حسن نصرالله: در شرایط حساسی به سر می‌ بریم
سخنرانی دبیر کل حزب الله لبنان در خصوص تحولات منطقه و لبنان دیروز برگزار شد

سخنرانی دبیر کل حزب الله لبنان

سید حسن نصرالله در این سخنرانی تاکید کرد: ما در شرایط حساس و دقیقی به سر می بریم.شرایط حساس کنونی می طلبد که به صورت دقیق و مسئولانه سخن بگوییم.

سید حسن نصرالله تاکید کرد: من اعلام کردم که این جنبش، یک جنبش مردمی خودجوش است و من بیش از همه به آن احترام می گذارم. امیدوار بودم که تظاهرات کنندگان دست به اقدامات مخرب و درگیری با نیروهای امنیتی نزنند. این جنبش تاکنون دستاوردهای مثبتی نیز داشته که باید از آن محافظت شود. ما از تظاهرات کنندگان خواستیم نگذارند تا برخی احزاب بر موج این اعتراضات سوار شده و از آن سوء استفاده کنند. یکی از دستاوردهای آن، مجبور کردن دولت به تدوین یک بودجه بدون مالیات و تعرفه بود. زیر فشارهای مردمی، بسته اصلاحاتی از سوی سعد الحریری نخست وزیر لبنان طی روزهای گذشته معرفی شد. این بسته بسیار مهم و بی سابقه بود؛ درست است که خواسته ها برآورده نکرد اما یک اقدام رو به جلو بود. برخی افراد آن را کم اهمیت جلوه دادند چرا؟ این مسأله باعث ایجاد شک و شبهه می شود.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: دولت مصمم است تا تصمیمات خود را در چارچوب یک برنامه زمانی مشخص اجرایی کند. یکی از مهم ترین قوانینی که مطرح شده است بازگرداندن اموال غارت شده و پیش نویس قانون مبارزه با فساد به شمار می رود. ما اطلاعاتی داریم که نشان می دهد برخی از گروه ها از تظاهرات کنندگان خواسته اند تا به افراد خاصی ناسزا بگویند. یکی دیگر از دستاوردهای جنبش مردمی این بود که شرایط در کشور برای گروه های سیاسی طوری رقم خورد که بتوانند در مسیر مبارزه با فساد قدم بردارند و یکی از این گروه ها که در این مسیر بسیار جدی است حزب الله به شمار می رود. ما با دیگر گروه ها برای تسریع تصویب قانون مبارزه با فساد و برداشتن مصونیت از برخی افراد و بازگرداندن اموال غارت شده تلاش می کنیم.

دبیر کل حزب الله لبنان تصریح کرد: روز گذشته رئیس جمهور لبنان باب گفتگو و رایزنی را در برابر جنبش مردمی باز کرد اما برخی رسانه ها سخنان رئیس جمهور را تحریف کردند. هر راه کاری باید بر اساس عدم ایجاد خلأ در نهادهای دولت و نظام حاکم مطرح شود. اگر چنانچه خلأ به وجود بیاید آن هم در سایه اوضاع اقتصادی نابسامان و تنش ها در کشور و منطقه، اوضاع به سمت آشوب و فروپاشی حرکت خواهد کرد. در این صورت شاهد ایجاد خلأ امنیتی و جنگ داخلی خواهیم بود.

وی تاکید کرد: ما استعفای دولت و برگزاری انتخابات پارلمانی زود هنگام را تأیید نمی کنیم چرا که این مسأله پیچیده است. ما از کشور در برابر خلأیی که به آشوب و فروپاشی منجر می شود دفاع می کنیم. از لحاظ دینی و اخلاقی، باید از فرزندان و خانواده هایمان محافظت کنیم. ما از آنها با مقاومت، خون و اموال خود دفاع می کنیم. در خصوص بعد سیاسی نیز ما به دفاع از کشور اهمیت می دهیم و هزینه آن را نیز پرداخت می کنیم. آماده ایم تا هزینه دفاع سیاسی از کشور را پرداخت کنیم.

