنند. آنان در تلاش هستند تور تحریم را بر سر ایران بگسترانند.»

کرباسیان افزود: «جمهوری اسلامی ایران در سخت‌ترین شرایط نه تنها عقب‌نشینی نمی‌کند بلکه تا حصول به نتیجه به برنامه‌های خودش پایبند خواهد ماند. تداوم اجرای سیاستها و پروژه اقتصاد مقاومتی، تداوم بهبود فضای کسب و کار، تشکیل ستاد ملی مبارزه با احتکار، اجرای برنامه‌های پوششی و حمایتی برای حمایت از دهک‌های پایین و گسترش روابط اقتصادی با شرق و غرب جهان را در دستور کار داریم.»

وی تاکید کرد: «همچون شما نگران آینده این سرزمین هستم. تیمی را از مدیران باتجربه براساس شایستگی مدیریتی و صرف نظر از روابط انتخاب کردم. جسارت در تصمیم‌گیری و ثبات مدیریتی راه برون رفت از وضعیت فعلی است. از عملکرد وزارت اقتصاد دفاع می‌کنم.»

وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: «کاستی‌ها و مشکلات مردم قابل انکار نیست، اما اگر اقدامات ما به ثمر ننشست به خاطر برنامه‌های دشمنان جمهوری اسلامی است. از مردم عذرخواهی می‌کنم.»

دعوای لفظی دو نماینده در صحن مجلس با الفاظ رکیک

What kind of love was Lahiyti.jpg

?مهرداد لاهوتی در حین سخنرانی در مجلس فریاد زد آقای عزیزی بذار وزیر گوش کند
?در ادامه عزیزی نماینده شیروان به وی اعتراض کرد و مدام در صحن مجلس فریاد می زد که لاهوتی گفت منظوری عزیزی نماینده ابهر است.
?نماینده شیروان همچنان در حال فریاد زدن بود که لاهوتی اورا مرت**ه صدا زد
?نماینده شیروان نیز با حضور در کنار لاهوتی اورا، ا**ق و بی ش**ر خطاب کرد
?با دخالت لاریجانی و برخی نمایندگان مجلس درگیری خاتمه یافت

مسعود پزشکیان هم در مخالفت با استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی و در دفاع از کرباسیان گفت: FATF  را قبول نکنیم هیچ بانکی با ما معامله نخواهد کرد

▫️همه ما در وضعیت کنونی مقصریم. سخنرانان پشت منبر مجلس و قوه قضاییه و دولت همه مقصریم

▫️نمی شود به راحتی ول گشت و مصرف کرد و بعد بگوییم بیایید با آمریکا بجنگیم. بپذیریم که مسئولان نیاز به همفکری دارند. تنها دولت مسئول بیکاری نیست

▫️ما FATF را قبول نکنیم هیچ بانکی با ما معامله نخواهد کرد. همه ما در این وسط باید پاسخگو باشیم

▫️من نمی‌گویم نقدی به وزارت اقتصاد وارد نیست اما به پیر و پیغمبر مشکل همه از وزیر اقتصاد نیست. وزیرکار را استیضاح کردید اما تا 10 سال دیگر وضعیت کار درست نخواهد شد. دنبال مقصر نگردید با عوض کردن آدم‌ها نمی توانیم مشکل کشور را حل کنیم

▫️گناه در مجموعه ما است. مملکت برای عده و گروه خاصی نیست.

همچنین صبح امروز جلسه مجمع عمومی فراکسیون امید برای بررسی استیضاح مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد برگزار شد و از حاضرین این جلسه ۳۰ نفر با استیضاح مخالفت و ۱۸ نفر با آن موافقت کردند و براین اساس نظر نهایی فراکسیون امید مخالفت با استیضاح وزیر اقتصاد عنوان شد.

ابوالفضل حسن بیگی نیز از جسله فراکسیون نمایندگان ولایی قبل از آغاز جلسه استیضاح با موضوع بررسی موضوع عملکرد وزیر اقتصاد خبر داد وگفت:در مجموع حاصل نظرات اعضای فراکسیون و رای گیری این بود که فراکسیون نمایندگان ولایی با استیضاح آقای کرباسیان مخالف است.

در پایان بررسی استیضاح مسعود کرباسیان، پس از اظهارات نمایندگان متقاضی استیضاح و دفاعیات وزیر نمایندگان با ۱۳۷ رای موافق و ۱۲۱ مخالف و ۲ ممتنع از مجموع ۲۶۰ نماینده با استیضاح وزیر اقتصاد موافقت کردند.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir/ yjc.ir/ etemaadonline.ir