منبج، کانون تحولات قریب الوقوع خاورمیانه
انتشار خبر ورود یگان های ارتش سوریه به شهر منبج و نصب پرچم ملی این کشور بر فراز این شهر از مهمترین تحولات اخیر در خاورمیانه و به خصوص سوریه است که در ادامه به مرور آن می پردازیم

منبج، کانون تحولات قریب الوقوع خاورمیانه

انتشار خبر ورود یگان های ارتش سوریه به شهر منبج و نصب پرچم ملی این کشور بر فراز این شهر از مهمترین تحولات اخیر در خاورمیانه و به خصوص سوریه است که در ادامه به مرور آن می پردازیم.

روز گذشته خبرگزاری سوریه (سانا)، فرماندهی کل و نیروهای مسلح ارتش سوریه در بیانیه ای با اعلام ورود یگان های ارتش به شهر منبج ونصب پرچم سوریه بر فراز این شهر بر تعهد خود به انجام وظایف ملی در اجرای حاکمیت دولت بر وجب به وجب خاک این کشور تاکید کرد.

این بیانیه همچنین افزود: ورود یگان های ارتش به منبج در پاسخ به درخواست اهالی این شهر صورت گرفت.

بیانیه مذکور خاطر نشان ساخت با توجه به اهمیت تلاش بیشتر اقشار مختلف مردم سویه در حفاظت از حاکمیت ملی،از بین بردن تروریسم ،نابودی متجاوزان وبیرون راندن اشغالگران از خاک سوریه، نیروهای مسلح این کشور امنیت کامل برای مردم و دیگر افراد مقیم در این کشور را تضمین می کند.

گروه موسوم به نیروهای دمکراتیک سوریه (قسد) از ورود ارتش این کشور به شهر منبج حمایت و اعلام کرد که با همکاری دمشق مشکلات را حل و فصل خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نوشت: در صورتی که گروه های کرد از منبج و شرق فرات خارج شوند، آنکارا دیگر هیچ کاری در سوریه ندارد. وی افزود: ما همچنان از تمامیت ارضی سوریه حمایت می کنیم. این مناطق به سوریه تعلق دارند. اگر سازمان های تروریستی (یگان های مدافع خلق) منطقه را ترک کنند، ما دیگر کاری در آنجا نداریم.

ایسنا هم به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم گزارش داد؛ دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت: ورود نیروهای دولتی به شهر منبج و برافراشتن پرچم سوریه در آنجا گامی مثبت در مسیر برقراری ثبات در کشور است. ما از اینکه نیروهای دولتی سوریه دامنه مناطق تحت سیطره خود را گسترش داده‌اند بسیار خرسندیم.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه نیز با اشاره به ورود نیروهای سوری به شهر منبج اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر لزوم احترام به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه، برافراشته شدن پرچم ملی سوریه در شهر منبج را گامی مهم در تثبیت حاکمیت دولت قانونی سوریه بر سراسر خاک این کشور و قدمی تازه برای حل بحران در این کشور می داند و از آن استقبال می کند.

با وجود اعلام مقام‌های سوریه مبنی برای ورود قوای نظامی این کشور به شهر منبج و برافراشتن پرچم سوریه در این شهر، ارتش آمریکا تاکید کرد، ارتش سوریه وارد منبج نشده است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد؛ سرهنگ ارل براون، سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا گفت: به رغم اطلاعات نادرست در خصوص تغییرات در صفوف نیروهای نظامی در شهر منبج، ائتلاف تحت رهبری آمریکا شاهد هیچ نشانه‌ای دال بر درست بودن این ادعاها نبوده است.

براساس گزارش دویچه وله، به نظر می‌رسد که سال ۲۰۱۸ نمی‌توانست برای بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه بهتر از این به پایان برسد. در صحنه‌ جنگ‌های داخلی، ارتش سوریه به خواست نیروهای شبه‌نظامی کرد وارد شهر منبج شده و کنترل آن را در اختیار گرفته است؛ با این هدف که این شهر به دست ارتش آزاد سوریه نیفتد که مورد حمایت ترکیه است.

در ادامه خبرگزاری آناتولی گزارش داد، هلی‌کوپترهای آمریکایی در اطراف منبج در ماموریتی جاسوسی همزمان با اعلام دمشق درباره ورود ارتش سوریه به شهر راهبردی منبج به پرواز درآمدند، این در حالی است که نیروهای آمریکایی به سمت پایگاه‌های ارتش سوریه در العریمه و مراکز استقرار آنها در ساحل رودخانه الساجور در غرب شهر مذکور بمب‌های نوری شلیک کردند.

در جدیدترین موضع گیری از سوی ترکیه به عنوان یکی از چند کشور درگیر در بحران سوریه، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه با تاکید بر خواست آنکارا برای پاکسازی منبج از «گروه‌های تروریستی»، اعلام کرد کشورش مخالف تجزیه سوریه است.

پایگاه اینترنتی روزنامه ملیت چاپ ترکیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در گفتگو با خبرنگاران با تاکید بر خواست آنکارا برای پاکسازی منبج از «گروه‌های تروریستی»، گفت: هدف ما آن است که گروه ی‌پ‌گ درس عبرت بگیرد. ما در این باره کاملا مصمم هستیم.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: bartarinha.ir