علت خارج کردن مغز و قلب شهید رکن آبادی از سوی سعودی ها
 خاك عربستان برای من حكم سنگر دارد و ازمن خواسته شده دراین مراسم تحت عنوان هیات علمی بعثه‌رهبری شركت كنم

برادر شهید رکن آبادی: به برادرم آمپول اعتراف زده ‌بودند

حادثه تلخ منا وشهید شدن تعداد زیادی از مسلمانان جهان و به ویژه هم‌میهنان عزیزمان كه بی‌شك سیاست‌های خصمانه آل سعود در آن تاثیرفراوانی داشت، هیچ گاه ازذهن وخاطرات مردم ایران فراموش نخواهد شد. دراین چند سال كه ازفاجعه منا می‌گذرد با فرارسیدن مناسك حج، افرادی كه در آن حادثه حضور داشتند وخانواده‌های شهدای این فاجعه دچار اضطراب ودل تنگی خاصی می شوند و چشم به راه اقدام مسئولان برای پیگیری خسارات وارد شده می‌مانند. یكی از افرادی كه دراین فاجعه به شهادت رسید و درباره نحوه شهادتش شك وشبهه فراوان وجوددارد، غضنفر ركن آبادی، سفیر پیشین ایران در لبنان است. همگان براین باورند كه رژیم آل سعود ازحضور شهید ركن‌آبادی درمناسك حج استفاده كرد، اورا ربوده و بعد به شهادت رساند. برای روشن شدن ماجرا وشناخت ابعاد روحی وفكری شهید به سراغ مرتضی‌ركن‌آبادی، برادر سفیر پیشین ایران در لبنان رفتیم كه به گفته خودش بسیار همراه و همدل بودند. برادر ركن آبادی معتقد است این شهید به دلیل كارایی وعملكرد مناسب در جبهه‌های محورمقاومت خارچشمی برای دشمنان و عنصر نامطلوبی برای آل سعود به شمار می‌رفت كه همواره آن‌ها دنبال ترور او درهمه جای دنیا بودند ودر جایی كه كسی فكرش را نمی‌كرد او را به شهادت رساندند. وی نكات مختلفی را بیان كرده است كه در ادامه مشروح گفت‌وگوی مرتضی‌ركن‌آبادی با «قانون» را می‌خوانید.

فاجعه منا را چگونه ازریابی می كنید، این را كه گفته می شود آل سعود به قصد این كار را انجام داده است قبول دارید؟

آنچه در فضای عمومی واطلاع رسانی كشور مطرح شده و شاهدات عینی مطرح كردند، نشان می‌دهد فاجعه منا یك جنایت از پیش تعیین شده بوده است. در همین راستا خاطرمان هست كه مقام معظم رهبر نیز فرمودند كه فاجعه ای كه در منا رخ داده است احتمال عمد بودن درآن قوی است . وقتی این بیانات گفته شد هنوز مشاهدات ومدارك كامل نبوده است وتاامروزهم هنوز مدارك كاملی دردست نیست. یكی از افرادی كه از حادثه منا زنده بیرون آمده بود تعریف می كرد فرد سعودی پایش را روی سینه ام گذاشته بود و به همكارش اشاره كرد این ایرانی است وپایت را بیشتر فشار بده تا خفه شود، به اوگفتم افغانی ام و ایرانی نیستم تا پایش را از روی سینه ام برداشت. این مسائل ثابت می‌كند كه فاجعه منا به احتمال زیاد عمدی بوده است و به دست شجره خبیثه و ملعونه آل سعود برای از بین بردن افراد خاص طراحی شده بود كه یكی از آن افراد شهید ركن‌آبادی بود. ناگفته نماند آقای اوحدی رییس وقت سازمان حج و زیارت، معتقد بودند شهید ركن آبادی بعد از فاجعه منا زنده بوده است. آل سعود حادثه منا را یك اتفاق می داند. ما درهمان زمان از مسئولان عربستان خواستیم فیلم مسیر منا را در اختیار افكار عمومی دنیا قرار دهد تا مشخص شود حادثه چگونه اتفاق افتاده است زیرا درآن میسر حدود 5هزاردوربین وجود دارد. وقتی تمام مسائل را كنار هم قرار می دهم ونظر كارشناسان را در نظر می گیرم به این نتیجه می‌رسیم كه در آنچه اتفاق افتاد عمدی وجود داشت و برای همین فاجعه منا یك جنایت بوده است .

