آموزش عاملان قتل خاشقجی در آمریکا
روزنامه واشنگتن پست با افشای جزییات بیشتری از عوامل قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد حکومت سعودی نوشت که گروهی از ماموران سعودی که در این عملیات مشارکت داشته اند، دوره آموزشی خود را در ایالات متحده گذرانده بودند

آموزش عاملان قتل خاشقجی در آمریکا

روزنامه واشنگتن پست با افشای جزییات بیشتری از عوامل قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد حکومت سعودی نوشت که گروهی از ماموران سعودی که در این عملیات مشارکت داشته اند، دوره آموزشی خود را در ایالات متحده گذرانده بودند.

خاشقچی در دوم اکتبر سال گذشته میلادی (10 مهر 1397)2018) به دست یک گروه 15 نفری اعزامی از ریاض در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه کشته و اعضای بدنش جدا شد.

به نوشته دیوید ایگناشس نویسنده واشنگتن پست ،همکار خاشقچی؛ بیش از 10 منبع آگاه آمریکایی و سعودی به شرط عدم افشای نام، گفته اند که برخی از اعضای گروه مداخله سریع سعودی، آموزش هایشان را در خاک ایالات متحده دریافت کرده اند.

ایگناشس می افزاید: سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) به دیگر سازمان ها و نهادهای دولت آمریکا هشدار داده است که برخی از این آموزش های عملیات ویژه توسط شرکتی به نام 'تایر 'یک گروه مستقر در ایالت آکانزاس داده شده که دارای مجوز از وزارت امور خارجه این کشور است.

حکومت عربستان پس از مدتی انکار و تکذیب دست داشتن در این ماجرا، پذیرفت که این عملیات توسط گروهی مامور خودسر اجرا شده و محاکمه 11 تن از متهمان به مشارکت در این عملیات نیز در سال جاری آغاز شده، اما هنوز بیشتر جزئیات این پرونده بویژه نقش محمد بن سلمان ولیعهد عربستان و حاکم بالفعل این کشور، مبهم و نامشخص است.

به نوشته ایگناشس ، این دوره آموزشی پیش از قتل خاشقچی بعنوان بخشی از همکاری جاری ایالات متحده با سعودی ها برگزار اما بعدا تکرار نشده و در پی این حادثه، چند برنامه مبادله و همکاری امنیتی ایالات متحده با سعودی، تعلیق و متوقف شده است.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: irna.ir