نگرانی دولت ترامپ از مواجهه با ایران در نشست شورای امنیت
 در صورت تمرکز صرف نشست بر روی موضوع ایران، شورای امنیت باید از ایران دعوت می کرد و دیپلمات های آمریکایی نگران تبعات حضور ایران در نشست بودند

دستپاچگی این روزهای آمریکا برای مواجهه با ایران

دولت ترامپ دستور کار نشست هفته آینده شورای امنیت درباره ایران را از بیم احتمال رویارویی با متحدان اروپایی و نحوه حضور ایران در این نشست، از بررسی ضرف موضوع ایران تغییر داده است.

روزنامه واشنگتن پست آمریکا با ارایه تحلیلی درباره این نشست، نوشت دولت ترامپ از تمرکز صرف بر موضوع ایران در این نشست عقب نشسته و اعلام کرده است این نشست به بررسی موضوعات مختلفی از جمله مساله اشاعه سلاح‌های هسته‌ای خواهد پرداخت.

به نوشته واشنگتن پست این تغییر در پی نگرانی برخی دیپلمات‌های آمریکایی و اروپایی از رودررو قرار گرفتن آمریکا با متحدان اروپایی آن انجام شده است.

"نیکی هیلی" سفیر آمریکا در سازمان ملل پیشتر اعلام کرده بود این نشست با ریاست ترامپ  با تمرکز بر روی ایران و اقدامات این کشور در خاورمیانه خواهد بود. آمریکا در ماه سپتامبر (ماه جاری میلادی) ریاست دوره‌ای شورای امنیت ملل متحد را در اختیار دارد.

اما به نوشته واشنگتن پست دیپلمات‌های غربی در سازمان ملل درباره احتمال رودررو قرار گرفتن آمریکا با متحدان اروپایی آن (فرانسه و بریتانیا) ابراز نگرانی کرده بودند. در صورتی که موضوع نشست صرفا ایران باشد کشورهای فرانسه و بریتانیا به احتمال فراوان مجبور هستند از موضع ایران در برجام حمایت کرده و مقابل اقدام ترامپ در خروج از برجام موضع بگیرند.

"ریچارد گوان" تحلیلگر ارشد " دانشگاه سازمان ملل متحد"، یک اندیشکده مسایل بین‌المللی در این باره گفته است: دولت ترامپ با تمرکز بر موضوع ایران در نشست ویژه شورای امنیت خطر رودررو قرار گرفتن با فرانسه و بریتانیا را به جان خریده است چون به احتمال زیاد "ترزا می" نخست وزیر بریتانیا و "امانوئل ماکرون" رییس جمهوری فرانسه در این نشست چاره‌ای جز دفاع از برجام و انتقاد از تصمیم ترامپ به خروج از این توافق بین‌المللی نخواهند داشت. 

من فکر نمی کنم کسی این وضعیت را دوست بدارد که ترامپ در مقابل دفاع ترزا می و امانوئل ماکرون از برجام در نشست شورای امنیت قرار بگیرد.چون این کار احتمالا تکرار سناریوی حضور ترامپ در نشست هایی چون گروه هفت کشور صنعتی و ناتو خواهد بود.

همچنین بر اساس گفته دیپلمات‌های آمریکایی دولت ترامپ از این مساله نیز نگران بود که بر اساس قوانین سازمان ملل هر کشوری که موضوع آن در نشست شورای امنیت مطرح می‌شود این حق را دارد که در جلسه شرکت کرده و از خود دفاع کند و در این صورت نگرانی از رویارویی نماینده ایران در این نشست با ترامپ مطرح می‌شود که ممکن است اهداف از پیش تعیین شده آن در ایجاد  فشار سیاسی بر ایران را به حاشیه ببرد و نتیجه‌ای غیرمنتظره از آنچه که واشنگتن می‌خواهد را خلق کند.

یک دیپلمات آمریکایی به شرط افشا نشدن نامش به واشنگتن پست گفته است:نشست هفته آینده شورای امنیت به جای تمرکز صرف بر روی ایران، روی موضوعات کلی‌تری چون اشاعه تسلیحات هسته ای متمرکز خواهد بود و موضوع ایران نیز در این راستا مطرح خواهد شد.

به گفته این دیپلمات، در صورت گسترش دستور کار نشست، دیگر نیازی به دعوت از ایران و نمایش دعوا و اختلافات میان دموکراسی‌های غربی بر سر ایران، نخواهد بود.

مقامات کاخ سفید و نمایندگی آمریکا در سازمان ملل از پاسخ به واشنگتن پست درباره دلایل تغییر موضوع نشست شورای امنیت، خودداری کردند.

گفتنی است در تاریخ 4 سپتامبر نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل در نشستی خبری، از نشست ویژه شورای امنیت به ریاست ترامپ درباره ایران خبر داده بود اما با گذشت 3 روز از این نشست خبری، نمایندگی آمریکا در سازمان ملل با صدور بیانیه ای از گسترش یافتن دستور کار نشست ویژه شورای امنیت به ریاست ترامپ خبر داد.

با این حال یک دیپلمات آمریکایی در سازمان ملل، از پذیرش تغییر موضع آمریکا درباره نشست ویژه شورای امنیت طفره رفته و گفت: این کار به معنای تغییر برنامه نیست بلکه موضوع نشست گسترده تر شده است.

با این تغییر دیگر نیازی به دعوت از ایران برای حضور در این نشست نخواهد بود.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: asriran.ir