واقعیت کاخ‌سفید در ایمیل لو رفته‌ی سفیر انگلیس
سفیر بریتانیا، دولت دونالد ترامپ را بی‌منطق، متزلزل و بی‌صلاحیت توصیف کرده است. در ایمیل‌های لو رفته سفیر بریتانیا در واشنگتن، وی دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا را «بی‌منطق»، متزلزل و ناکارآمد توصیف می‌کند

واقعیت کاخ‌سفید در ایمیل لو رفته‌ی سفیر انگلیس

در یکی از پیغام‌های ارسال شده در ماه گذشته «سر کیم داروچ» سفیر بریتانیا در امریکا، سیاست‌های ایالات متحده درخصوص ایران را «غیرمنسجم و سردرگم» معرفی می‌کند.

سر کیم همچنین درخصوص ادعای دونالد ترامپ که به صورت علنی اعلام کرد ۱۰ دقیقه پیش از حمله به نقاطی در ایران که به خاطر کشته شدن ۱۵۰ نفر آن را متوقف کرد نیز می‌گوید که چنین ادعایی «با واقعیت همخوانی ندارد.» او همچنین مدعی می‌شود که ترامپ «هرگز به طور کامل» موافق حمله تلافی‌جویانه علیه ایران به دلیل سرنگونی پهپاد امریکایی نبوده و دلیل آن را نیز شعار دوران انتخاباتی‌ ریاست جمهوری وی که قول داده بود ایالات متحده در هیچ جنگ دیگری درگیر نشود، می‌داند.

سر کیم همچنین در یکی از ایمیل‌هایش می‌نویسد که کاخ سفید تحت کنترل دونالد ترامپ «به طور خاصی ناکارآمد» است. وی در عین حال هشدار می‌دهد که نباید رئیس جمهوری امریکا را دست کم گرفت. سفیر بریتانیا معتقد است که «نباید انتظار داشت که سیاست‌های امریکا درخصوص ایران در آینده نزدیک به روندی منطقی بازگردد» زیرا «دولت کنونی امریکا دچار چنددستگی‌است.»

وزارت خارجه بریتانیا می‌گوید که ایمیل‌های لو رفته که روز یکشنبه توسط نشریه «میل آن ساندی» منتشر شد، با «شیطنت» منتشر شده اما اصالت ایمیل‌ها را تکذیب نکرد. فایل‌های لو رفته از سال ۲۰۱۷ تا امروز را شامل می‌شود و در آنها سفیر بریتانیا گزارش‌های منتشر شده درخصوص «درگیری‌ها و هرج و مرج» حاکم بر کاخ سفید را «تقریباً درست» دانسته است. در این پیام‌ها، سر کیم می‌گوید: «ما به هیچ وجه اعتقاد نداریم که این دولت بتواند اساساً به صورت عادی رفتار کند به طوری که کمتر اختلال عملکرد داشته باشد، کمتر غیرقابل پیش‌بینی باشد و یا کمتر در زمینه دیپلماسی ناآزموده و بی‌منطق باشد.»

سفیر بریتانیا همچنین سؤال می‌کند که این کاخ سفید «آیا در آینده اصلاً کارآمد» خواهد بود. سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا در واکنش به انتشار این ایمیل‌ها می‌گوید مردم از دیپلمات‌ها انتظار دارند که «بدون پرده‌پوشی و صادقانه» ارزیابی‌شان را از کشور محل مأموریت گزارش کنند.

وی همچنین می‌گوید: «این دیدگاه‌ها نظرات وزرای کابینه یا دولت بریتانیا نیست اما ما از سفیران می‌خواهیم که بی‌پرده گزارش بدهند.» به گفته سخنگوی وزارت خارجه، سفارت بریتانیا در واشنگتن به «همکاری نزدیکش» با کاخ سفید علی‌رغم این «رفتار شیطنت‌آمیز» در انتشار فایل‌های لو رفته ادامه می‌دهد.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: bartarinha.ir