چرا درآن زمان اصرار داشتید كه آقای ركن‌آبادی زنده هستند؟

وقتی حادثه منا رخ داد مطمئن بودم برای برادرم اتفاقی افتاده است. می دانستم سعودی ها از فرصت استفاده می‌كنند و او را می‌ربایند. حضورشهید ركن‌آبادی در خاك عربستان برای آن‌ها بسیار ارزنده وفرصت خوبی بود . شهید ركن آبادی عنصر نامطلوبی برای داعش و به ویژه آل سعود بود و دشمنان همیشه دنبال ترور او بودند. وقتی شهید ركن آبادی با اسم ومشخصات خودش وارد سفارت عربستان شد ازهمان زمان لحظه به لحظه او را رهگیری كردند تا وارد خاك عربستان شد و در جایی هیچ كس فكرنمی كرد او را شهید كردند .درآن زمان به مسئولان حج بارها هشدار داده بودم اگر ركن آبادی به حج برود اورا خواهند كشت ،آن‌ها در جواب گفتند سعودی ها هرچقدر نامرد باشند درمناسك حج این كاررا نمی كنند ولی آن‌ها نامرد بودند و برادرم را شهید كردند.

چراشهید ركن آبادی با اسم وعنوان شخص دیگری وارد كشور عربستان نشد؟

نمی‌دانم شرایط امنیتی كه باید رعایت می‌شد چه بود. درآن زمان غیراز بنده، افراد دیگری هم به شهید ركن آبادی گفته بودند كه به حج نرود. وقتی به ایشان گفتم به حج نروید آنجا برای شما خطر دارد، گفت زمانی كه به جبهه یا به لبنان رفتم می دانستم درآنجا چه خبر است وچه اتفاقی برایم خواهد افتاد. خاك عربستان حكم سنگر برایم دارد و ازمن خواسته شده دراین مراسم تحت عنوان هیات علمی بعثه‌رهبری شركت كنم.

چرا ایران درآن زمان با رژیم آل سعود برخورد نكرد؟

این را باید ازدولت‌ها پرسید.وقتی مقام معظم رهبری دردانشگاه بهشهر آن سخنان محكم وتاریخی را بیان كردند سعودی ها حساب كار دست‌شان آمد ونسبت به استرداد پیكر شهدا اقدام كردند اما اینكه چرا دولت برای ادامه مسیر اقدامی نكرده اجازه بدهید حرفی نزنم چون واژه مناسب ومثبتی نمی توان گفت. دولت‌ها در برابر فاجعه منا همیشه نسبت‌هایی مثل بی لیاقت وبی كفایت را به آل سعودی می دهند درصورتی كه این نسبت ها شامل حال خودشان است زیرا تا امروز نتوانستند حق یكی از شهدا را بگیرند تا جایی كه سعودی ها امروز مدعی وطلبكارشده اند كه حادثه منا براثر بی نظمی ایرانیان اتفاق افتاده است ودراین زمینه میان افكار عمومی دنیا تبلیغ می كنند. این نشان می‌هد كه ایران نه تنها نتوانسته حق خودش را بگیرید بلكه به دنیا هم بدهكارشده است.

