سفارش دیگری از اسرائیل به دولت ترامپ
یک وبگاه خبری در مطلبی به توصیه‌ مقام های اطلاعاتی صهیونیست به دولت آمریکا برای تقویت مواضع نظامی در جیبوتی همزمان با افزایش حضور نظامی چین در این کشور اشاره کرد

سفارش دیگری از اسرائیل به دولت ترامپ

مقام‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی و کارشناسان مستقل به آمریکا توصیه می‌کنند که با توجه به استقرار فزاینده نظامی چین در جیبوتی، واشنگتن نیز باید حضور نظامی خود را در این کشور و منطقه اطراف باب المندب تقویت کند تا بتواند به مواجهه با چین بپردازد.

به نوشته وبگاه «سام تریبیون» برخی مقام‌های پنتاگون مدعی هستند که استفاده چین از لیزر در ماه مه (اردیبهشت) گذشته و علیه خلبانان آمریکا حداقل مشکلی است که آمریکا در آنجا با آن مواجه است. به گفته پنتاگون، دو خلبان نظامی آمریکا در جریان لیزر انداختن به کابین هواپیمای «سی_130» دچار آسیب دیدگی جزئی از ناحیه چشم شدند.

چین در جیبوتی از آمریکا سبقت گرفته است

«یوزی رابی» مدیر مرکز مطالعات «موشه دایان» در این زمینه با بیان این‌که آمریکا مجبور به اقدامی سریع در منطقه است، گفت که آمریکا با یک مشکل اساسی راهبردی مواجه است. چینی‌ها به دلیل موقعیت راهبردی جیبوتی در آفریقا و به دلیل اینکه این کشور به امکان ساخت پایگاه‌های نظامی خارجی را برای کنترل بر باب المندب، یکی از مهمترین آبراه‌های جهان می‌دهد، این منطقه را انتخاب کردند.

به گفته وی، آمریکا این حرکت را بسیار دیر متوجه شد و در حال حاضر اقدام‌های بسیار کمی را می‌تواند انجام دهد.

پایگاه نظامی چین در جیبوتی

این نشریه در ادامه با اشاره به سابقه ساخت پایگاه نظامی از سوی واشنگتن و پکن در جیبوتی نوشت: آمریکا بعد از حملات 11 سپتامبر پایگاه «لیمونیر» به وسعت 500 هکتار را در جیبوتی ساخت و در آن فعالیت‌های نظامی خود را در سراسر منطقه هماهنگ می‌کند. با این وجود، چین نخستین پایگاه خارج از کشور خود را در سال 2016 ساخته که آمریکایی‌ها مدعی پرتاب لیزر از سوی آن‌ها از این مکان هستند.

اهمیت مهم جیبوتی برای تل آویو

این کارشناس صهیونیستی در ادامه گفت که چین از سال‌های حضور «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید استفاده کامل برده و در حالی آن‌ها حضور نظامی خود را در این منطقه تقویت کردند که هم از لحاظ جغرافیایی قابل توجه است و هم اهمیت بسیاری برای اسرائیل دارد.

این وبگاه با استناد به تصاویر ماهواره‌ای جیبوتی و ذکر اهمیت راهبردی آن به نقل سخنان دیگر کارشناسان صهیونیستی پرداخت. «موشه تردیمن» از دیگر تحلیلگران صهیونیست در این زمینه گفت که فعالیت‌های سازمان‌های تروریستی مرتبط با القاعده و داعش در سومالی و یمن، حضور دزدان دریایی سومالی و جنگ یمن از جمله دلایل اهمیت این منطقه و لزوم حضور نظامی آمریکا در منطقه است.

به گفته وی با توجه به ضرورت تضمین تردد دریایی آزاد در دریای سرخ و ریشه کن کردن عوامل تهدید کننده، قدرت‌های بزرگ و سایر کشورها پایگاه های نظامی را در حوزه دریای سرخ تاسیس کرده‌اند، به طوری‌که جیبوتی اینک میزبان پایگاه‌های نظامی فرانسه، آمریکا، اتحادیه اروپا، ژاپن، ایتالیا و چین است و در واقع این کشور میزبان بیشترین پایگاه نظامی خارجی در جهان است.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: afkarnews.com