ابوترابی: مگر کشورداری بازی است؟!
ابوترابی گفت: ما {در گذشته} فاقد مبانی روشن برای اداره عمومی کشور در عرصه اقتصادی بودیم و نتیجه آن نیز، مشکلات امروز است. اما هر روزی که شروع کنیم کمتر از یک‌دهه در جایگاه ممتاز قرار می‌گیریم؛ ولی روابط و پیوندهای سیاسی، جناحی و حزبی ریشه‌ی بسیاری از معضلات مدیریتی کشور است

ریشه مشکلات جمهوری اسلامی در سه دهه گذشته تصمیمات بدون مبنای علمی است

بعدازظهر دوشنبه(۵ شهریور) جلسه یادبود و بزرگداشت شهدای شهریور در مجتمع فرهنگی رفاه برگزار شد. در این جلسه که با حضور مسئولین کشوری و لشکری، خانواده‌های شهدای شهریور و مردم برگزار شد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمدحسن ابوترابی‌فرد، امام جمعه موقت تهران سخنرانی کرد.

به گزارش ایسنا، ابوترابی‌فرد گفت: انسان‌های تربیت‌یافته در مدرسه‌ی دین از سطح بالایی از ثبات و پایداری برخوردارند. افراد دارای شخصیت‌های متفاوتی هستند و کم نیستند کسانی که جهت حرکت‌شان را حرکت هوا و هوس تعریف می‌کند. شهوات آن‌ها هر روز جهت حرکت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی آن‌ها را تعیین می‌کند. از نظر قرآن این افراد فاقد شخصیت انسانی و دینی هستند و نمونه بارز این مساله، مردم کوفه هستند.

 در مقابل این گروه، کسانی هستند که در قله ثبات قرار دارند و خدا از آنان تجلیل می‌کند. ریشه این ثبات در این کلمه است که خداوند می‌فرماید، انسان‌ها در سایه ربوبیت خدا به این مقام می‌رسند و تحت مدیریت حق هستند و خدا آن‌ها را تثبیت کرده است و این انسان مربای خدا می‌شود، یعنی جلوه و سایه حق است و باید بدانیم حق ثابت و لایتغیر است.

امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: خدای متعال در مقایسه بین حق و باطل می‌فرماید: «حق مانند آب  و  باطل مثل کف نشسته بر روی آب است چراکه از بین می‌رود اما حق تضمین‌کننده حیات است.» هر انسان به میزانی که با حق گره خورده، از ثبات برخوردار می‌شود و اگر حق محض بود در قله ثبات است.

ابوترابی‌فرد در ادامه سخنان خود گفت: طیبه معانی گوناگونی دارد. بارزترین مصداق پدیده طیبه، انسان است و جامعه به کمال رسیده طیبه است. یکی از ویژگی‌های کلمه طیبه، ثبات است. مانند یک درخت قوی که ریشه‌های مستحکمی دارد که هیچ طوفانی نمی‌تواند گزندی به آن برساند. این یعنی انسان کامل و مومن ریشه ثابت دارد چون حق است.

وی در ادامه سخنان خود بیان کرد: خواجه طوسی معنای "الذین امنوا" را این‌گونه تفسیر می‌کند. "الکاملون فی العقل"، چراکه عاقلان هستند که در قله حیاتند و این عقل است که انسان را با توحید مرتبط می‌کند و انسان باثبات عاقل و عالم است. چون تکیه‌گاهش علم است و این جهل و باطل است که فرو می‌ریزد.

ابوترابی‌فرد افزود: خواجه طوسی "عمل الصالحات" را نیز این‌گونه تفسیر می‌کند که "الکاملون فی‌العمل" و اگر جست‌وجو کنیم، ریشه مشکلات ما در نقص همین مساله است. ریشه مشکلات جمهوری اسلامی ایران در تصمیماتی است که ریشه و مبنای علمی و عقلی ندارند که در طول سه دهه اخیر اخذ شده‌اند. نمی‌شود بدون علم کشور را اداره کرد و امکان ندارد بدون تصمیمات متقن و مبنی بر علم، کشور را مدیریت کرد.

