لاریجانی: برگزاری الکترونیکی سلامت انتخابات را تضمین می‌کند
رییس مجلس شورای اسلامی، گفت: برگزاری الکترونیکی انتخابات سلامت آن را تضمین و حضور مردم را تسهیل می‌کند، همچنین دقت نظر شورای نگهبان را افزایش می‌دهد چرا که روش‌های سنتی منسوخ شده است

لاریجانی: برگزاری الکترونیکی سلامت انتخابات را تضمین می‌کند

علی لاریجانی امروز (دوشنبه، ۵ آذرماه) در نشست بررسی دستاورد‌های دولت الکترونیک و میزان پیشرفت آن، گفت: مجلس در برنامه ششم توسعه دولت را موظف کرده که تا پایان سال دوم اجرای برنامه ششم توسعه، زیرساخت‌های اجرای دولت الکترونیک را فراهم کند و در حال حاضر چند ماه بیشتر تا پایان سال باقی نمانده است که باید هرچه سریع‌تر تا ماه‌های باقیمانده اجرایی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گام‌های اولیه از لحاظ زیرساختی برای اجرای دولت الکترونیک برداشته شده است، افزود: چند نکته باید رفع شود تا به مقصود قانونگذار در برنامه ششم توسعه برای اجرای دولت الکترونیک دست یافت که یکی از نیاز‌های ضروری در کشور اجرای دولت الکترونیک است.

مقصود از دولت الکترونیک حکومت هوشمند است

وی با اشاره به اینکه مقصود از اجرای دولت الکترونیک تنها اتصال قوه مجریه به سیستم نیست، افزود: تمام دستگاه‌هایی که به مردم خدمات ارائه می‌دهند باید اطلاعات خود را در دسترس قرار دهند چرا که مقصود از دولت الکترونیک حکومت هوشمند است که تمامی دستگاه‌ها اعم از قوه مقننه، قوه قضائیه و نیرو‌های مسلح باید به این سیستم متصل شوند تا بتوان ارائه خدمت به مردم را تسهیل کرد.

لاریجانی با بیان اینکه مقصود از ارائه اطلاعات در دسترس قرار دادن تمامی اطلاعات نیست، اظهار داشت: مقصود اطلاعاتی است که برای دسترسی مردم و آسان سازی فعالیت‌های آن‌ها ضروری است.

تنها اطلاعات ۲۶۰ دستگاه در دولت الکترونیک قرار گرفته است

وی افزود: مقصود قانونگذار این بوده که تمام حکومت اطلاعات خود را در دسترس قرار دهد تا بهره وری افزایش یافته و جلوی مفاسد گرفته شود بنابراین اگر نیاز است که قانون روشن‌تر نوشته شود باید به مجلس و کمیسیون صنایع اعلام شود در غیر این صورت پیشنهاد باید به شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه ارائه شود.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با اشاره به اینکه باید اطلاعات ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه در دولت الکترونیک قرار گیرد، ادامه داد: ظاهرا تنها اطلاعات ۲۶۰ دستگاه در دولت الکترونیک قرار گرفته است البته برخی دستگاه‌ها در داخل سازمان خود الکترونیکی شده اند، اما به دولت الکترونیک متصل نشده اند که باید در این زمینه سیاست تشویقی و تنبیهی در نظر گرفته شود.

دسترسی افراد به اطلاعات دستگاه‌ها از حقوق شهروندی است

وی با بیان اینکه مجلس و کمیسیون صنایع و معادن می‌توانند موضوع اتصال دستگاه‌ها به دولت الکترونیک را پیگیری کنند، تاکید کرد: می‌توان در بودجه سال ۹۸ الزامات آن را در نظر گرفت و اگر موضوع جنبه قانونی ندارد می‌توان در شورایعالی اقتصادی قوای سه گانه موضوع را پیگیری کرد.

لاریجانی با تاکید بر اینکه دسترسی افراد به اطلاعات دستگاه‌ها از حقوق شهروندی است، افزود: تمام کشور‌های دنیا به دنبال چنین سیستمی هستند و اگر دستگاه‌ها به موقع اطلاعات خود را به مردم ارائه دهند بهره وری در بخش‌های مختلف اعم از صنعت، خدمات و کشاورزی افزایش می‌یابد.

شورای نگهبان باید از برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی استقبال کند

وی با بیان اینکه شورای نگهبان باید از برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی استقبال کند، ادامه داد: برگزاری الکترونیکی انتخابات سلامت آن را تضمین و حضور مردم را تسهیل می‌کند و همچنین دقت نظر شورای نگهبان را افزایش می‌دهد چرا که روش‌های سنتی منسوخ شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌تواند به برگزاری الکترونیکی انتخابات کمک کند تا برای شورای نگهبان این اطمینان خاطر حاصل شود که برگزاری الکترونیکی مشکلی ایجاد نمی‌کند.

فضای مجازی در کشور به تدوین برخی قوانین نیاز دارد

وی با بیان اینکه دولت الکترونیک ابزار موردنیاز برای تقویت بنیه اقتصادی کشور و افزایش بهره وری است، افزود: مقام معظم رهبری نیز بر اجرای دولت الکترونیک تاکید کرده اند که باید در این زمینه همت کرد.

دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه فضای مجازی در کشور به تدوین برخی قوانین نیاز دارد، ادامه داد: زمانی که بحث هوشمندسازی مطرح می‌شود باید نظاماتی در کشور در نظر گرفته شود و در حال حاضر بسیاری از کشور‌ها فضای مجازی را نظام‌مند کرده اند، اما در ایران قوانین در این حوزه کمک است.

برخی کشور‌ها ۱۵۰ قانون در حوزه فضای مجازی وضع کرده اند

وی با بیان اینکه باید نشستی بین دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مجلس در حوزه فضای مجازی برگزار شود و تدابیر لازم در بخش امنیت و حقوق خصوصی مردم در نظر گرفته شود، اظهار داشت: برخی کشور‌ها ۱۵۰ قانون در حوزه فضای مجازی وضع کرده اند که با توجه به اینکه ممکن است تدوین این قوانین در کشور بار مالی داشته باشد و ایراد اصل ۷۵ قانون اساسی بر آن مترتب شود دولت باید در این زمینه لایحه ارائه دهد.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: قوانینی که در حوزه فضای مجازی بار مالی نداشته باشد می‌تواند به صورت طرح در مجلس تهیه و مابقی باید به صورت لایحه از سوی دولت ارسال شود تا در فرصت باقیمانده مجلس دهم مورد بررسی و تصویب قرار گیرد.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: fardanews.com