روزنامه اعتماد به آیت الله جنتی: پاسخگو هستید؟
آیت‌ الله جنتی از بزرگانند. مقام شامخ آیت‌الله بر کسی پوشیده نیست، پیش از آنکه صاحب منصب باشند در زمره السابقون انقلابند و از حیث مبارزه و فعالیت انقلابی کمتر کسی را بتوان یافت که با ایشان برابری کند

ضرورت پاسخگویی درباره شورای نگهبان هم صدق می کند

آیت‌ الله جنتی از بزرگانند. مقام شامخ آیت‌الله بر کسی پوشیده نیست، پیش از آنکه صاحب منصب باشند در زمره السابقون انقلابند و از حیث مبارزه و فعالیت انقلابی کمتر کسی را بتوان یافت که با ایشان برابری کند.

مع‌ذلك نطق اخیرشان در خبرگان و تاكیدشان بر امر مهم و ضروری پاسخگویی گستاخ‌مان كرد، بهتر بگویم، به ما این اجازه را داد تا متواضعانه و خیرخواهانه به ایشان عرض كنیم كه اگرچه در پاسخگو بودن روسای قوا با شما هم‌آواییم، اما آیا بهتر نیست هر كس هر كجا هست پاسخگویی را از خود و از نهاد تحت امر خود شروع كند؟

آیا حضرتعالی هیچ وقت شده است كه در مقام پاسخگو، سوالات مردم، لااقل سوالات روزنامه‌نگاران و اصحاب رسانه را جواب دهید و در اقناع منطقی جامعه بكوشید؟ آیا مردم در طی این چهل سال فقط از دولت، آن هم فقط از دولت روحانی سوال دارند؟

آیا فقط در این دولت است كه مشكل اقتصادی مثل آوار بر سر مردم فرود آمده و جز آن هیچ مشكل دیگری، بلكه هیچ سوال دیگری در ذهن پیر و جوان این مملكت نقش نبسته؟

ما از دولت و از مجلس و از قوه قضاییه سوال داریم و البته كه ایشان قانونی و شرعی و عرفی و عقلی موظف به پاسخگویی‌اند. قوه مجریه كه هم موظف است هم مكلف. جواب ندهد، مجلس زیر اخیه‌اش می‌كشد و سین جیمش می‌كند.

دستگاه قضا هم اگرچه هنوز در این امر تازه‌كار است اما به هر حال خود را مقید كرده كه سوالات را بی‌جواب نگذارد. اما آیا شورای نگهبان هیچ شده است كه به انبوه سوالات مردم جواب بدهد؟ سوالاتی كه از شورای نگهبان در اذهان مردم نقش بسته یكی، دوتا نیست.

از دهه هفتاد كه بحث نظارت و انواع و اقسام نظارت مطرح شد، سوالات متعددی روی هم تلنبار شده و كسی در مقام جواب‌شان برنیامده. سهل است در مقام رفع سوءتفاهم هم برنیامده.

شورای نگهبان نهاد مهمی است و تصمیماتش سرنوشت‌ساز است. پس طبیعی است كه مردم بخصوص طبقات تحصیلكرده و دانشگاهی، به ویژه اقشاری كه سودای مشاركت سیاسی در سر می‌پرورانند، درباره عملكرد و نحوه نظارت شورا مطالباتی داشته باشند. اگر مطالبات یك‌جور زیاده‌خواهی تلقی می‌شود. لااقل باید حق بدهید كه سوال و ابهام داشته باشند. از آن طرف ضدانقلاب و معاندها و دشمنان هم بیكار ننشسته‌اند.

آنها این همه كانال و شبكه و عامل نفوذی را برای این عَلَم كرده‌اند كه بین ملت و مسوولان كشور شكاف بیندازند و اگر زورشان برسد، مردم را علیه حاكمیت بشورانند.

برای همین هم هست كه ضرورت پاسخگویی مسوولان دوچندان می‌شود و ضرورت پاسخگویی‌ نهادی مثل شورای نگهبان صدچندان بلكه هزار چندان مردم و خبرنگاران به كنار، بسیاری از مدیران و سیاستمداران بلندپایه هم درباره نحوه عملكرد شورای نگهبان نقد دارند و دست برقضا كسی به آنها اعتنا نمی‌كند. درباره خبرگان هم همین‌طور.

مدتی است كه در شبكه‌های مجازی فیلمی دست به دست می‌شود از آقای سعید زیباكلام. سعید زیباكلام صد و هشتاد درجه با برادرش «صادق» فرق دارد و متعلق به اردوگاه اصولگرایان است. هم اصولگراست، هم انقلابی و هم حزب‌اللهی. مع‌الوصف برایش ابهاماتی وجود دارد كه بنده خدا به زبان آورده، اما آیا كسی جوابی هم به آن داده؟ ...

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: روزنامه اعتماد