بعد ازفاجعه منا، اختلافاتی بین دوكشور رخ داد و عده ای از افراد خود سر به سفارت عربستان حمله كردند، آیااین كار باعث نشد اوضاع به نفع عربستان پیش برود؟

یك شب قبل از تعرض به سفارت عربستان در تهران به كنسولگری سعودی در مشهد حمله شده بود. معترضان درآنجا اعلام كردند فردا نوبت سفارت عربستان است! همه مردم می دانستند چه اتفاقی قرار است بیفتد و اینكه چرا مسائل امنیتی را در محدوده سفارت اجرا نكردند جای تامل است. به نظر می رسد نمی‌خواستند یا توان برخورد را نداشتند كه مقابل این اتفاق ایستادگی نكردند. البته به احتمال زیاد سعودی‌ها خودشان زمینه را آماده كردند تاسفارتخانه بسته و روابط‌شان با ایران قطع شود زیرا آن‌ها دنبال مظلوم نمایی در دنیا هستند. هدف آن‌ها این است كه تا پاسخگوی قضیه حج نباشند زیرا در فاجعه منا 468 نفرودر حادثه جرثقیل 12 ایرانی كشته شده بودند وهمچنین تعداد زیادی از حجاج حتی تا هشت هزارنفر كشته آمارداده‌اند.

شخصیت شهید ركن آبادی چگونه بود كه همواره دشمنان دنبال ترور او در همه جای دنیابودند؟

ركن آبادی یكی ازچهره های شناخته شده در محورمقاومت لبنان بود .سفیر ایران در لبنان، كاردار ایران در سوریه وحافظ منافع ایران دردفتر مصر بود.البته عملكرد شهید ركن آبادی در محور مقاومت به‌ویژه درحزب ا... لبنان بسیار مهم‌تر بود. برادرم یكی ازچهره ها و متفكرانی بود كه نقش‌های داعش واستعمارگران را با یك فكروحركت ساده در منطقه خنثی می‌كرد؛ واضح است كه درآسمان‌ها دنبال او بگردند، وقتی روی زمین و درخاك سعودی باشد به سادگی ازكنارآن نمی گذرند. می دانم از لحظه ثبت نام ایشان به حج لحظه به لحظه او را دنبال كردند، حتی تیم‌های عملیاتی مشترك برای تعقیب وزیر نظر گرفتن او تشكیل داده بودند. شهید ركن‌آبادی بارها درسوریه ولبنان مورد سوءقصد وترور قرار گرفته بود كه فقط حمله به سفارت ایران رسانه ای شد . لطف خدا واینكه او فردی بسیارباهوشی بود باعث شده زنده بماند نقشه های تروریست‌ها ناكام نماند.

گویا اعضای بدن شهید ركن آبادی را برداشته بودند؛ دراین زمینه توضیحی می دهید؟

آنچه ازاظهارات بعضی مسئولان برمی آید ایشان ربوده شده بود. جالب است بدانید بعد ازسه سال آنچه ازطریق روزنامه شما گفته می شود برای بسیاری ازمسئولان تعجب آور وحیرات آور خواهد بود زیرا آن‌ها باورندارند واطلاع نداشتند پیكرشهید ركن‌آبادی تخلیه شده بود. مغز وتمام اعضای داخلی بدن را ازپیكر خارج كرده بودند . به این موضوع می‌توان به دو صورت نگاه كرد؛ اینكه در تمام دنیا مرسوم است فردی كه درخارج ازكشورش فوت می‌كند برای اینكه پیكراو را به سرزمینش منتقل كنند وبه دلیل مسائل بهداشتی اعضای داخلی بدن فرد را تخلیه می كنند، این قضیه درعربستان هم صدق می‌كند. افرادی كه در عربستان فوت می‌كنند قبل از تحویل پیكر فرد اعضای بدنش تخلیه می شود. اما شهید ركن آبادی تنها كسی بود كه دربین پیكرهای تحویل داده شده بدنش تخلیه شده بود.

