مشاجره در دانشگاه شهیدبهشتی در حاشیه جلسه دفاع حسین فریدون
جلسه دفاع از رساله دکتری «حسین فریدون» که قرار بود امروز در دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شود، به دلیل ' نامساعدبودن حال یکی از داوران' به زمانی دیگر موکول شد

حاشیه‌های جلسه دفاع دکترای برادر رییس جمهور

قرار بود دفاع «حسین فریدون» با عنوان «گفتمان اعتدال در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران؛ چالش ها و دستاوردها» به راهنمایی دکتر «عبدالعلی قوام»، مشاوره دکتر «محمود سریع القلم» و دکتر« امیر محمد حاجی یوسفی» داوری اساتید «علی صناعی» ، «ناصر هادیان» و «سید جلیل دهقانی فیروز آبادی» در دفتر گروه علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شود؛ جلسه ای که به گفته یکی از اساتید گروه علوم سیاسی به دلیل افزایش ضربان قلب دکتر هادیان به 180 معلق و تا اطلاع ثانوی لغو شد.

صبح امروز، دانشکده علوم سیاسی- محل برگزاری جلسه دفاعیه دکترا- در دست تعمیر است و کارگران در آنجا تردد می کنند؛ یکی از کارشناسان می گوید که جلسه دفاع در اتاق شورا برگزار می شود.

فریدون با همسر و پسرش وارد دانشکده شد و با راهنمایی کارشناسان به طبقه اتاق شورا رفت، نیروهای خدماتی وسایل پذیرایی ایشان را از آن ها گرفتند تا آماده کنند و به اتاق دفاع بیاورند. وسایل پذیرایی چیده می شود، ترددها اندک است، ساعت نزدیک 7 و20 دقیقه است، یکی از اساتید که به اتاق شورا می رود و آقای فریدون را با خود به دفتر گروه هدایت می کند. خدماتی ها همچنان در تردد و تدارک آوردن وسایل پذیرایی هستند.

حضور فریدون در دفتر گروه طولانی می شود،دکتر قوام، حاجی یوسفی و بقیه آمده اند، در این میان استادی که فریدون را به دفتر گروه صدا زده بود، می گوید که ' منتظر نشید چون حال آقای هادیان استاد داور مساعد نیست و جلسه بدون حضور وی برگزار نمی شود'.

بیست دقیقه پس از این صحبت، تردد ها و پچ پچ ها زیاد می شود؛ فریدون از دفتر گروه بیرون می آید . از او می پرسند که ' جلسه دفاع برگزار می شود؟' که می گوید 'فعلا نه' و به اتاق شورا می رود و افرادی همچنان پشت در منتظر برگزاری جلسه دفاع.

دکتر قوام از پله ها پایین می رود، در همین حین تعدادی پسر و دختر جوان که می گویند دانشجویان علوم سیاسی هستند به طبقه مذکور آمده و پشت در اتاق شورا منتظر می شوند، شک و تردیدها درباره برگزاری جلسه دفاع آقای فریدون بیشتر می شود. در این میان نیروهای با لباس فرم آبی که قبلا در طبقه پایین بودند، به این طبقه می آیند و افراد حاضر را به پایین هدایت می کنند، می گویند 'جلسه در سالن کنفرانس برگزار می شود.'

میان برخی دختران و پسران که خود را دانشجویان علوم سیاسی معرفی می کنند و برخی از نیروهای آبی پوش مشاجره صورت می گیرد.

پس از چند دقیقه نیروهای آبی پوش دیگر درطبقه اتاق شورا نیستند، و حاضران بالا می روند، پشت در اتاق شورا، اما اتاق خالی است، گویا در همان لحظه ای که آبی پوشان همه را به پایین از پله ها فرستادند؛ فریدون و همراهان او با آسانسور پایین رفته اند.

پسرانی با محاسنی کوتاه به همراه چند دختر که خود را دانشجویان علوم سیاسی معرفی می کنند، بالا می آیند و پرس و جو می کنند و با آمدن دکتر حاجی یوسفی استاد مشاور فریدون، او را به چالش می کشند و می گویند که وی ( فریدون) با رانت به دانشگاه شهید بهشتی آمده است و سوال می کنند که چرا اساتید با اخلاقی چون حاجی یوسفی اجازه اینکار را داده اند. حاجی یوسفی در جواب می گوید هیچ تخلفی دیده نمی شود و هیچ مدرکی دال بر این تخلف ارائه نشده است.

حاجی یوسفی در ادامه پرسش ها می گوید که 'ما معلم هستیم و هرکسی که سر کلاس ما حاضرشود پرونده اش را بررسی نمی کنیم'. مثلا' نمی پرسیم چه کسی ایثار گر است ' و چه کسی از کجا آمده است.

ازاو پرسیده می شود که آیا فریدون در کلاس ها حاضرشده است که وی در پاسخ می گوید 'بله آقای فریدون همه کلاس ها را شرکت کرده و اگر شرکت نمی کرد بر اساس قوانین دانشگاه با او برخورد میشد'

اظهار نظرهای در هم با صدای دستگاهی که در پایین مشغول تعمیرات و جوشکاری است در هم آمیخته است به حاجی یوسفی گفته می شود که 'از شما و دکتر سریع القلم انتظار نداشتیم که راهنمایی و مشاوره کسی که از رانت استفاده کرده را قبول کند'

وی در پاسخ می گوید که 'ما بر اساس رویه علمی دانشگاه عمل کردیم.' 'طرح آقای فریدون 6 ماه طول کشیده تا تصویب شود. رساله اش 2 سال طول کشیده و وی همه نظرات اساتید و ایرادات علمی را در کار خود اعمال کرده است.'

یکی از افرادی که اعتراضی صحبت می کند عکس می گیرد و یکی دیگر پلاکارد لوله شده ای را به همراه آورده که به نظرمی رسد هدف او این بوده که پس از دفاع حسین فریدون آن را باز کند.

از خانمی که به نظر می آید مسئول دفتر گروه علوم سیاسی پرسیده می شود که جلسه دفاع فریدون امروز، برگزار می شود؟ ' پاسخ می دهد ' نمی دانم از دکتر حاجی یوسفی بپرسید' از دکتر حاجی یوسفی این سوال دوباره پرسیده می شود که می گوید ' امروز نه' در همین حین افرادی که او را احاطه کرده اند می پرسند که آیا برای دفاع آقای فریدون اطلاع رسانی می شود؟ چون برای جلسه امروز فقط یک روز قبل از دفاع اطلاع رسانی کرده اند'