‌دادستان کل: اینستکس، فرزند معلول برجام است
دادستان کل کشور اینستکس را فرزند معلول برجام دانست و گفت: اروپا می‌خواهد این فرزند معلول را به ما تحمیل کند ولی ان‌شاالله مسئولانمان‌ این ولد معلول برجام را به دامن نگیرند

جت‌الاسلام و‌المسلمین محمدجعفر منتظری دقایقی قبل در آیین تکریم و معارفه دادستان‌های کل پیشین و جدید یزد اظهار داشت: قضاوت جایگاهی است که خدای متعال آن را به پیامبر و اولیای خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه در نظام جمهوری اسلامی، همه ارکان نظام باید عادل باشند، تصریح کرد: در این نظام همه می‌خواهند مجری عدالت باشند و این درست نیست که ما فقط قوه قضائیه را مسئول اجرای عدالت بدانیم البته قوه قضائیه به اعتبار عدلیه بودنش و اینکه می‌خواهد بین مردم قضاوت کند باید در این موضوع شاخص باشد ولی بقیه اجزای حکومت هم باید در عادل باشند.

دادستان کل کشور با اشاره به اینکه در دوره‌ای دادستانی حذف شد و پس از آن دوباره در دوره آیت الله شاهرودی این پست بازگشت تصریح کرد: تظلم‌خواهی مردم نسبت به شکایت و حقوق شخصی خودشان باید از دریچه دادستانی انجام پذیرد و هر کسی علیه دیگری شکایت دارد باید به دادستان مراجعه کند.

منتظری تصریح کرد: این که مقام معظم رهبری فرمودند دادستان‌ها پس از اینکه شکایتی به آنها می‌شود اول تلاش کنند این موضوع به صلح و سازش ختم شود و نگذارند به پرونده برسد پایه و اساس قرآنی دارد.

وی تصریح کرد: البته شورای حل اختلاف این مسئولیت را به عهده دارد و منافاتی ندارد که اگر در شورای حل اختلاف سازش حاصل نشد، در دادسرا هم نسبت به این موضوع تاکید شود.

این مقام قضائی دومین وظیفه دادستان‌ها را احیای حقوق عامه مردم دانست و عنوان کرد: در سنوات اخیر بحث احیای حقوق عامه هم مورد تاکید مقام معظم رهبری است و در جلسات مختلف نسبت به این موضوع تاکید ویژه کرده‌اند و هم ریاست قوه قضائیه و بنده تاکید بالایی نسبت به این موضوع داشته‌ایم.

هیچ قانونی در ارتباط با احقاق حقوق عامه در کشور نداریم
منتظری با بیان اینکه تلاش زیادی در این حوزه شده ولی هنوز ابتدای راهیم ادامه داد: در این حوزه ما نواقصی داریم که یکی از اصلی‌ترین آن عدم وجود قانون مشخص و مصوبی به عنوان قانون حقوق عامه در کشور نداریم و تنها قانون حقوق شهروندی را داریم که دامنه آن بسیار محدودتر از حقوق عامه است.

دادستان کل کشور با بیان اینکه تا قبل از سال گذشته نه تنها قانون نداشتیم بلکه دستورالعمل مشخصی هم در این زمینه نداشتیم گفت: ما سال گذشته موفق شدیم دستورالعمل این موضوع را تصویب کردیم و خوشبختانه دادستان‌ها بسیار خوب وارد کار شده‌اند.

وی با بیان اینکه بسیاری از مواردی که منجر به تضییع حقی در کشور می‌شود به دلیل عدم وجود همین قانون حقوق عامه است گفت: در فرودگاه‌ها، راه‌ها، فضا، آب و چاه‌ها، بخش‌های مختلف دیگر و در کل هر جایی که مردم در آن حضور دارند حقوقی متعلق به آنهاست و این حقوق باید توسط دادستان صیانت شود.

منتظری گفت: اگر دادستان دید افراد دیگری دارند به حقوق مردم تجاوز و تعرض می‌کنند، ما باید جلوی آن را بگیریم مثل تعرض‌هایی که می‌بینیم افرادی سودجو به اراضی ملی و بسترهای رودخانه‌ها انجام می‌دهند.

دادستان کل کشور افزود: از مدیران و مسئولان بخش‌های مختلف درخواست داریم که پیش از وقوع تخلف و جرمی که باید دادستان به آن مراجعه کند و جلوی ضرر و زیان را بگیرد، خود آنها دست به پیشگیری بزنند و نگذارند که چنین تخلفاتی در کشور واقع شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر دستگاه های اجرایی و انتظامی کوتاهی انجام دادند و وظیفه خود را به درستی اجرا نکردند، این وظیفه دادستان است که ورود پیدا کند و چون قانون به وی توان جلوگیری از متجاوزان به حریم عمومی به صورت قهریه را داده باید به آن ورود کرده و جلوی تخلف را بگیرد.

«آقازاده» یا «خانم‌زاده» نباید مانع ورود دادستان‌ها به احقاق حقوق عامه شود
منتظری با اشاره به اینکه در این زمینه دادستان به هیچ عنوان توجهی نمی کند که این فرد آقازاده یا خانم زاده است خاطرنشان کرد: دادستان‌ها نباید به هیچ عنوان ملاحظه هیچ فردی را در برخورد با متخلفان داشته باشند.