آیا روی پیكر ایشان اسید ریخته بودند ؟

بله ، مشخص بود اسید ریخته شده است. مفتی ای كه كار اخراج جسدها را انجام می داد وقتی جسد برادرم را دید گفت كه وا... غضنفرشهید است. 70درصد پیكر سالم بود فكرنمی‌كردم پیكرش این‌قدر سالم مانده باشد. وقتی روی جسدی اسید می ریزند در عرض سه ماه بدن ازبین می‌رود وتبدیل به خاك می شود .طبق محاسبات ما، برادرم 55 روزدرعربستان دفن شده بود و دراین مدت باید تبدیل به خاك می شد، پیكرهای زیادی از آن قبرستان خارج شدند. به چشم خود دیدم از اجساد چیزی باقی نمانده است. پیكر شهید ركن آبادی از بین آن شهدایی كه حدود 500نفر بودند از همه سالم‌تر مانده بود. دلیل دوم كه چرا مغز واعضای بدن شهید ركن آبادی را خارج كردند این است كه بنده با كارشناسان امنیتی صحبت كردم آن‌ها معتقد بودند به احتمال زیاد ایشان را ربوده بودند و به اوآمپول اعتراف زدند؛ مغز ایشان را برای این مورد ازبدن خارج كردند و برای تخلیه بقیه اعضای بدن گفتند به احتمال زیاد او را با آمپول سمی شهید كرده اند چون آثار آمپول ها دربدن می ماند به همین دلیل مغز واعضا را از پیكر تخلیه كردند. درواقع می خواستند اثر انگشت‌شان را پاك كنند.

عملكرد مسئولان را در باز پس گیری حقوق شهدای منا چگونه ازریابی می كنید؟

تاكنون هیچ عملكردی كه نتیجه مثمرثمر داشته باشد از مسئولان ندیده ایم. مكاتباتی صورت گرفته امادر این نامه‌ها عزم جدی برای پیگیری وجود نداشته است.

آیا وزارت امور خارجه وظیفه پیگیری را بر عهده داشته یا بعثه وبنیاد شهید هم باید پیگیری می‌كردند؟

به نظرم باید هر سه قوه پیگیرحقوق ایرانیان حادثه منا باشند زیرا افراد كشته شده درعربستان توسط دشمنان شهید شده اند.

نظر شما در مورد عملكرد سازمان حج چیست؟

به نظرم ایران نباید در مناسك حج شركت می كرد تا به دنیا ثابت می كرد عربستان حق وحقوق مارا پایمال كرده است. با رفتن به حج بزرگ‌ترین خدمات را به سعودها می‌دهیم. این عمل ما نشان می دهد پذیرفیتم مقصر اتفاقات منا هستیم.

رهبر انقلاب در صحبت‌های‌شان فرمودند مكه ومدینه باید شورایی اداره شود وعربستان نسبت به این موضوع حساسیت نشان داد وپا پس كشید. نظر شما دراین باره چیست؟

مكه ومدینه از لحاظ جغرافیایی در كشور عربستان قرار دارد اما به لحاظ دینی در قلمرو جهان اسلام است وجهان اسلام باید در مورد حج تصمیم گیری كند. به نظرم صحبت‌های حضرت آقا درست ومنطبق بر حقیقت است.

