خبرگزاری دولت: BBC در انتشار خبر احضار سفیر ایران در لندن عجله کرد
«حمید بعیدی نژاد» سفیر ایران در انگلیس که روز دوشنبه از سوی وزیر امور خارجه این کشور احضار شده بود، شتاب‌زدگی بی.بی.سی را در انتشار خبر درحالی‌که هنوز ساعت آن نهایی نشده بود، کاملا نمایان کرد

خبرگزاری دولت: BBC در انتشار خبر احضار سفیر ایران در لندن عجله کرد

«حمید بعیدی نژاد» سفیر ایران در انگلیس که روز دوشنبه از سوی وزیر امور خارجه این کشور احضار شده بود، شتاب‌زدگی بی.بی.سی را در انتشار خبر درحالی‌که هنوز ساعت آن نهایی نشده بود، کاملا نمایان کرد.

بعیدی نژاد با انتشار پیامی در اینستاگرام نوشت: دفتر بنده هنوز برای قطعی کردن ساعت جلسه با دفتر وزیر خارجه انگلیس در گفت وگو بود که ما خبر احضار را از رسانه‌ها شنیدیم.

وی افزود: معلوم شد خبر زودتر به بی‌بی‌سی داده و همه‌جا پخش‌ شده بود. درواقع درحالی‌که هنوز دو ساعت به جلسه مانده بود، همه فکر می‌کردند جلسه برگزار و تمام‌شده است.

بیشتر رسانه‌های انگلیس از صبح روز دوشنبه به بهانه آغاز اعتصاب غذای یکی از محکومان امنیتی در ایران به نام نازنین زاغری شهروند ایرانی– انگلیسی که به دلیل جرائم امنیتی در ایران به حبس محکوم‌شده است، موجی از اخبار منفی علیه ایران را به راه انداختند. در ادامه این تبلیغات بود که بی.بی.سی با انتشار خبر احضار بعیدی نژاد، به فضاسازی‌های تبلیغاتی دامن زد.

پس از انتشار خبر احضار سفیر ایران، با سفارت تماس گرفته و صحت این خبر را جویا شدیم. یک مقام دیپلماتیک تائید کرد که سفیر ایران تا ساعتی دیگر با وزیر امور خارجه انگلیس دیدار می‌کند. او با این ‌حال عنوان کرد که درباره دستور کار این جلسه، جزئیاتی مطرح نشده است.

نازنین زاغری مدیر پروژه شرکت رسانه‌های گروهی «تامسون رویترز» انگلیس است که فروردین‌ماه سال 1395 در تهران دستگیر شد.

سپاه ثارالله کرمان مدتی بعد در بیانیه‌ای درباره این دستگیری اعلام کرد: «طی اقدامات اطلاعاتی گسترده در فضای مجازی و حقیقی یکی از سر شبکه‌های اصلی وابسته به بیگانگان که مأموریت‌های مختلفی در راستای تحقق اهداف شوم دشمنان نظام انجام داده بود، شناسایی و دستگیر شد.»

پرونده وی سپس موردبررسی قرار گرفت و وی در دادگاه انقلاب به 5 سال حبس محکوم شد.

سفیر ایران پس از ملاقات با وزیر امور خارجه انگلیس گفت: «این‌جانب در توضیح به ایشان گفتم؛ اتباع دوملیتی همگی اتباع ایران محسوب می‌شوند و از حقوق مدنی برخوردار هستند. خانم زاغری به‌عنوان یک تبعه‌ ایرانی با حفظ حقوق خود در زندان از تسهیلات و امکانات درمانی لازم برخوردار بوده و خواهد بود.

درعین‌حال، دخالت از سوی کشوری که این خانم دقیقاً به خاطر جاسوسی برای همان دولت در زندان قرار دارد، دخالت در امور داخلی ایران محسوب می‌شود. لذا این دخالت نه‌تنها هیچ کمکی به وی نخواهد کرد، بلکه حساسیت منفی مردم و مقامات ایران را علیه سیاست دولت انگلیس افزایش هم می‌دهد. دولت ایران هرگونه دخالتی از سوی دولت انگلیس در این زمینه را مردود و غیرقابل‌قبول می‌داند.»

جرمی هانت نیز درباره دیدار خود و بعیدی نژاد در توییتر نوشت: از وضع سلامت خانم زاغری ابراز نگرانی کرده و خواستار ارائه تسهیلات پزشکی موردنیاز شدم.

وی با اشاره به اعتصاب غذای زاغری، از ایران خواست، در این زمینه اقدامی انجام دهد.

بااین‌حال پوشش گسترده خبر اعتصاب غذای این متهم امنیتی در کنار شتاب‌زدگی بی.بی.سی در انعکاس خبر احضار سفیر ایران، این گمانه‌زنی را تقویت می‌کند که نشست امروز بخشی از فضاسازی‌های دولت انگلیس برای اعمال فشار بر ایران جهت آزادی محکومان امنیتی بازداشت‌شده در ایران به شمار می‌رود. 

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: irna.ir