بالا گرفتن دعوای آلمان و آمریکا بر سر «ایران»
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، به خاطر دفاع جانانه از رویکرد چند جانبه به مسائل جهانی و حمایت از تصمیم اروپا برای پایبند ماندن به توافق هسته‌ای با ایران مورد تمجید فراوان قرار گرفت

بالا گرفتن دعوای آلمان و آمریکا بر سر «ایران»

مایک پنس، معاون رئیس جمهور ایالات متحده، اما در این میان تحت تأثیر قرار نگرفت و انتقاد آمریکا از اروپا را با شدت بیشتری ادامه داد.

نظرات مرکل در کنفرانس امنیتی مونیخ، که همایش سالانه رهبران جهان و مسئولین عالی رتبه دفاعی و سیاست خارجی است، به دنبال روز‌های رنجش و روابط سرد بین آمریکا و اروپا بر سر مسأله ایران برگزار می‌شود.

مرکل به گروه شرکت کننده در کنفرانس ـ. که شامل بزرگترین هیئت آمریکایی با چندین تن از اعضای کنگره، ایوانکا ترامپ، پنس و دیگران است ـ. گفت: با نگرانی‌های آمریکا در مورد بسیاری از تلاش‌های ایران برای افزایش قدرت خود در منطقه موافق است.

اما در حالی که اشاره کرد، شکاف و تفاوت نظر با ایالات متحده در مورد توافق هسته‌ای ایران «من را به شدت افسرده می‌کند»، از این توافق به عنوان یک کانال ارتباطی مهم با تهران دفاع کرد و بر ضرورت دیپلماسی بین المللی تأکید نمود.

وی گفت: «من برنامه موشکی بالستیک ایران را می‌بینم، من ایران را در یمن می‌بینم و بیشتر از همه، من ایران را در سوریه می‌بینم.» تنها پرسشی که بین ما در مورد این مسأله مطرح است، این که آیا ما به هدف مشترکی که انگیزه مشترک ما هم هست، به هدف مشترک خود که محدود کردن پیشروی‌های آسیب رساننده ایران است، با حذف تنها توافق باقی مانده کمک می‌کنیم؟ یا می‌توانیم با نگه داشتن لنگر کوچکی که در اختیار داریم، کمک می‌کنیم تا فشار را در موضوعات دیگر ایجاد کنیم؟

آلمان، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و اتحادیه اروپا تلاش کرده اند تا توافق ۲۰۱۵ با ایران را از زمانی که دونالد ترامپ، یکجانبه از سال گذشته از آن خارج شد، همچنان زنده نگاه دارند.

اما ایالات متحده استدلال می‌کند که این توافق فقط زمان دسترسی احتمالی ایران به بمب اتمی را به تأخیر می‌اندازد. پس از صحبت‌های مرکل، پنس اروپایی‌ها را برای پایان دادن به مشارکت خود در معاهده هسته‌ای تشویق کرد و ایران را «بزرگترین حامی تروریسم در جهان» خواند.

پنس گفت: «زمان برای شرکای اروپایی ما تمام شده است تا از تلاش برای شکست تحریم‌های آمریکا علیه این رژیم انقلابی خونین دست بردارند. زمان برای شرکای اروپایی ما فرارسیده است تا در کنار ما و مردم ایران، متحدان و دوستان ما در منطقه بایستند. وقت آن رسیده است که شرکای اروپایی ما از توافق هسته‌ای ایران خارج شوند.»

سخنرانی مرکل با استقبال گرم روبه رو شد، در حالی که پینس با تشویقی مؤدبانه بدرقه شد.

دانیلا شوارتزر، مدیر شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا در توییتر، در مورد سخنرانی مرکل نوشت: «این یک سخنرانی بزرگ و به قول معروف همان سخنرانی مرکلی بود. چندین دقیقه تشویق ایستاده برای تعهد قدرتمند به کنار هم نگاه داشتن تکه‌های نظم (جهانی) و کار بر روی نظم اروپایی و (بین المللی) که موقعیت‌های برد ـ. برد را ایجاد می‌کند.»

جو بایدن، معاون رئیس جمهور پیشین ایالات متحده، که در هنگام مذاکره در مورد توافق هسته‌ای ایران در کاخ سفید بود، از شیوه دیپلماتیک همیشگی خود خارج شد تا از مرکل تشکر کرده و از توافق هسته‌ای ایران به عنوان «توافقی مهم» دفاع کند.

بایدن به گروه شرکت کننده گفت، بسیاری از آمریکایی‌ها با رویکرد «اول از همه آمریکا»‌ی دولت ترامپ موافق نیستند.

وی پس از سخنرانی پنس گفت: «شما امروز در مورد رهبری بسیار شنیده اید، اما در تجربه من، رهبری تنها در صورتی وجود دارد که کس و کسانی با شما همراه باشند. رهبری در نبود افرادی که با شما همراهی داشته باشند رهبری نیست.»گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: bartarinha.ir