خرم: ظریف انقدر تحمل کرد که به سیم آخر زد
خرم: طی سال‌های اخیر گه‌گاه اخباری را می‌شنویم که پول‌های کثیف در انتخابات خرج می‌شوند یا آنکه سه هزار میلیارد دلار یا فلان حجم از طلا و ارز از کشور خارج شده است که همه اینها سوالاتی را برای مردم ایجاد می‌کند که چگونه این کارها ممکن است. پس واقعیت انجام پولشویی در کشور مانند هر کشور دیگری ممکن است

خرم: ظریف انقدر تحمل کرد که به سیم آخر زد

سفیر اسبق ایران در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو تاکید کرد: ممکن است محمدجواد ظریف در حالت عادی این سخنان را (درباره پولشویی) نگوید ولی بیان آنها نشان از اعمال فشار به وی به گونه‌ای بوده که وزیر امور خارجه دیگر طاقت عدم بیان و کنترل را نداشته است.

سیدعلی خرم با اشاره به سخنان اخیر وزیر امور خارجه در مورد نقش حامیان پولشویی در کشور در مقابله و رد لوایح مربوط به FATF و عضویت ایران در کنوانسیون‌های مرتبط با مبارزه با جرایم مالی تروریسم و پولشویی گفت: اقتصاد ایران در وضعیتی است که برای نجات، باید یکسری از حقایق و واقعیت‌ها را شناخت و با شناخت از شرایط به درمان آن پرداخت.

وی با بیان اینکه شاید محمدجواد ظریف طی مدت اخیر آنقدر متحمل فشار شده است که به سیم آخر زده و آن صحبت‌ها را بیان کرده است، اظهار داشت: طی سال‌های اخیر گه‌گاه اخباری را می‌شنویم که پول‌های کثیف در انتخابات خرج می‌شوند یا آنکه سه هزار میلیارد دلار یا فلان حجم از طلا و ارز از کشور خارج شده است که همه اینها سوالاتی را برای مردم ایجاد می‌کند که چگونه این کارها ممکن است. پس واقعیت انجام پولشویی در کشور مانند هر کشور دیگری ممکن است.

سخنان ظریف خودزنی نیست

این استاد حقوق بین‌الملل با تاکید بر اینکه سخنان ظریف نه از روی خودزنی بلکه برای درک شرایط و انجام اقداماتی برای درمان آن است،‌ تصریح کرد: در وضعیتی قرار داریم که ایالات متحده از برجام خارج شده، تحریم‌هایش را مجددا علیه ایران اعمال کرده و درصدد حداکثر اعمال فشار به ایران است. ایران نیز در برابر چنین شرایطی درصدد حفظ برجام و تداوم همکاری با کشورهای دیگر از جمله اتحادیه اروپا، روسیه و چین است و می‌خواهیم با تحریم‌ها مقابله کنیم. در این شرایط، برای اینکه بتوانیم با اتحادیه اروپا و حتی چین و روسیه تبادلات مالی داشته باشیم، باید در عرصه بانک شفاف‌سازی داشته باشیم و مقررات جهانی را رعایت کنیم.

صرف وقت و انرژی در شرایط تحریم برای تصویب نکردن FATF گل به خودی زدن است

خرم با بیان اینکه صرف وقت و انرژی در شرایط تحریم برای تصویب نکردن FATF در کشور گل به خودی زدن است، خاطرنشان کرد: بازیگرانی مانند ایالات متحده، عربستان سعودی و اسرائیل از خدایشان است که ایران با FATF همکاری نداشته باشد تا بگوید با پولشویی، منابع مالی تروریسم را تامین می‌کند و دیگران قادر به همکاری مالی با ما نباشند تا ما با دست‌های خودمان، خودمان را تحریم کنیم.

عده‌ای با جناحی کردن مسائل حقوقی و تخصصی راه ترامپ برای رسیدن به آرزوهایش را هموار می‌کنند

وی با یادآوری اینکه عده‌ای با جناحی و سیاسی کردن مسائل حقوقی و تخصصی راه ترامپ برای رسیدن به آرزوهایش را هموار می‌کنند، ابراز داشت:‌ وزیر امور خارجه که سکاندار دستگاه دیپلماسی است و بهتر از هر کسی از شرایط بین‌المللی و وضعیت ایران خبردار است، می‌خواهد کشور از گردنه تحریم‌ها عبور کند ولی در پیشرو کشور، سدهایی را مشاهده می‌کند که نباید وجود می‌داشت و می‌بیند که چگونه برای عدم شفاف‌سازی مقاومت می‌کنند.

وزارت امور خارجه آماج حملات قرار گرفته است

سفیر اسبق ایران در چین و لیبی ادامه داد: من فکر می‌کنم مسئولان امر به ویژه آقای ظریف فکر می‌کردند به مواردی نظیر FATF رنگ و لعاب ایدئولوژیک داده نشود ولی شاهد ایستادگی‌های زیاد در برابر این مسائل بوده و می‌بینیم که چگونه وزارت امور خارجه آماج حملات قرار گرفته است.

حرف‌ ظریف، حرف‌حق است

خرم با بیان اینکه وقتی مردم تنگناها را مشاهده می‌کنند و از سوی دیگر، مقاومت‌ها در برابر FATF می‌بینند، می‌گویند حتما منافع و دلایلی در کار است، عنوان کرد: چرا باید در برابر مکانیزمی که همه کشورها دنیا به جز ایران و کره شمالی آن را پذیرفته‌اند، ایستادگی شود و با خود می‌گویند چرا عده‌ای اندک اما پر سروصدا در برابر خواسته‌های ملت مقاومت می‌کنند.

وی با تاکید مجدد مبنی بر اینکه ممکن است ظریف در حالت عادی این سخنان را نگوید ولی بیان آنها نشان از اعمال فشار به وی به گونه‌ای بوده که وزیر امور خارجه دیگر طاقت عدم بیان و کنترل را نداشته است، یادآور شد: حرف‌های ظریف، حرف‌های حقی است که باید در کشور مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گیرد ولی شاید جای طرح چنین سخنانی در مجلس یا شورای عالی امنیت ملی باشد و نه وزارت امور خارجه.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: fararu.com