تهدید ترامپ به لغو دیدار با پوتین به دلیل تنش روسیه با اوکراین
همشهری آنلاین: دونالد ترامپ در پی بروز تنش میان روسیه و اوکراین تهدید کرد دیدار خود با ولادیمیر پوتین را لغو می‌کند

تهدید ترامپ به لغو دیدار با پوتین به دلیل تنش روسیه با اوکراین

 رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه ۶ آذر در گفتگویی با روزنامه واشنگتن‌پست در مورد رویارویی دریایی اخیر در دریای سیاه و توقیف ناوچه‌های اوکراینی به دست نیروهای روسی گفت که این «حمله» را نمی‌پسندد.

روز یکشنبه ۴ آذر نیروهای ارتش روسیه در تنگه کرچ در نزدیکی آب‌های ساحلی شبه جزیره کریمه، سه کشتی اوکراینی را توقیف و خدمه آنها را بازداشت کردند. از آن روز تنش سیاسی میان دولت‌های مسکو و کی‌یف بالا گرفت. کشورهای غربی این رفتار روسیه را محکوم کردند و جامعه جهانی در واکنش به این رویداد خواستار حل مناقشه از راه گفتگو و خویشتن‌داری طرفین شد. دولت اوکراین نیز در ۲۷ استان این کشور حکومت نظامی یک ماهه اعلام کرد.

دونالد ترامپ در مصاحبه خود در این زمینه و نیز در مورد احتمال دیدار خود با ولادیمیر پوتین در این هفته گفت: «امشب گزارشی در این زمینه دریافت می‌کنم که برای آن دیدار [با پوتین] بسیار تعیین‌کننده است. شاید دیدار نکنم. شاید حتی اصلا دیدار نکنم. حالا ببینیم، بستگی به این دارد که در ادامه چه چیزی روی می‌دهد.»

اشاره رئیس جمهوری آمریکا به نشست سران گروه ۲۰ است که قرار است این هفته در بوئنوس‌آیرس، پایتخت آرژانتین برگزار شود. تا کنون قرار بر این بود که سران روسیه و آمریکا در حاشیه این نشست با یکدیگر دیدار کنند.

ترامپ در پاسخ به پرسش خبرنگار واشنگتن‌پست که آیا لغو دیدار با رئیس جمهوری روسیه به دلیل تنش جاری میان این کشور با اوکراین است، این موضوع را تأیید کرد. وی در این زمینه گفت: «من این حمله را نمی‌پسندم. من اصلا نمی‌خواهم که چنین حمله‌ای باشد. اروپا هم نباید این حمله را بپسندد. آلمان هم نباید این حمله را بپسندد.»

جان بولتون، مشاور ارشد کاخ سفید روز سه‌شنبه گفته بود که ترامپ در دیدار آتی خود با پوتین در مورد کنترل تسلیحات و «موضوعات امنیتی» گفتگو خواهد کرد، اما مشخص نکرد که آیا رهبران دو کشور در مورد مناقشه اخیر با اوکراین نیز صحبت خواهند کرد یا نه.

دونالد ترامپ در روزهای گذشته برای لغو دیدار با پوتین تحت فشار بوده است. جیمز جی کارافانو، مشاور سیاست خارجی از حزب جمهوری‌خواه در «بنیاد میراث» که پیوند نزدیکی با کاخ سفید دارد از جمله افراد متنفذی است که روز دوشنبه خواهان لغو این دیدار به نشانه اعتراض به رفتار روسیه شده بود.

انتقاد از آلمان

دونالد ترامپ پیش از این بارها از آلمان به دلیل ناکافی بودن پرداخت سهمش برای بودجه دفاعی ناتو انتقاد کرده است. او این بار نیز در این زمینه اظهار نظر کرد و گفت: «آنها اصلا به مقدار کافی [پول] نداده‌اند. آلمان. اصلا! بسیاری از این کشورها به اندازه کافی به ناتو پول نمی‌دهند. آنها خیلی بیشتر از اینها باید پول بدهند.»گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: hamshahrionline.ir