خانواده شهدای منا در این روزها چه می كنند، از وضعیت آن‌ها خبری دارید؟

درسه سال گذشته،خانواده تمام شهدا ی منا نزدیك عید قربان كه می شود دچار افسردگی خاصی می شوند. ازعیدقربان تا دوم مهر كه سالگرد اصلی فاجعه منا است دریك بازه چند ماه درافسردگی به سرمی برند. بنده فقط ازطرف خانواده شهید ركن آبادی این مطالب را می‌گویم.ما از عربستان حدود پنج درصد ناراحت هستیم زیرا آن‌ها وقتی دیدن هدف شان در تیررس است وبه كشورشان آمده فرصت غنیمت دانستند وكاری كه می خواستند انجام دادند اما از مسئولان ایرانی بابت پیگیری نكردن مسائل بسیار شاكی هستم زیرا آن‌ها با رای مردم بركرسی ریاست تكیه زدند. ازهرسه قوه بابت حقوق شهروندی ، حقوق بین الملل وحقوق انسانی كه آن‌ها مسئولش هستند گله مندم. آن‌ها باید ازتمام امكانات برای احقاق حق شهدای منا استفاده می‌كردند. هیچ اداره و ارگانی مسئولیت كاروپیگیری حقوق شهدای منا را برعهده نمی گیرد؛ به سازمان حج وزیارت مراجعه می‌كنیم می‌گویند وظیفه ما فقط بردن وآوردن حجاج ورسیدگی به مسائل حج آن‌هاست، اگر اتفاقی بیفتد باید ازطریق وزارت امورخارجه پیگیری كنید، وقتی به وزارت امور خارجه می رویم آن‌ها می گویند مگر زائران را ما به حج فرستادیم كه پیگیرمسائل آن‌ها ازطریق این وزارتخانه هستید! درواقع یك دور باطل می زنیم وهیچ پاسخگویی وجود ندارد. وقتی با نمایندگان مجلس جلسه برگزار كردیم برخی نمایندگان از حرف‌ها واظهارات ما شوكه شده بودند وفكر می كردند دورغ می گوییم یا اطلاعات درستی نداریم. می خواهم این را بگویم كه حتی مسئولان هم هنوز از عمق فاجعه خبر نداشتند . درمجلس هیچ نماینده ای در مورد فاجعه منا اطلاعات دقیقی نداشت و دنبال مساله نرفته بودند تا بخواهند پیگیرفاجعه باشند. چگونه می توان انتظار داشت كه مسئولان دنبال حق شهدای منا باشند.

درآن زمان مجلس گزارش كارازدولت وامور خارجه نخواست ؟

درآن زمان مسئولان وزارت خارجه و نماینده دولت به مجلس رفتند وپاسخگوی سوالات بودند اما نتیجه وخروجی كار چه بود؟! قرار بود اقداماتی انجام شود كه تاكنون از هیچ یك ازدستگاه های ذی‌ربط اقدام مثمرثمر دیده نشده است.

درباره رابطه شهید ركن آبادی با محور مقاومت برای ما اندكی توضیح دهید؟

ایشان یكی ازچهره های سرشناس در حزب ا... و فلسطین بود و رابطه بسیار نزدیكی با سید حسن نصرا... داشت. حتی صحبت‌هایی كه سید حسن نصرا... درمقام شهید ركن آبادی بیان كرد بسیار قابل توجه است. شهید ركن آبادی 26 سال سابقه فعالیت در وزارت امور خارجه داشت اما سید حسن نصرا... همواره درسخنان‌شان می‌گویند دراین 30 سالی كه با ركن آبادی آشنا هستم، كه این نشان می دهد شهید ركن آبادی قبل از ورود به وزارت امور خارجه درمحور مقاومت فعالیت داشته است. به خاطر دارم درزمان دانشجویی‌شان سفرهای زیادی به سوریه ولبنان می كرد، عكس‌هایی با رهبران گذشته مقاومت مثل سید علی موسوی داشت.برادرم با خانواده امام موسی صدر هم رابطه بسیارگرم وصمیمی داشت و وقتی خانواده امام موسی صدر به دیدن پدر ومادرم آمدند مسائلی را بیان كردند كه نشان می داد این شهید بزرگوار چه اقدامات وخدماتی را در لبنان انجام داده است .او در بین مذاهب لبنان بسیار معروف و شناخت شده بود، حتی افراد لبنانی به دلیل شباهت بیش از حد به برادرم من را می شناختند و این نشان می‌دهد كه ركن آبادی در ذهن لبنان‌های بسیار زنده وفعال است وبابت فعالیت‌های كه در آن كشور كرده ریشه‌دار وشهیدی ماندگار درقلب‌ لبنانی‌ها شده است.

