توضیحات دفتر آیت الله مکارم درخصوص مطالب طرح شده درتجمع طلاب
دفتر آیت الله مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید تقلید ، پیرامون سخنانی که در تجمع اخیر طلاب در مدرسه فیضیه ارائه شد، توضیحاتی را بیان کرد

واکنش دفتر آیت الله مکارم شیرازی به سوالات پرسیده شده پیرامون تجمع فیضیه

در این متن که پایگاه اطلاع رسانی آیت الله مکارم شیرازی عصر چهارشنبه منتشر کرده ، آمده است: پیرو انتشار بیانیه حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی پیرامون گردهمائی مدرسه فیضیه قم، سئوالاتی از سوی برخی مخاطبین محترم پایگاه اطلاع رسانی دفتر معظم له makarem.ir دریافت شده است که جهت اطلاع بیشتر، توجه شما عزیزان را به نکات هفتگانۀ زیر به عنوان نمونه که عیناً از نوار سخنرانی ایشان پیاده شده جلب می کنیم.

در توضیحات دفتر آیت الله مکارم شیرازی آمده است: این گویندۀ محترم که سوابق خوبی دارد، در مدرسۀ فیضیه درسخنرانی خود مطالبی راعنوان کرد که نشان می دهد، متأسفانه هیچ آگاهی از وضع حوزۀ علمیه ندارد، به عنوان نمونه، ایشان می گوید «ریشۀ سکولاریزم در حوزه است، سکولاریزم یعنی چه؟ یعنی تفکیک دین از حکومت و دولت و تمدن، تفکیک نظری وقتی است که شما حرفی ندارید».

در پاسخ به این سخن دفتر آیت الله مکارم شیرازی آورده است: انقلاب از حوزه های علمیه برخاسته و الان هم مهم ترین پشتیبان انقلاب حوزه های علمیه و مراجع بزرگ هستند. اگر اقلیت کوچکی در حوزه خلاف این عمل می کنند، آن را نمی شود به حوزه تسرّی داد، بیشترین شهیدان انقلاب را حوزویان دادند.

دربخش دیگری ازاین توضیحات آمده است: ایشان می گوید«شما پنج تا درس خارج ـ نه یک درس خارج فقه ـ در قم، نجف، مشهد و اصفهان دارید که پرسش ها را از بیرون بگیرد».

درپاسخ این سخن نیز آمده است: در بسیاری از دروس خارج حوزۀ علمیه مخصوصاً مراجع و بویژه حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی مسائل مستحدثه را عنوان کرده و پاسخ لازم را فراهم نمودند و کتاب های زیادی در این زمینه نوشته و منتشر شده که تمام پرسش ها را از بیرون گرفته اند و لیست این کتاب های چاپ شده حداقل به یکصد و پنجاه کتاب می رسد.

در ادامه توضیحات دفتر آیت الله مکارم شیرازی آمده است: ایشان می گوید «هنر نیست که هی طهارت و نجاست و طواف و اینها را بگویند و هزار بار گفتند و هزار و یکمین بار آنها را بگویند».

در پاسخ این سخن نیز بیان شده است: این یک نوع بی اعتنایی به فقه جواهری است که مورد توجه امام راحل(قدس سره) و همه علما بوده و هست و در همین مسائل هم حرف برای گفتن بسیار دارند که در آینده به شرح آن می پردازیم.

در بخش دیگری از توضیحات دفتر این مرجع تقلید آمده است: ایشان می گوید «من شنیدم هفتصد، هشتصد رساله در قم می خواهند بدهند، ما اصلاً هفتصد تا مرجع می خواهیم؟ این جور که کارخانه انبوه تولید مرجع تقلید شروع شده، این که کاری نشد؟».

در پاسخ این سخن دفتر آیت الله مکارم شیرایزی بیان کرده است: اولا: این عدد کاملاً خلاف واقع است. یک دهم آن هم صحیح نیست. معلوم نیست از کجا این عدد را گرفته اند. ثانیاً: آیا تعبیر به «کارخانه انبوه تولید مرجع تقلید» توهین به مرجعیت محسوب نمی شود؟!این گوینده محترم می گوید: «چهارتا شرح و حاشیه را می خوانی و همان ها را می گویی و مرجع می شوی!». این هم سخن عجیبی است. بزرگان مراجع بعد از 40 یا 50 سال به آن مقام می رسند و در گذشته هم چنین بوده است. مرحوم شیخ انصاری سخن معروفی دارد می گوید: «رسیدن به اجتهاد از طول جهاد هم سخت تر است».

در ادامه این توضیحات آمده است: ایشان می گوید «اغلب اینهایی که می خواهند رساله بدهند، هفتصد تا و هشتصد تا و هزار تا، اغلب هیچ چیز برای گفتن ندارند، این که می گویند جمهوری اسلامی ناکارآمد است و سیستمش درست نیست، یکی همین بی سوادی هاست». در پاسخ این سخن نیز دفتر آیت الله مکارم شیرازی آورده است: باز همان عدد بی اساس تکرار شده و از آن بالاتر هم رفته است. تعبیر به بی سوادی در مورد فضلا و مدرسین حوزه توهین آشکاری است. البته نظر ایشان توهین نبوده ولیکن خواننده از این تعبیر، توهین می فهمد. به علاوه این که گفته است سخنی برای گفتن ندارند، اتفاقا درست خلاف آن است، اگر کتاب هایی که در حوزه چاپ شده مطالعه شود، نشان می دهد همه چیز برای گفتن دارند.

در توضیحات دفتر آیت الله مکارم شیرازی همچنین آمده است: ایشان می گوید «اینها اصلاً جواب ندارند. اصلاً نمی دانند مظان پاسخگویی به این مسائل در کدام بخش قرآن و احادیث است». در پاسخ این سخن نیز دفتر آیت الله مکارم شیرازی آورده است: این هم گفتار عجیبی است که نشان می دهد گویندۀ محترم ابدا اطلاعی درباره وضع حوزه ندارد. کدام مسأله است که در جامعه مطرح شده و جواب آن در دروس مراجع بزرگ و مدرسین سطوح عالی نیامده است.امیدواریم هنگام قضاوت، خدا را در نظر بگیریم و از روی اطلاع و بدون حب و بغض قضاوت کنیم. مایل نبودیم این مسائل تلخ بازگو شود اما اصرار جمعی از پرسشگران سایت ، ما را وادار کرد.ما این گوینده را هرگز متهم به سوء نیت نمی کنیم، ولی سخنان مزبور برخلاف واقعیات است.

خداوند عاقبت امر همه ما را ختم به خیر کند.

تجمع طلاب و روحانیان حوزه علمیه قم با موضوع مطالبه عدالت اقتصادی، در اواخر مردادماه گذشته با شعار «روحانیت هم درد و همراه مردم» با سخنرانی حسن رحیم پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در مدرسه فیضیه قم برگزار شد.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: irna.ir