حضور پمپئو در عراق برای مقابله با ایران
'مایک پمپئو' وزیر امور خارجە آمریکا که این روزها در سفرهای منطقه ای برای دفاع از سیاست های یکجانبه واشنگتن است، در دیدار با مسئولین کرد عراقی در اربیل نیز خواست واشنگتن برای مقابله با ایران را تکرار کرد

حضور پمپئو در عراق برای مقابله با ایران

'مایک پمپئو' وزیر امور خارجە آمریکا که این روزها در سفرهای منطقه ای برای دفاع از سیاست های یکجانبه واشنگتن است، در دیدار با مسئولین کرد عراقی در اربیل نیز خواست واشنگتن برای مقابله با ایران را تکرار کرد.

از رسانه های محلی، پمپئو عصر چهارشنبە بعد از دیدار با مسئولین عراقی در بغداد راهی اربیل شد و ضمن دیدار مقامات عالیرتبە اقلیم کردستان عراق با آنان در خصوص مسائل مختلف از جمله روابط با جمهوری اسلامی ایران گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا در دیدارهای جداگانه با 'مسعود بارزانی' رئیس حزب دمکرات کردستان عراق، 'نیچروان بارزانی' نخست وزیر و 'مسرور بارزانی' مشاور امنیت اقلیم، بر لزوم بر هماهنگی و تفاهم مشترک در مقابلە با ایران تاکید کرد.

پمپئو در ادامه ناکامی های واشنگتن در جلب اعتماد دیگر کشورها، در این دیدارها بار دیگر بر لزوم وجود تفاهم با شرکا برای مقابلە با ایران تاکید کرد.

وی در ادامە گفت: مقابلە با ایران امر مهمی است کە شرکا باید در آن مشارکت کارا داشتە باشند. رسانه های محلی به واکنش مقامات کردستان عراق به این اظهارات مداخله جویانه اشاره نکرده اند.

وزیر امور خارجە آمریکا در ادامه اظهارات متناقض مقامات کاخ سفید در خصوص خروج نیروهای آمریکایی از خاک سوریە، در سخنانی مغایر با ادعای پیشین ترامپ اظهار داشت: سخنان رئیس جمهوری آمریکا در این خصوص شفاف بودە و آنها تا نابودی کامل داعش از سوریە خارج نخواهند شد.

وی در خصوص کردهای سوریە نیز مدعی شد که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیە در خصوص کردهای سوریە بە آمریکا اطمینان دادە کە شرایط آنها را در نظر خواهد گرفت.

این مقام آمریکایی در ادامە بازهم ادعا کرد که واشنگتن از تمام نیروهایی کە در کنار ارتش آمریکا با داعش مبارزە کردەاند محافظت می کند.

پمپئو در خاتمە از سفر قریب الوقوع 'جیمز جفری' نماینده جدید رئیس جمهور آمریکا در ائتلاف مدعی مبارزه با داعش و یک هیات آمریکایی بە منطقە خبر داد.

وی به اهداف سفر این هیات به منطقه اشاره نکرد. وزیر امور خارجه آمریکا پیش از سفر به اربیل، در بغداد جداگانه با 'محمد الحلبوسی'، 'برهم صالح' و 'عادل عبدالمهدی' رئیس پارلمان، رئیس جمهوری و نخست وزیر عراق دیدار و گفتگو کرد.

سفر پمپئو با یک هواپیمای نظامی به عراق موجب اعتراض و انتقاد عراقی ها بعنوان نقض حاکمیت ملی و اهانت به ملت و دولت عراق شده است.

سفر پمپئو دو هفته پس از سفر مخفیانه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به پایگاه نظامی عین الاسد در استان الانبار عراق و اظهارات مداخله جویانه او صورت می گیرد که همزمان با انتشار گزارش هایی از تحرکات نظامی جدید آمریکا در چند نقطه خاک عراق، بار دیگر موجی از مخالفت ها و درخواست خروج نیروهای نظامی آمریکا را موجب شد.

نیروهای آمریکایی که در سال 2011 به علت شکست و ناکامی های مکرر در برابر نیروهای مقاومت عراق، مجبور به ترک خاک عراق و پایان اشغال هشت ساله این کشور شده بودند در سال 2014 به بهانه مبارزه با داعش در صدر یک ائتلاف به اصطلاح بین المللی بار دیگر وارد این کشور شدند.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: irna.ir