چراییِ استعفای برخی ائمه جمعه کشور
نهضت جوانگرایی در میان امامان جمعه سراسر کشور آغاز شده است؛ نهضتی که متأثر است از بیانیه گام دوم انقلاب است. تأکید مؤکد رهبر انقلاب در این بیانیه روی اقشار جوانان، باعث شد تا تعدادی از امامان جمعه در برخی نقاط کشور، طی روزهای سپری شده از سمت خود کناره‌گیری کنند

چراییِ استعفای برخی ائمه جمعه کشور

نهضت جوانگرایی در میان امامان جمعه سراسر کشور آغاز شده است؛ نهضتی که متأثر است از بیانیه گام دوم انقلاب است. تأکید مؤکد رهبر انقلاب در این بیانیه روی اقشار جوانان، باعث شد تا تعدادی از امامان جمعه در برخی نقاط کشور، طی روزهای سپری شده از سمت خود کناره‌گیری کنند.

در ادامه این گزارش به تعدادی از کناره‌گیری‌ها اشاره شده است:

استعفای امام جمعه اهواز

آیت‌الله «سید محمدعلی موسوی جزایری» امام جمعه اهواز و نماینده ولی فقیه در استان خوزستان نخستین چهره‌ای بود که در موج جدید جوانگرایی در سطح امامان جمعه، پای استعفانامه خود را امضاء کرد. وی در روز 29 بهمن‌ماه با حضور در دفتر رهبر انقلاب، ضمن ارائه آخرین گزارش از وضعیت جسمی خود، از سمت خود استعفا داد.

استعفای امام جمعه زاهدان

پس از آیت‌الله موسوی جزایری، نوبت به آیت‌الله «عباسعلی سلیمانی» امام جمعه زاهدان و نماینده ولی‌ فقیه در استان سیستان‌و‌بلوچستان رسید از سمت خود استعفا بدهد. وی روز جمعه سه اسفندماه در خطبه‌های نماز جمعه شهر زاهدان ضمن خداحافظی با مردم، علت این اقدام را تأکید رهبر انقلاب بر مقوله جوانگرایی عنوان کرد.

استعفای امام جمعه همدان در آینده

علاوه بر امامان جمعه شهرهای اهواز و زاهدان، خبرهای موثق حاکی از آن است که آیت‌الله «غیاث‌الدین طه محمدی» امام جمعه همدان و نماینده ولی فقیه در این استان نیز به زودی از سمت خود استعفا خواهد داد.

استعفای امام جمعه تهران

آیت‌الله احمد جنتی امام جمعه موقت تهران، ضمن استعفاء جای خود را به حجت‌الاسلام سیدمحمد حسن ابوترابی‌فرد، نایب‌رییس سابق مجلس شورای اسلامی و عضو شورای حل اختلاف قوا داد.

آل‌هاشم؛ امام جمعه جدید تبریز

در خردادماه سال 96 نیز جوانگرایی دیگری در سطح امامان جمعه صورت گرفت؛ آنجا که آیت‌الله مجتهد شبستری، نماینده سابق ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و از اعضای ارشد جامعه روحانیت مبارز به‌دلیل بیماری، جای خود را به حجت‌الاسلام سیدمحمد علی آل‌هاشم، نماینده سابق ولی فقیه در ارتش و رییس سابق سازمان عقیدتی و سیاسی آجا داد.

البته اکثر ائمه جمعه‌ که در این منصب ریش خود را سفید کرده‌اند منصوبین امام خمینی؟ره؟ بوده‌اند که رهبر انقلاب بنابر ملاحظه و مشی شخصی، منصوبین امام را از سمت خود جابه‌جا نکردند. حال این ائمه جمعه‌ بنابر احساس تکلیف، از سمت خود استعفا دادند تا نیروهای تازه‌نفس جای آنان را بگیرند.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: bartarinha.ir