آغاز جلسه علنی مجلس با حضور روحانی/به روزرسانی می شود
رییس‌جمهور برای پاسخگویی به سوالات پنجگانه نمایندگان مجلس شورای اسلامی صبح روز سه‌شنبه در صحن علنی این نهاد قانونگذاری حاضر شد

حضور رییس‌جمهور در مجلس برای پاسخ به سوالات پنجگانه

رییس‌جمهور برای پاسخگویی به سوالات پنجگانه نمایندگان مجلس شورای اسلامی صبح روز سه‌شنبه در صحن علنی این نهاد قانونگذاری حاضر شد

سوال ۸۲ نماینده از رییس جمهور درباره‌ی عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم‌های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت در خصوص کاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چندین ساله و افزایش شتابان نرخ ارزهای خارجی و کاهش خرید ارزش پول ملی است.

سوال جمعی از نمایندگان از رییس‌جمهوری، دهم مرداد با ۸۰ امضا در مجلس اعلام وصول شده و در دستور کار جلسه علنی صبح امروز(سه‌شنبه) مجلس قرار گرفت.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی با استقبال علی مطهری، کاظم جلالی، احمد مازنی و محمدرضا تابش و همراهی جهانگیری معاون اول رییس جمهور وارد مجلس شورای اسلامی شد.

طبق ماده ۲۱۳ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی مدت طرح سوال از طرف سوال‌کنندگان ۳۰ دقیقه و مدت زمان پاسخ رییس جمهور یک ساعت است که طرفین می‌توانند وقت خود را به دو بخش تقسیم کنند.

سوال کنندگان از رییس‌جمهور

دهقان: رییس‌جمهور کسانی که به کشور خسارت وارد کرده‌اند را معرفی کند

محمد دهقان نایب رییس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که رییس جمهور باید بگوید چه کسانی به کشور خسارت وارد کرده‌اند، گفت: در ماه‌های اخیر ده‌ها میلیارد دلار ارز از کشور بدون برنامه برای واردات کالاهای لوکس و غیرضروری اختصاص داده شده است.

فرهنگی: آقای رییس‌جمهور رکود تورمی در دولت شما به اوج رسید

محمدحسین فرهنگی عضو فراکسیون ولایی مجلس گفت: آقای رییس‌جمهور در دولت شما به دلیل فقدان مدیریت کارآمد تورم تشدید شد و به اوج رسید و رکود تورمی ایجاد شد.

وی گفت: در اصل ۱۳۴ قانون اساسی آمده که رییس جمهور مسوول اقدامات هیات وزیران است. جناب آقای رییس‌جمهور در ابتدای شروع دولت، شما تصویر موفقی از  مدیریت آتی خود در اقتصاد ترسیم کردید هر چند که رکود مسئله نیست که در دولت شما ایجاد شده باشد اما در دولت شما به دلیل فقدان مدیریت کارآمد، تشدید شد و به اوج رسید و به رکود تورمی مبدل شد....

 نقوی حسینی: آقای روحانی!شب می‌توانید بخوابید؟/ آمریکا را له می کنیم

سید حسین نقوی حسینی، نماینده ورامین از رییس جمهور پرسید:

*ام‌الفساد همه مسائل کشور بیکاری است . آقای رئیس‌جمهور خانواده ای را در نظر بگیرید که تا ۵ فرزند با مدارک عالی با سنین ۲۰ تا ۴۰ سال دارند. شب خانه پدری می آیند که یا بیکار است یا دستمزد پایین می گیرند. شب می‌توانید بخوابید؟ ۵ میلیون بیکار در کشور داریم.

* شما مجری قانون اساسی هستید . قانون اساسی از شما خواسته برای مردم اشتغال ایجاد کنید. شورای عالی اشتغال که بالاترین تصمیم گیرنده شغل در کشور است در ۵ سال گذشته چند بار تشکیل شد. طرح کارورزی شما به کجا رسید؟

*به دشمنان مان اعلام می کنیم ما آمریکا را له می کنیم . مجلس در کنار شما است. کور خواندند کسانی که فکر می کنند در نظام جمهوری اسلامی می‌توانند اختلاف ایجاد کنند. پشت سر رهبری حرکت کنید همه با شما هستیم.

*‌به نخبگان و سرمایه گذاران خود توجه کنید .
*ما می‌توانیم تحریم‌ها را دور بزنیم آنقدر مرعوب تحریم نباشیم.
*ما اختلاف سیاسی داریم اما امروز روز منافع ملی است. ما پای دولت شما می‌ایستیم.

فولادگر، نماینده اصفهان پشت تریبون قرار گرفت.

