ارتباط اتهامات معاون ایران‌ خودرو با پرونده یکه‌ زارع
روزنامه شرق در گزارشی نوشت: به دنبال موج دستگیری‌ها در صنعت خودرو، چند روز پیش مصطفی خان‌ کرمی، مدیر سابق فروش ایران‌خودرو هم دستگیر شد. او در محل کارش بازداشت شده است

موج دستگیری‌ ها در صنعت خودرو

آن‌ طور‌که مهدی دادفر، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید: بازداشت خان‌کرمی در ارتباط با پرونده هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل سابق ایران‌خودرو بوده است. اگرچه از مدت‌ها پیش مجلس هم به دلیل نارضایتی مردم از صنعت خودروسازی به دنبال تحقیق‌و‌تفحص از این صنعت بود و به نظر می‌رسید بازداشت مدیران سایپا و برخی نمایندگان مجلس هم ناشی از اتمام تحقیقات مجلس باشد، اما عزیز اکبریان، رئیس کمیسیون صنایع مجلس عنوان می‌کند: هنوز طرح تحقیق‌و‌تفحص مجلس به اتمام نرسیده است و بازداشت‌هایی که رخ می‌دهد، در ارتباط با یافته‌های مجلس نیست.

فرشاد مقیمی، مدیرعامل ایران‌خودرو نیز با اظهار بی‌اطلاعی درباره دلیل بازداشت معاون سابق فروش این شرکت، سرعت در انتصاب مدیر جدید را ناشی از دلسوزی برای مردم و جلوگیری از معطل‌ماندن مشتریان اعلام می‌کند. جهش قیمت خودرو‌های ساخت داخل و توقف عرضه محصولات دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور که به دنبال تحریم‌ها رخ داد، بر حجم نارضایتی مردم از این دو شرکت اضافه کرد.

درباره دلایل بازداشت خان‌کرمی هنوز توسط مراجع قضائی اطلاعات دقیقی منتشر نشده است، اما مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، در گفتگو با «شرق» در این رابطه بیان می‌کند: در خبر‌ها راجع به بازداشت آقای خان‌کرمی شنیده‌ام. فقط می‌دانم که در راستای پرونده آقای یکه‌زارع دستگیر شده است.

او درباره احتمال بروز خطا در بازداشت این مدیر ایران‌خودرو بیان می‌کند: تا تخلف مدیران قطعی نشود، کسی را به‌خاطر شائبه بروز تخلف دستگیر نمی‌کنند. درباره محتویات پرونده یکه‌زارع چیزی نمی‌دانم، اما حتما یک تخلفی انجام داده که بازداشت شده است. بدون تخلف کسی را نمی‌گیرند. اول بررسی می‌کنند، بعد مسئله را با مرجع قضائی در میان می‌گذارند. مرجع قضائی هم اطلاعات به‌دست‌آمده را بررسی می‌کند، اگر احساس کرد که نیاز هست فرد دستگیر شود، آن فرد را بازداشت می‌کند.

بلافاصله پس از دستگیری خان‌کرمی، فرشاد مقیمی، مدیرعامل ایران‌خودرو، طی حکمی، محسن ناقدی‌برادران را به‌جای وی، منصوب می‌کند. آیا این انتصاب در راستای اثبات خطای مدیر قبلی انجام شده است؟

مدیرعامل ایران‌خودرو هم در پاسخ به این پرسش عنوان می‌کند: من در این زمینه اطلاعی ندارم. باید از قوه قضائیه اطلاعات بگیرید. این مسئله در تخصص ما نیست. اتفاقی افتاده است و باید از قوه قضائیه سؤال کنید. مقیمی درباره دلایل انتصاب فرد جدید بدون تعیین‌تکلیف‌شدن مدیر قبلی بیان می‌کند: من نمی‌توانم فروش کارخانه را با این‌همه گرفتاری رها نگه دارم. باید بابت اینکه من این کار را کردم از من تقدیر کنید. من به‌خاطر اینکه مردم پشت در فروش هستند، مدیر جدید منصوب کردم.

او اضافه می‌کند: مدیریت فروش جایی است که ما با مردم ارتباط داریم. آنجا یک لحظه نمی‌تواند بی‌سروسامان باشد. من دیدم این پست جایی است که می‌تواند کلی هم جو بد در جامعه ایجاد و ما را دچار چالش کند، به همین دلیل سعی کردم یک مدیر برای این پست در نظر بگیرم که دست‌پاک باشد و کسی باشد که داخل سیستم سال‌ها کار کرده است و من هم نسبت به او شناخت دارم.

مقیمی ادامه می‌دهد: من از مدیر جدید خواهش کردم و او هم این درخواست ما را به‌خاطر شرکت و نه به‌خاطر خودش پذیرفت، چون اگر به‌خاطر خودش بود که آنجا را هیچ‌وقت نباید قبول می‌کرد. مدیر جدید کار‌های فروش را دنبال می‌کند تا کار‌های درون سیستم ما، برای مردم و ذی‌نفعانمان دچار مشکل نشوند. او اضافه می‌کند: در مورد آقای خان‌کرمی هم دستگاه قضائی باید تصمیم بگیرد. مسئله‌اش یک مسئله قضائی است و خیلی در جریانش نیستم و باید دستگاه قضا در این رابطه پاسخ بگوید.

گردآوری : گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع : روزنامه شرق