ايران همواره از يك گفتمان منطقي براي صلح و عدالت و مناسبات صميمانه بين ملل جهان حمايت كرده است.
به گزارش خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس، منوچهر متكي وزر خارجه كشورمان صبح امروز سه‌شنبه در جمع اعضاي اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران گزارش كوتاهي از سياست خارجي دولت نهم ارائه كرد.
وي خاطرنشان كرد: ايران همواره از يك گفتمان منطقي براي صلح و عدالت و مناسبات صميمانه بين ملل جهان حمايت كرده است.
وي با اشاره به اقدامات آمريكايي‌ها در حمله به عراق، افغانستان و متعاقباً طراحي شيطاني آنان براي لبنان و پروسه دموكراسي هدايت شده براي فلسطين اظهار داشت: آنها در همه اين زمينه‌ها شكست خوردند و امروز بين نخبگان، سياسيون و بدنه اكثريتي مجلس احزاب آمريكا اين اجماع وجود دارد كه سياست‌هاي كاخ سفيد در عراق شكست خورده است.
وزير خارجه كشورمان در بخش ديگري از سخنانش اهداف جمهوري اسلامي بر فعاليت هسته‌اي را صلح‌آميز خواند و سياست ايران را سياستي دفاعي و حوزه نظامي و ديپلماسي برشمرد.
وي همچنين گفت: ايران مواضع منطقي، روشن، مستدل و منطبق بر قوانين و حقوق بين‌المللي در عرصه ديپلماسي دارا است.
متكي با اشاره به نظرسنجي‌ها در بين مردم منطقه اظهار داشت: در حال حاضر بيشترين تنفر نسبت به دولتمردان آمريكايي در بين مردم منطقه وجود دارد و هيچ دولتي در آمريكا به حدي كه اين دولت امروز حيثيت آمريكا و ملت آن را به حراج گذاشته چنين نكرده بود.
وزير خارجه كشورمان در بخش ديگري از سخنان خود گفت: ايران در قد و قامتي مدعي نسبت به نظامات جاري در محيط بين‌المللي حاضر شده است.
وي همچنين گفت: كسانيكه به دنبال منزوي كردن ايران در حوزه اعتقادي، سياسي و حتي نظامي بودند موفق نشدند. گمان مي‌كردند در عرصه اقتصادي داراي اين توانمندي هستند ولي نشاط اقتصادي در عرصه داخلي و روابط خارجي ايران نشان داد كه مشت بر آب مي‌كوبند.
مشروح سخنان متكي متعاقبا‌ً ارسال مي‌شود.
انتهاي پيام/