فولادگر نمیانده اصفهان:

- اینجانب در آغاز دولت یازدهم،‌ از برنامه‌های اقتصادی شماو وزیرتان حمایت کردم، اما چرا به همان برنامه پایبند نبودید که کشور به سمتی رفته است که هم معیشت مردم در خطر قرار گرفته و هم شاهد رکود پروژه های صنعتی و عمرانی هستیم و هم باید طلب‌هایشان را به صورت اوراق مشارکت دریافت کنند؟

- بگویید چه اقدامات اصلاحی برای بازار ارز و اقتصاد انجام داده‌اید؟

- به وعده خویش درباره ترمیم تیم اقتصادی خود در ابتدای دولت دوازدهم عمل کرده اید؟

- در شعارهای تبلیغاتی دولت یازدهم به بهبود فضای کسب و کار که در دولت دهم اجرا نشده بود، تاکید کردید، اما گزار‌ش ها نشان می‌دهد چنین نشده است.

- در شرایط رکودی فعلی بیشترین فشار را در بخش صنعتی و تولیدی خواهیم داشت.

کرم پور، نماینده فیروزآباد پنجمین سوال کننده از رییس جمهور پشت تریبون قرار گرفت:

کرم پور:

- آیا دستور رهبری در برخورد با قاچاقچیان عمده انجام شده است.

- جناب آقای رییس جمهور مگر رهبر معظم انقلاب نفرمودند، اگر کالایی به صورت قاچاق وارد کشور شد، به صورت عمومی به آتش کشیده شود. گفتند مراد من فلان کولبر نیست، قاچاق‌های بزرگ را می‌گویم، پس از ان آیا در چشم من نمایند خوابی می‌ماند که برخورد با قاچاق را ببینم.

- عدم توانایی دولت در برخورد با قاچاق چیست؟خطر جدی است و لازم است با جدیت تمام با آن مقابله شود. نفرمایید نمی‌شود، نمی‌گذارند.

- از قدرتی می‌گویم که به کمک مردم سوریه و عراق می‌رود و فرزند نامشروع آمریکا را شکست می‌دهد، اما از برخورد با قاچاق می‌ماند.

روحانی برای پاسخ به سوالات نمایندگان پشت تریبون مجلس قرار گرفت.

باید نیکوترین سخنان را برای هم به کار ببریم.

رهبری نکاتی را درباره جلسه امروز به من فرمودند. امیدوارم این نکات را رعایت کنم.

 هیچ کس فکر نکند پاسخگو بودن به عنوان نقطه ضعف است، به عنوان بالاترین نقطه قوت مسولان نظانم است.

 همه مسولین باید پاسخگو باشند.

دولت و مجلس هدف بزرگی را بر دوش دارند و می بینند.

سوال از رئیس جمهور باید درباره دولت دوازدهم باشد.

به نظر سوال من که در 5 بند تنظیم شده، سوالات ملت ایران هم هست. نه تنها یک چهارم نمایندگان مجلس، به اعتقاد من بسیاری از مردم این سوالات را دارند. چرا بیکاری؟ چرا قاچاق؟ چرا رکود و رونق شرایطی را طی می کنند که مورد انتظار مردم نیست. شما به هر کوچه خیابانی بروید قطعا سوال مردم همین ها است.

چه شده است که مردم ما باید از آینده زندگی و کشور خود نگران باشند؟ این سوال اصلی است؟

 سوال اصلی این است. چرا حرکت ما در 4 سال رو به جلو بود؟

چرا در این 7، 8 ماه اخیر شرایط نویی آغاز شد؟ این شرایط دلیلش چه بود؟ به نظر من اشکال از تصور مردم از آینده ایران بود. تصور مردم از آینده دچار تغییر شد و این مهم است.

ما باید با زبانی درست و صحیح با مردم سخن بگوییم. ما باید مردم را قانع کنیم که مشکلات زود گذر است.

ما باید به مردم توضیح دهیم که با هماهنگی سران سه قوه در کنار رهبری از این وضع عبور می کنیم.

کاخ سفید فکر نکند که از پایان جلسه امروز خوشحال خواهد بود.

پایان جلسه امروز اتحاد بین مجلس و دولت است.

برای جلوگیری از قاچاق تولید باکیفیت داخلی است و باید کمک کنیم به تولید داخلی و خدمات با کیفیت در داخل.مگر کالایی که به لحاظ فرهنگی نمی‌توانیم سمتش برویم.

چطور توانستیم از ۲۵ میلیادر دلار قاچاق توانستیم برسیم به ۱۲.۵ میلیارد دلار در مدت ۴.۵ سال.

می دانید ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، فرا قوه‌ایست. مبارزه با قاچاق تنها کار دولت نیست.

ما در زمینه قاچاق تلاش هایی که انجام می دهیم نقش نیروهای مسلح، نقش بسیار ارزشمندی است.

