آمریکا، معافیت‌ از تحریم نفتی ایران را تمدید می‌کند
تحلیلگران اعتقاد دارند دولت آمریکا برای آرام کردن چین و هند، دو خریدار اصلی نفت ایران و کاهش احتمال بالا رفتن قیمت نفت، معافیت‌های کشور‌ها از تحریم نفتی ایران را تمدید می‌کند

آمریکا، معافیت‌ از تحریم نفتی ایران را تمدید می‌کند

سه کشور وارد کننده نفت ایران که برای خرید از ایران از واشنگتن معافیت گرفته بودند، حالا واردات خود را به صفر رسانده اند. یک مقام رسمی آمریکا این خبر را اعلام کرد و افزود بهبود وضعیت بازار جهانی نفت به کاهش صادرات نفت خام ایران کمک می‌کند.

آمریکا پس از بیرون رفتن ترامپ از معاهده برجام که بین ایران و قدرت‌های دنیا بسته شده بود، تحریم‌هایی علیه ایران وضع و این کشور را متهم به حمایت از تروریسم و درگیری‌های سوریه و یمن کرد.

در حالی که هدف آمریکا صفر کردن صادرات نفت ایران است، معافیت‌هایی موقت به چین، هند، یونان، ایتالیا، تایوان، ژاپن و کره جنوبی داده تا از قیمت پایین نفت و مختل نشدن بازار جهانی آن مطمئن شود. دولت ترامپ در حال مذاکره با واردکنندگان نفت ایران پیش از پایان مهلت معافیت‌ها در دوم ماه مه است.

برایان هوک، فرستاده مخصوص آمریکا در امور ایران گفت: «در نوامبر به هشت کشور معافیت دادیم تا از افزایش قیمت نفت جلوگیری کنیم. امروز اطمینان می‌دهم که سه تا از این کشور‌ها واردات از ایران را صفر کرده‌اند». هوک نام این کشور‌ها را مشخص نکرد.

وی افزود: «حالا شرایط بازار بهتر است و می‌توانیم روند صفر کردن صادرات نفت ایران را سرعت دهیم. ما قصد نداریم معافیت یا استثنایی برای تحریم‌های ایران قائل شویم».

هوک گفت تحریم‌های آمریکا علیه ایران حدود ۱.۵ میلیون بشکه نفت این کشور را از مه ۲۰۱۸ از بازار خارج کرده است.

وی اظهار داشت: «این کاهش صادرات بیش از ۱۰ میلیارد دلار از درآمد‌های نفتی ایران کم کرده است یعنی روزانه حداقل ۳۰ میلیون دلار».

تحلیلگران اعتقاد دارند دولت آمریکا برای آرام کردن چین و هند، دو خریدار اصلی نفت ایران و کاهش احتمال بالا رفتن قیمت نفت، معافیت‌ها را تمدید می‌کند.

تحلیلگران گروه اوراسیا در ژانویه اعلام کردند چین، هند، ژاپن، کره جنوبی و ترکیه احتمالا معافیت‌هایی دریافت می‌کنند که طبق آن صادرات نفت ایران به ۱.۱ میلیون بشکه در روز کاهش می‌یابد. ایتالیا، یونان و تایوان از لیست این هشت کشور حذف می‌شوند.

هوک گفت: «با پایین رفتن قیمت نفت نسبت به زمان اعلام تحریم‌ها در نوامبر و ثبات تولید جهانی، ما در مسیر خود برای صفر کردن کل خرید نفت ایران قرار داریم».

وی افزود بیش از ۲۶ دوره تحریم علیه ایران جریان پول نقد این کشور را محدود کرده و توانایی آن را برای فعالیت در منطقه کاهش داده است.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: tasnimnews.com