ظریف:فشار آمریکا باعث تقویت روابط کشورها با یکدیگر خواهد شد
دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: فشارهای آمریکا علیه برخی کشورها ممکن است تاثیرات زودگذری داشته باشد اما باعث تقویت روابط همه کشورها با یکدیگر خواهد شد

سخنان وزیر امور خارجه کشور در حاشیه سفرش به آنکارا

دکتر ظریف که عصر امروز چهارشنبه به آنکارا سفر کرده است، در بدو ورود در مصاحبه با خبرنگاران افزود: آمریکایی ها نشان دادند که در اعمال فشار و در واقع تلاش برای گرفتن امتیازات حدودی قایل نیستند و حتی متحدان خود را نیز از این فشارها مصون نمی دانند.

وی با بیان این که 'دولت ترکیه و شخص رییس جمهوری این کشور ایستادگی بسیار قابل توجهی در برابر فشارهای آمریکا داشته است، اظهار کرد: الان هم دوستان ما در ترکیه و هم بسیاری از متحدان آمریکا در اروپا به این نتیجه رسیده اند که ایالات متحده شریک قابل اعتمادی نیست.

ظریف اضافه کرد: رفتار آمریکا نشان داد که کشورها باید برای آینده روابط خود فکر دیگری کنند.

وی همچنین بیان کرد: آنچه که ما همواره به دنبال آن بودیم و همسایگان ما به خصوص ترکیه به دنبال آن بوده اند، گسترش ارتباطات اقتصادی مشروع بین دو کشور بدون توجه به امیال و فشارهای دیگران است که حتما هم محقق خواهد شد.

وزیر امور خارجه ایران اضافه کرد: ما همیشه با ترکیه به عنوان یک کشور همسایه و یک شریک خوب اقتصادی و همین طور به عنوان کشوری که در موضوعات منطقه ای با هم همکاری های مشترک، سه جانبه و چند جانبه با ترکیه داریم، رایزنی های مستمری داشته ایم.

وی افزود: در ماه های گذشته رایزنی های بین ایران و ترکیه در سطوح مختلف ادامه داشته و در پایان هفته آینده نشست سه جانبه ای با حضور سران ایران، ترکیه و روسیه در ایران خواهیم داشت.

ظریف هدف از سفر خود به آنکارا را بررسی راهکارهای گسترش همکاری های دو جانبه و همچنین آماده سازی برای اجلاس سه جانبه در ایران عنوان کرد.

به گزارش ایرنا، دکتر ظریف قرار است با مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه و رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه دیدار کرده و علاوه بر رایزنی در خصوص مسائل دو جانبه، آنها را برای حضور در نشست سه جانبه ایران درباره سوریه دعوت کند.

رسانه های ترکیه از جمله شبکه 'ان.تی.وی' اعلام کرده اند که قرار است نشست سه جانبه سران ایران، ترکیه و روسیه درباره بررسی تحولات سوریه هفتم سپتامبر برابر با 16 شهریور ماه با حضور روسای جمهوری سه کشور در شهر تبریز برگزار شود.

نخستین دور نشست سران سه کشور برای بررسی روند حل سیاسی بحران سوریه در روز یکم آذرماه 1396 در شهر 'سوچی' روسیه با حضور 'حسن روحانی'، 'ولادیمیر پوتین' و رجب طیب اردوغان روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه برگزار شد.

دومین دور این نشست نیز در روز 15 فروردین ماه 1397 در شهر آنکارا برگزار شد و نشست تبریز، سومین دور این نشست ها خواهد بود.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: irna.ir