برای شما از جنایت‌هایی كه صهیونیست ها انجام داده بودند و ضربه هایی كه مقاومت به آن‌ها زده بود، تعریف كرده‌اند؟

اجازه بدهید چیزی دراین مورد نگویم.

در پیروزی لبنان علیه اسراییل شهید ركن‌آبادی چه نقشی داشت؟

شك نكنید پیروزی یك ملت بردوش یك نفر نیست؛ این پیروزی‌ها نتیجه یك كار تیمی است كه ازعالی‌ترین مقام‌ها وتا پایین ترین سربازدرآن پیروزی دخیل هستند. شهید ركن آبادی همیشه خودش راسربازكوچك محورمقاومت می دانست وتا جایی كه می توانست برای پیروزی جبهه مقاومت وفلسطین تلاش می‌كرد. خدا را شكرمی‌كنم كه ایشان با شهادت از این دنیا رفتند. وقتی برادرم سفیر لبنان شد شب قبل ازعزیمت با او عكس یادگاری وعكس قبل از شهادت انداختم زیرا با خودم به این نتیجه رسیده بودم كه ایشان در لبنان شهید خواهد شد؛ این خواسته خدا بود كه شهید ركن آبادی در بهترین لباس ودربهترین حالات ذكر ومناجات و آنگونه كه دوست داشت دعوت حق را لبیك بگوید.

شخصیت آقای ركن آبادی وریشه اعتقاداتی‌اش از كجا سرمنشأمی‌گرفت؟

ریشه شهید ركن آبادی به بسیج برمی‌گردد. البته از این افرادی نبود كه دنبال كارت بسیج ومزایای آن هستند. در هیچ یك از مبارزاتی كه انجام داد دنبال امتیاز گرفتن نبود. با اراذل واوباشی كه مرتكب جرایم منكراتی می‌شدند برخورد شدیدی می كرد اما دركنارآن برخورد به شیوه‌ای پیش می‌رفت كه افراد خاطی ترك فعل می‌كردند وحتی بعضی از آن‌ها ازدوستان نزدیك شهید شدند. بسیاری از افرادی كه جذب پایگاه بسیج محل شده بودند مسیر زندگی‌شان توسط شهید ركن آبادی عوض شد. برخی از آن‌ها امروز از افراد سرشناس ومومن در جامعه هستند. شهید ركن آباد همیشه تاكید می‌كرد تمام بسیجی‌ها تا زنده هستند باید تا دكتری ومدارج بالای علمی درس بخوانند وبسیار هم پیگیر تحصیل افراد بودند. حتی نسبت به اعضای خانواده تاكید بردرس خواندن داشت و كاری كرده بود كه من وبرادر كوچكم عاشق بسیج شده بودیم. وقتی از درسی نمره كمی می‌گرفتیم تنبیه اش این بود كه یك هفته به پایگاه بسیج نرویم واین سخت‌ترین تنبیه برای ما بود. خیلی از افراد بسیجی كه در پایگاه ایشان فعالیت می‌كردندبه علت پیگیرهای او الان ازپزشكان،مهندسان ومتخصصان جامعه هستند.این نكته را نیز بیان كنم كه بسیاری از مسئولان شهر قم كه شهید ركن آبادی 30 سال پیش روی فكرورفتاروعملكرد آن‌هاحساسیت نشان داد امروز سكاندار جامعه هستند.

در پایان نكته‌ای مانده‌است كه برای مخاطبان ما بیان كنید؟

به عنوان شهروند درجه پایین كشوربه مسئولان می‌گویم مطالبات ما در خصوص جنایت‌هایی كه در منا رخ داده همان مطالباتی است كه حضرت آیت ا... خامنه ای دارند نه یك كلمه بیشتر نه یك كلمه كمتر. اگر به مطالبات ما توجه نمی كنید حداقل به مطالبات رهبری توجه كنید.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: روزنامه قانون