این مقام قضائی با تا‌کید بر اینکه وظیفه دادستان‌ها در دفاع از حقوق عمومی آنقدر تاثیرگذار است که می‌تواند امنیت کامل و جامعی را به مردم بازگرداند گفت: ما از عزیزانمان در دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی تشکر می‌کنیم و حقیقتا آنها تلاشگر هستند و امنیتی که امروز شاهد هستیم نتیجه تلاش سربازان گمنام امام زمان(عج) و نیروهای نظامی و انتظامی است.

وی از تلاش‌های سپاه پاسداران در حفاظت و حراست از امنیت کشور تقدیر کرد و گفت: امروز در کشور شاهد امنیتی هستیم که این امنیت مفت و مجانی به دست نیامده و برای آن تلاش‌ها و هزینه‌های بسیار زیادی انجام شده است.

امنیت امروز ایران در جهان مثال زدنی است
منتظری خاطرنشان کرد: امروز در غرب، شرق، شمال و جنوب کشور ناامنی‌ها را مشاهده می‌کنیم و همین دیروز در افغانستان مشاهده کردیم که چه جنایتی رخ داد؛ ولی در همین شرایط امنیت ایران در جهان مثال زدنی است.

دادستان کل کشور با تاکید بر اینکه تامین امنیت وظیفه‌ای است که خدا بر دوش همه مسئولان گذاشته گفت: اگر امنیت بود اقتصاد، کشاورزی، پیشرفت فرهنگی، آسایش و آرامش مردم، دانشگاه‌های خوب و سایر بخش‌های موفق را در کشور می‌توانیم داشته باشیم وگرنه اینها را بدون امنیت نمی‌توانیم داشته باشیم به همین دلیل باید قدر امنیت را بدانیم.

آمریکا مسئول تمام ناامنی‌های جهان است؛ استکبار با ناامن کردن جهان به دنبال تامین امنیت خودش است

وی با اشاره به اینکه هر ناامنی که امروز در جهان وجود دارد به وسیله آمریکا و همپیمانان وی انجام می‌شود گفت: استکبار جهانی دنیا را ناامن می‌کند که خودش در امنیت قرار داشته باشد.

منتظری افزود: او برای منافع خودش کشورهای منطقه را به آتش کشیده و برای اینکه درآمد بیشتری داشته باشد سلاح‌های مرگ بار به آل‌سعود می‌فروشند تا آل‌سعود هم مردم یمن را قتل عام کنند.

این مقام قضائی خاطرنشان کرد: به تعبیر خودشان، آمریکایی‌ها از گاو‌های شیرده منطقه در حال دوشیدن هستند و از طرف دیگر به همین وسیله امنیت این منطقه را هم از بین برده‌اند؛ اما به حمدالله امروز ما در امنیت بسیار بالایی برخوردار هستیم.

دادستان کل کشور با اشاره به دیدار نخست وزیر ژاپن با مقام معظم رهبری گفت: رهبر معظم انقلاب در برابر نخست وزیر ژاپن که نماینده آمریکای مستکبر بود، چنان با اقتدار، عزت و حکمت برخورد کرد که کل عالم را در بهت فرو برد.

وی به دستگیری عوامل جاسوسی سیا، برخورد قاطعانه رهبر معظم انقلاب با نخست وزیر ژاپن و سرنگونی پهپاد پیشرفته آمریکا توسط سپاه پاسداران اشاره کرد و افزود: این اقدامات را اگر نصرت الهی ندانیم چه می‌خواهیم نام‌گذاری کنیم.

منتظری به سالروز شهادت سومین شهید محراب حضرت آیت الله صدوقی(ره) اشاره کرد و افزود: شهید صدوقی(ره) مردم یزد را از چنگ طاغوت و انحراف نجات داد و خدمات بسیار ارزنده ای به نظام انقلاب اسلامی ایران ارائه کرد.

دادستان کل کشور تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران در طول 40 سال گذشته هزینه‌های بسیاری از جمله شهادت شهید صدوقی و شهید بهشتی و دیگر شهدای والا مقام داده ولی نتیجه این شهادت‌ها و هزینه‌های بسیار زیاد، دستاوردها و موفقیت‌های بسیار بزرگی است که امروز به دست آورده‌ایم و در جهان اقتدار بسیار عظیمی به دست آورده ایم.

اینستکس فرزند معلول برجام است؛ مسئولان این ولد را به دامان نگیرند
وی اینستکس را فرزند معلول برجام دانست و عنوان کرد: اروپا می‌خواهد این فرزند معلول را به ما تحمیل کند ولی ان‌شاالله مسئولانمان باید آن اقدامات بی‌شرمانه‌ای که آمریکایی‌ها کردند و بدعهدی‌های بسیاری را که انجام دادند را در نظر داشته باشند و این ولد معلول برجام را به دامن نگیرند.

منتظری مشکل عمده امروز مردم ایران را مسائل اقتصادی و معیشتی دانست و گفت: همه باید دست به دست هم بدهیم و در راستای رفع این مشکل مردم تلاش کنیم.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: tasnimnews.com