سوال باید این باشد که چطور دولت با کمک دولت و قوه قضاییه و نیروهای مسلح به خوبی قاچاق 25 میلیارد را آورد به 12 میلیارد رساند و چطور می تواند به صفر برساند؟

دستاوردهایی در برجام داشتیم که از بین نمی‌رود. تحریم تسلیحاتی کشور را تقلیل دادیم به ۵ سال که ۲.۵ سال دیگر تمام می‌شود.

در زمینه اقتصادی هم گشایش‌هایی هم حاصل شد. بعد از امضای برجام و اجرایی شدن، تحریم‌هایی که مربوط به برنامه هسته‌ای بود، لغو شد. اما تحریم‌ها بخش‌های دیگر دارد که به هسته‌ای مربوط نیست.

با ۲۷۸بانک رابطه کارگزاری داریم. هزاران حواله رد و بدل می‌شود.

در زمینه بانک، ۴ لایحه تقدیم مجلس کردیم که برای بانک اساسی است. برای حیثیت ایران اساسی است؛ ما کشوری هستیم ضد پولشویی و ضدتروریسم. بنابراین این لوایح بسیار کمک می‌کند در ارتباط بانکی. یکی تصویب شده، سه تا مانده است. درخواست می کنم تسریع کنید در تصویب این لوایح.

از زمانی که آمریکا تحریم را شروع کرده مشکلاتی برای ما به وجود آورده است که باید از آن عبور کنیم.

در زمینه بیکاری، ببینید از سال ۸۴ تا ۹۱ چقدر بوده است؟ اشتغال خالص ما آنقدر کم بوده که نمی توانم بگویم؛ ۱۰ هزار نفر بوده!

 اشتغال خالص ما در طول خالص ما دو میلیون و ۷۰۰هزار نفر است. این افتخار بزرگ برای کشور است.

به آمار بانک مرکزی، مرکز آمار مراجعه کنید. البته اشتغال ارتباط خارجی می‌خواهد، امنیت داخلی می‌خواهد، آرامش سیاسی می‌خواهد. اما برای اولین بار در بهار ۹۷ بیش از داوطلب کار، کار ایجاد کردیم؛ ۷۱۱ هزار نفر جویای کار بودند، ۷۵۶ هزار کار ایجاد شده.

 البته مردم ما قانع نیستند، هنوز بیکاری فراوانی داریم. بیکاری مضمن چندین ساله داریم، رقم بیکاری ما ۱۲.۱ درصد است و به نظر من قابل قبول نیست. خانواده‌های فراوانی هستند که این اشتغال را حس نکرده اند.

اگر دولت یازدهم و دوازهم مثل نهم و دهم کار می‌کرد، رقم بیکاری ما ۲۲ درصد بود. این هنر دولت یازدهم و دوازدهم است. که البته در همهاین زمینه ها قوای دیگر کمک کردند.

تنها دولتی هستیم که با رشد منفی سر کار آمدیم، اما از سال ۹۳ رشد اقتصادی داشتیم و ۹ فصل پیاپی، رشد اقتصادی را پشت سر گذاشتیم

اما چرا شرایط ارز چنین شد؟ عامل اقتصادی بود یا سیاسی بود یا عامل روانی بود؟ یا همه اینها بود؟

در زمینه ارز اثار سیاست خارجی و روانی بیشتر بوده است تا شرایط اقتصادی داخلی.

قبل از تحریم امریکا جوری تصمیم گرفتیم و پس از آن جور دیگری تصمیم گرفتیم. تصمیم اول، احماع همه اقتصاددان‌های ما بود. می دانستیم چه شرایطی دارد، اکنون هم پیش‌بینی‌های خود را انجام داده‌ایم.

مجتبی ذوالنور نماینده قم پشت تریبون قرار گرفت.

ذوالنور:

اگر آمار رییس جمهور صحت داشته باشد، باید در مواردی نمود داشته باشد.

برجام ماموریتش را انجام نداد.

آدرس غلط به مردم ندهید.

 شما رییس جمهور سوییس هستید یا جمهوری اسلامی؟

تضادهای آماری را چجوری ما باید بفهمیم؟

ما در توزیع ارز مشکل داشتیم.

رییس جمهور مجددا در پشت تریبون مجلس قرار گرفت.

جلسه علنی مجلس با حضور روحانی

من از وزرای مربوطه درخواست می کنم که در خصوص این 5 سوال، به مردم و نمایندگان توضیح دهند.