سید حسن نصرالله خطاب به تظاهرات کنندگان تاکید کرد: اگر می خواهید در مسیر درست قدم بردارید، برای خود نمایندگان و رهبرانی انتخاب کرده و درخواستهای خود را مشخص کنید و در سایه فشارهای مردمی اقدام به مذاکره کنید. بستن راه ها یکی از ابزار اعتراضات مدنی است و من به صورت اولیه با آن مخالفتی ندارم اما در برخی موارد شاهد برخی اقدامات مانند درخواست ارائه کارت شناسایی و اقدامات خطرناک دیگری هستیم. مردم خواهان بازشدن راهها هستند و من از تظاهرات کنندگان می خواهم که راه ها را باز کنند.

دبیر کل حزب الله تصریح کرد: درخواست گفتگو با جنبش مردمی، به این معنی نیست که آنها باید میدانها را ترک کنند بلکه حق دارند در میدان باقی بمانند. یک مسأله بسیار مهم وجود دارد و آن اینکه برخی افراد به دنبال آن هستند که این طور القاء کنند برخی گروه های سیاسی، ارتش را به سمت شلیک کردن به معترضان سوق می دهند. این یک دروغ و فریبکاری است. ما با شلیک کردن به سمت معترضان مخالفیم بلکه باید از آنها حمایت شود. آنچه که در روز نخست به صورت مردمی و خود جوش بدون مداخله احزاب آغاز شده بود اکنون تغییر کرده است. اقدامات امروز این جنبش و شعارهای آن، دیگر برخاسته از یک جنبش مردمی خودجوش نیست. ما شاهد حمایت مالی مشخصی از سوی برخی احزاب و گروه های معروف از این جنبش هستیم.

سید حسن نصرالله تاکید کرد: درخواستهایی که امروزه مطرح می شود درخواستهای فقراء نیست. برخی افراد تلاش دارند درخواستی به شورای امنیت ارائه دهند که به موجب آن، لبنان زیر بند هفتم قرار بگیرد. برخی گروه های سیاسی با موج سواری بر روی درخواستهای مردمی به دنبال تحقق اهداف خود هستند. در برخی میدانها شاهد مطرح شدن سخنانی علیه سلاح مقاومت هستیم. باید نمایندگان مخالفان مشخص شود. برخی افراد خود را پشت این اعتراضات پنهان می کنند. در میان کسانی که اعتراضات را رهبری می کنند یک گروه هستند که ملی گرا و صادق هستند و یک گروه دیگر به احزاب سیاسی و کسانی که پیشتر، در قدرت بودند وابسته هستند. برخی تجمع ها و گروه ها با سفارت خانه های خارجی در ارتباط هستند. برخی افراد به دنبال انتقام جویی سیاسی و تسویه حساب هستند و ما نام تمام این افراد را داریم.

سید حسن نصر الله ادامه داد: بر اساس اطلاعات ما، شرایط در لبنان وارد حوزه ای شده که در سطح منطقه ای هدف قرار گرفته و در این مسیر از گروه های داخلی استفاده می شود. آنچه که سفارتخانه های خارجی می گویند باور نکنید چرا که عمل آنها مهم است نه حرفهای آنها. اطلاعات و شک و تردیدهایی در خصوص تلاش برای کشاندن لبنان به جنگ داخلی وجود دارد.ببینید در کشورهای اطراف چگونه تلاش برای جنگ داخلی وجود دارد. حزب‌الله در لبنان جریان قوی‌تر کشور است. ما نگران سرنوشت جریان مقاومت نیستیم بلکه نگران کشور هستیم. مقاومت در صورت نیاز آماده ورود به میدان است اما اکنون به صلاح نیست که حامیان مقاومت وارد این اعتراضات شوند ما از مردم هم می خواهیم که تظاهرات را ترک کنند. ترک گفتگو با رئیس جمهور و سرباز زدن از پاسخ به پیشنهاد او به معنای هدف قرار دادن کشور و منافعش است.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: mehrnews.com