چرا جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکیل نمی‌شود؟
غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره اینکه چرا قریب یک ماه است که برگزاری جلسه صحن عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام متوقف شده است توضیح داد

دلیل توقف برگزاری جلسه صحن عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام

غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره اینکه چرا قریب یک ماه است که برگزاری جلسه صحن عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام متوقف شده است می‌گوید: ما جلسات شورای عالی نظارت را داشته‌ایم و اینکه جلسات مجمع متوقف شده است درست نیست.

خرین جلسه صحن عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام در 13 مردادماه با حضور اعضای این مجمع و به ریاست آیت‌الله محمدعلی موحدی کرمانی و بدون حضور آیت‌الله هاشمی شاهرودی، ریاست این نهاد برگزار شد. از آن زمان تاکنون مجمع تشخیص جلسه صحن عمومی نداشته است. پیش از این نیز حجت الاسلام مصباحی مقدم از اعضای این نهاد در گفت‌وگو با ایرناپلاس درباره وقفه بین جلسات مجمع تأیید کرده بود که بی‌نظمی وجود دارد. حالا او در گفت‌وگو با ایرناپلاس درباره توقف قریب یک ماهه جلسات مجمع توضیح داده است.

آقای مصباحی مقدم! امروز جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار نشد؟
مصباحی مقدم: خیر.

با این حساب یک ماه است که جلسات صحن مجمع برگزار نشده است.
مصباحی مقدم: نه این‌طور نیست.

 اما آخرین جلسه 13 مرداد بود.
مصباحی مقدم: البته ما چون جلسات شورای عالی نظارت را داریم گمان می‌کنم از آن جهات درست نباشد. ما یا جلسات صحن را داشتیم یا جلسات شورایعالی نظارت.

یعنی جلسات شورایعالی نظارت مانع برگزاری جلسات صحن می‌شود؟
مصباحی مقدم: طبعاً بله.

شما بی‌نظمی جلسات صحن مجمع تشخیص را ناشی از چه می‌دانید؟
مصباحی مقدم: چه بی‌نظمی؟

قبلاً این‌طور بود که جلسات صحن هر دو هفته یک‌بار برگزار می‌شد، اما الان این‌طور نیست.
مصباحی مقدم: خوب ممکن است گاهی اوقات دستور جلسه نداشته باشیم یا اینکه دستور اولویت‌دار نداشته باشیم یا اینکه دستور داشته باشیم، اما در کمیسیون‌ها باشد و آماده ارائه به صحن نشده باشند. گاهی این مسائل هست. قبلاً هم این‌گونه وقفه‌ها در جلسات علنی مجمع تشخیص داشتیم.

منظورتان در دوره آیت‌الله هاشمی رفسنجانی است؟
مصباحی مقدم: بله. یادم هست ما مرداد ماه یا شهریور ماه را تعطیل می‌کردیم.

اما شما قبلاً گفته بودید که جلسات مجمع در دوره جدید بی‌نظم برگزار می‌شود.
مصباحی مقدم: مهم افزوده شدن جلسات شورای عالی نظارت است که به‌جای جلسات مجمع هم می‌تواند تشکیل شود و اعضا مشترک هستند. یعنی 18 نفر از اعضای مجمع تشخیص هم‌زمان عضو شورای عالی نظارت هستند. از این جهت، این دو می‌توانند نوبت‌هایشان را جابه‌جا کنند و به‌جای هم برگزار شوند.

بنابراین، این مسئله در تأخیر برگزاری جلسات صحن مجمع بی‌تأثیر نبوده است. وگرنه در کل، مجمع فعال‌تر از قبل شده است. جلسات شورای عالی نظارت برگزار می‌شود، تعداد کمیسیون‌ها بیشتر شده و جلسات بیشتر برگزار می‌شود.

 شما معتقدید مجمع نسبت به دوره قبل فعال‌تر شده است، اما از آن طرف می‌بینیم برخی موارد ارجاعی از مجلس به مجمع مدت‌های طولانی در صف انتظار رسیدگی می‌مانند.
مصباحی مقدم: من مورد خاصی سراغ ندارم.

مثلاً مصوبه مجلس درباره تعیین محدودیت برای نظارت استصوابی شورای نگهبان مدت‌هاست به مجمع ارجاع شده، اما هنوز در دستور کار قرار نگرفته است!
مصباحی مقدم: من اصلاً یادم نمی‌آید این مصوبه به مجمع ارجاع شده باشد.

ارجاع شده و اگر شما جستجوی کوتاهی بکنید خبر آن را می‌بینید.
مصباحی مقدم: غیر از این، مورد دیگری سراغ دارید؟

مثلاً مدت زمان زیادی مجمع به مصوبه مجلس درباره حضور اقلیت‌ها در انتخابات شوراها رسیدگی نکرد و درنهایت با فشار افکار عمومی و رسانه‌ها به این موضوع ورود کرد.
مصباحی مقدم: نه! فشار افکار عمومی و رسانه نبود. من شهادت می‌دهم که موضوع فشار عمومی نبود. حالا اگر رسانه‌ها دوست دارند خودشان را خوشحال کنند عیبی ندارد، ولی من مطلعم که روی این مسئله کار می‌شد و بررسی آن در کمیسیون طول کشید، به همین دلیل زمان برد.

طرح استفساریه نظارت استصوابی شورای نگهبان اما بیشتر از یک سال است به مجمع آمده است.
مصباحی مقدم: غیر از این، مورد دیگری سراغ دارید؟

 این‌ها موارد مهمی هستند که افکار عمومی هم روی آن حساسیت دارد.
مصباحی مقدم: ممکن است که عدم بررسی آن دلیل دیگری داشته باشد.

یعنی ممکن است به دلیل مصلحت‌اندیشی بررسی آن به تأخیر افتاده باشد؟
مصباحی مقدم: من نمی‌دانم، چون دبیرخانه آن را ارجاع نکرده است.

نکته عجیب اینجاست که اعضای مجمع هم دنبال پیگیری این مورد نیستند!
مصباحی مقدم: خوب ضرورتی ندارد پیگیری کنیم. ما آنچه در دستور کار قرار می‌گیرد را بررسی می‌کنیم.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: irna.ir