نکته اساسی این است که چه شد کشور؟ کشوری که در مسیری آرام حرکت می کرد، چه شد که یک مرتبه تغییر کرد؟ تاریخ این تغییر 5 دی ماه سال 96 است. هر کس تاریخ دیگری بدهد به اعتقاد من آدرس غلط داده است. 5 دی ماه بود که مردم به خیابان آمدند و این حادثه کم نظیر بود. حادثه دی ماه ترامپ را به طمع انداخت و این شد که ترامپ اعلام کرد که در برجام نمی ماند.

بعد از آن تهدید و با ناآرامی داخل، مردم نگران شدند. بدانید تخریبِ، خرابی می‌آورد. بدانید سیاه نمایی، زندگی مردم به سمت سیاهی می برد. کلام نیست، شعار در گوشه و کنار نیست. البته اگر شعار درباره فردی مثل حسن روحانی باشد، اهمیتی ندارد. من اگر تهدید شوم به ترور، مهم نیست. من همه ماه رمضان ها هم خواندیم...

چه شد که عده‌ای هوس کردند رییس جمهور مملکت را به ترور تهدید کنند؟ احساس کردند اختلاف وحود دارد

اگر اتحاد داشته باشیم،‌فیضیه انقلاب به جایی تبدیل نمی‌شود که آب به آسیاب دشمن بریزند.

به صد در صد اهدافمان در برجام نرسیدیم. بله، نرسیدیم. اما در بسیاری از زمینه ها به صدرصد رسیدیم. مگر پی ام دی حل نشد؟ مگر قطعنامه ها برچیده نشد؟

مردم باید نسبت به آینده آرامش داشته باشند. می گویید زندگی مردم مطلوب نیست. اما آیا دولت ما برای رفاه مردم کاری نکرده؟

ما مگر پرداختی مستمری بگیران به به 4 برابر تغییر ندادیم؟

ملت ایران ما با تندروی به جایی نمی رسیم. راهی جز اعتدال نداریم. راهی جز دوستی و برادری نداریم. راهی جز وحدت نداریم. باید برای منافع ملی کنار هم باشیم.

از شما یک درخواست داریم که اصل 40 قانون اساسی را یک دور بخوانید.در اجرای حقوق ما نمی توانیم به منافع ملی ضربه بزنیم. اصل منافع ملی را باید در همه برنامه ها رعایت کرد. اینکه دولت نقص دارد، حتما دارد.

مردم بیشتر از من و شما شرایط را درک می کنند.

مردم مشکلات اقتصادی را روزمره در تاکسی و اتوبوس در می کنند. این موضوع را که همه می دانیم. اما درمان موقت را مردم نمی پسندند. . مردم درمان دائم می خواهند.

من به مردم ایران قول می دهم کاری بدون مشورت و خرد جمعی انجام ندهم و تاکنون انجام نداده ام. من خودسری و استبداد را قبول ندارم.

ما مشکل را در حد خودش ببینیم تا در حل آنها عاجز نشویم.

ما چند هفته پیش از نمایندگان دعوت کردیم که به دولت بیایند. که آقای رئیس وقت را مناسب ندیدند.

شما می فرماید ما دو راه بیشتر نداریم. یا در برجام بمانیم یا نه. راه سومی هم وجود دارد. اینکه اروپا به تعهدات خودش عمل نکند ما راه سوم را انتخاب می کنیم.

مردم مسئله اولشان ما باهم اختلاف نداشته باشیم. مردم از آمریکا و تحریم نمی ترسند.مردم از اختلاف بین خودمان می ترسند.

بیاید با یکدیگر متحد باشیم و معضلات مردم را حل کنیم.

ما باید به دنیا علامت بدهیم که با هم متحد هستیم.

تلاش ما این اسیت قیمت ارز متعادل باشد. ارز ما کاهش پیدا نکرده بلکه صادرات غیر نفتی ما افزایش پیدا کرده است.

رای گیری در مجلس

سوال یک کنترل قاچاق:

تعداد نمایندگان 271 نفر: نمایندگان قانع نشدند.

سوال دوم استمرار تحریم های بانکی:

تعداد نمایندگان 271 نفر: نمایندگان قانع شد.

سوال سوم کاهش بیکاری:

تعداد نمایندگان 271 نفر: نمایندگان قانع نشدند.

سوال چهارم رکود شدید در دولت:

تعداد نمایندگان 271 نفر: نمایندگان قانع نشدند.

سوال پنجم افزایش نرخ ارز:

تعداد نمایندگان 271 نفر: نمایندگان قانع نشدند.

به دلیل قانع نشدن نمایندگان نسبت به پاسخ‌های رییس‌جمهوری به 4 سوال، سوالات مطرح شده به قوه‌قضاییه ارجاع خواهد شد و پس از آن نتایج بررسی قوه‌قضاییه بار دیگر به مجلس ارجاع می‌شود و مجلس در این باره تصمیم‌گیری می‌کند.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir/khabaronline/asriran.com