نسرین ستوده پای میز محاکمه می‌رود
نسرین ستوده وکیل دادگستری که پیشتر به 5 سال حبس محکوم شده و در زندان به سر می‌برد، دوم دی امسال (یکشنبه هفته آینده) در دادگاه انقلاب محاکمه می‌شود

نسرین ستوده پای میز محاکمه می‌رود

نسرین ستوده وکیل دادگستری که پیشتر به 5 سال حبس محکوم شده و در زندان به سر می‌برد، دوم دی امسال (یکشنبه هفته آینده) در دادگاه انقلاب محاکمه می‌شود.

پیام درفشان، وکیل مدافع نسرین ستوده با اعلام این خبر اظهار داشت: بر اساس تاریخ تعیین شده از سوی شعبه 28 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، دادگاه رسیدگی به پرونده موکلم در روز دوم دی برگزار می‌شود.

به گفته درفشان، نسرین ستوده دو پرونده مطرح در دادسرای امنیت داشت که یک پرونده مربوط به شکایت بازپرس دادسرای کاشان از اوست و پرونده دیگر نیز تحت عنوان اتهامی عضویت در کمپین لگام (لغو گام به گام مجازات اعدام) تشکیل شده است.

وکیل مدافع نسرین ستوده با اشاره به شکایت قبلی موکلش از قاضی به خاطر صدور حکم بر خلاف کیفرخواست گفت: در پرونده‌ای که موکلم در حال حاضر بابت آن به صورت غیابی به 5 سال حبس محکوم شده، قاضی خارج از کیفرخواست صادره، برای موکلم به اتهام جاسوسی 5 سال حبس صادره کرده بود که نسبت به این موضوع اعتراض کردیم و دادیار اجرای احکام دادسرای امنیت نیز به موضوع ایراد گرفت اما قاضی توجه نکرد.

وی اضافه کرد: نهایتاً به خاطر صدور حکم خارج از کیفرخواست، از قاضی پرونده به دادسرای انتظامی قضات شکایت کردیم و پیرو این شکایت، قاضی پرونده را از اجرای احکام پس گرفت و حکم خود را در خصوص نوع اتهام موکل، اصلاح کرد.

درفشان توضیح داد: در کیفرخواست صادره از سوی دادسرا، اتهامات موکلم اجتماع و تبانی به جهت ارتکاب جرم ضد امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام عنوان شده بود اما قاضی پرونده بدون توجه به مفاد کیفرخواست، بزه انتسابی را مشمول ماده 510 قانون مجازات اسلامی دانسته و موکل را به تحمل 5 سال حبس محکوم کرد.

وکیل مدافع نسرین ستوده توضیح داد: هر چند قاضی در حکم اصلاحی خود همچنان همان 5 سال حبس را مدنظر قرار داد و فقط از لحاظ نوع اتهام، حکم را اصلاح کرده است اما این مسئله نشان می‌دهد که نظارت‌ نهادها و ارکان نظارتی در دستگاه قضایی بی تاثیر نیست.

نسرین ستوده وکیل دادگستری است که 23 خرداد امسال با حکم جلب، بازداشت شد.

وی شهریور سال 89 نیز بازداشت و به 11 سال حبس، 20 سال محرومیت از وکالت و 20 سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به 6 سال حبس و 10 سال محرومیت از وکالت کاهش یافت.

وی در نهایت پس از سپری کردن سه سال حبس در سال 92 آزاد شد.

ستوده 23 خرداد امسال به خاطر صدور حکم غیابی 5 سال حبس مجدداً بازداشت شد و هم اکنون در زندان به سر می برد. ستوده چندنی پیش از رئیس و معاون زندان اوین به خاطر ممنوع الملاقات کردنش به دادسرای کارکنان دولت شکایت کرد که پس از این شکایت، دستور ممنوع الملاقاتی او لغو شد.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: irna.ir