قوانینی که در این چند دهه تصویب کردیم، چقدر ثبات دارند؟ قانون باثبات قانونی مدنی کشور است چون پشتوانه‌اش علم است. اگر اشتباه کردیم و بر حرف‌مان ایستادیم، قول ثابتی که تکیه‌گاهش ایمان، عقل و علم است را، گوش نداده‌ایم. یعنی قولی که مثل سد محکم است و مقابل امواج پرتلاطم می‌ایستد چون استحکام علمی و منطقی دارد.

شهدای عالی‌قدر مصداق این کلمه‌اند که به استقبال شهادت رفتند. ما نیز باید با قول ثابتِ برآمده از علم، انقلاب را پیش ببریم. به تعبیر رهبر معظم انقلاب به سه عین نیاز داریم یعنی عقل، علم و عزم.

عزم و اراده استوار در راه عقیده و معرفت، کشور را جلو می‌برد و ما در این چهار دهه در سایه علم و عقل قله‌هایی را فتح کردیم که برای کشورهای  امثال ما در طول یک یا دو قرن میسر نبود. کدام کشور در طول چهار دهه با این فشارهای سخت می‌تواند به یک قدرت سیاسی بزرگ و موثر مبدل شود؟ شما امروز یک قدرت مطرح در جهانید و این ثمره سلوک مبتنی بر علم، عزم و اراده است.

امام جمعه موقت تهران افزود: ایران قدرت بازدارنده دفاعی به معنای واقعی کلمه را در دست دارد؛ کشوری که در یک دهه مورد تجاوز قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بوده است. کدام کشور در طول سه دهه بدون اتکاء به قدرت‌های خارجی می‌تواند در چنین جایگاهی قرار گیرد.

امنیت امروز ایران و کاروان علمی پرشتاب جمهوری اسلامی، مگر کوچک است؟ اول انقلاب جامعه دانشگاهی کشور ۱۸۰ هزار نفر بود. امروز در بسیاری از رشته‌های علوم جزء ۱۵ کشور اول جهانیم و تردید نکنید این کشور به یک قدرت اقتصادی بزرگ تبدیل خواهد شد.

ما فاقد مبانی روشن برای اداره عمومی کشور در عرصه اقتصادی بودیم. نتیجه آن نیز، مشکلات امروز است. اما هر روزی که شروع کنیم کمتر از یک دهه در جایگاه ممتاز قرار می‌گیریم. چراکه این کشور در سایه شهدای عالی‌قدر و رهبری صالح و برآمده از ایمان، دانش و اقتدار متکی به خدا و ملت مسلمان، قرار دارد؛ منتها به شرط آن‌که با سرعت عمل کنیم، نه قدم‌هایی برداریم که بگوییم اشتباه بوده است. مگر کشورداری بازی است؟!

شهداء تصمیات صحیحی داشتند که چون بر پایه عقل و علم بود، ثبات داشت و آن‌ها هیچ‌گاه از تصمیمات خود پشیمان نمی‌شدند.

امام جمعه موقت تهران همچنین بیان کرد: عده‌ای از مردم نزد پیامبر خدا آمدند و فرمانده و مدیر خواستند و خداوند طالوت را انتخاب کرد که از طبقه فقیر و بدون جایگاه اجتماعی بود؛ عده‌ای بلافاصله نقد کردند که چرا طالوت انتخاب شده است که هیچ جایگاه اقتصادی ندارد و این ملاک کسانی برای انتخاب حاکم است که فاقد علم و عقلند. اما ملاک خداوند دانش و علم است که طالوت از آن برخوردار بود و این نگاه اسلام، انبیاء و خدا برای رهبری جامعه بشری است که قوی‌ترین و عالم‌ترین فرد، شایسته فرماندهی و مدیریت جامعه است.

روابط و پیوندهای سیاسی، جناحی و حزبی، ریشه‌ی بسیاری از معضلات مدیریتی کشور است و ما را از شایسته‌سالاری دور کرده است.

ابوترابی فرد در پایان سخنان خود اظهار کرد: در حوزه‌هایی قدم‌های بلند برداشته‌ایم و باید قدم‌های بلندتری برداریم و در حوزه‌هایی آسیب دیده‌ایم که باید جبران کنیم؛ امروز جمهوری اسلامی ایران به یک جریان و جبهه قدرتمند تبدیل شده است که این جبهه و جریان قدرتمند تحت فرماندهی واحد، قله‌های اقتدار را فتح می‌کند.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir