خیانت در امانت، اتهام خریدار آلومینیوم المهدی
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: خریدار آلومینیوم المهدی برخی موادی که به صورت امانت در انبار کارخانه وجود داشته را با بدهی برق خود تهاتر کرده است

خیانت در امانت، اتهام خریدار آلومینیوم المهدی

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: خریدار آلومینیوم المهدی برخی موادی که به صورت امانت در انبار کارخانه وجود داشته را با بدهی برق خود تهاتر کرده است.

بهرام پارسایی با اشاره به سفر روز یکشنبه کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی به استان هرمزگان به منظور بررسی شکایت از نحوه واگذاری مجتمع آلومینیوم المهدی و هرمزال، گفت: کمیسیون پیش از این نشست‌هایی با دیوان محاسبات، سازمان بازرسی، سازمان خصوصی‌سازی، ایمیدرو، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار کرده است.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بازدید میدانی از مجتمع آلومینیوم المهدی و هرمزال با سرمایه‌گذار و کارگران مجموعه مذاکراتی صورت گرفت، افزود: در بازدید از مجتمع آلومینیوم المهدی و هرمزال انبارهای این مجموعه نیز مورد بررسی و بازدید قرار گرفت.

بخش زیادی از فعالیت‌های آلومینیوم المهدی طی ماه‌های اخیر متوقف شده بود

وی با اشاره به اینکه خریدار مجتمع آلومینیوم المهدی و هرمزال در حال حاضر با سازمان خصوصی‌سازی به دلیل عدم انجام تعهدات مشکل دارد، ادامه داد: بر اساس قرارداد اگر خریدار به تعهدات خود عمل نکند، سازمان خصوصی‌سازی می‌تواند طبق قانون اقداماتی انجام دهد، بنابراین علاوه بر ایراداتی که به نحوه واگذاری وارد شده بود خریدار باید شرایط مشخص شده در قرارداد را نیز اجرایی کند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخش زیادی از فعالیت‌های کارخانه طی ماه‌های اخیر متوقف شده بود که دغدغه اصلی جامعه کارگری است و آنها این موضوع را برای خود تهدید می دانستند، تاکید کرد: خریدار آلومینیوم المهدی برخی موادی که در انبار موجود بوده و جز سرمایه های کارخانه در زمان واگذاری نبوده و به صورت امانت در کارخانه وجود داشته است را با بدهی برق خود تهاتر کرده بود که این موضوع خارج از قرارداد و قواعدی است که باید انجام شود.

خریدار توقف بخش زیادی از فعالیت آلومینیوم المهدی را تحریم عنوان کرد

وی با اشاره به اینکه در بازید کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی صحبت های خریدار شنیده شد، افزود: خریدار توقف فعالیت بخش زیادی از کارخانه را تحریم و عدم همکاری بخش معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان و تاکید کرد که که در بخش صادرات و واردات دقت کافی صورت نمی گیرد و افراد مجبور به عرضه محصولات خود در بورس می شوند.

پارسایی با بیان اینکه در این بازید مدیران و مسئولان استانی اعم از وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان بازرسی و سازمان خصوصی سازی نیز حضور داشتند، ادامه داد: پس از بازدید از مجتمع آلومینیوم المهدی و هرمزال نشست کوتاهی با استاندار هرمزگان برگزار شد که جمع بندی این بازدیدها و نشست ها این است که جلسه ای با قید فوریت با سازمان خصوصی سازی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، ایمیدرو و سازمان بازرسی برگزار و این موضوع تعیین تکلیف شود.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه رییس سازمان خصوصی‌سازی در یکی از مصاحبه‌های خود واگذاری آلومینیوم المهدی و هرمزال را به عنوان یکی از موفق ترین واگذاری‌ها عنوان کرده است، تصریح کرد: عنوان این موضوع از سوی رییس سازمان خصوصی سازی بسیار نگران کننده است و این موضوع می تواند تمام خصوصی سازی‌ها را زیر سوال ببرد که نیاز به تامل، نظارت و پیگیری جدی دارد.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: tasnimnews.com