پمپئو: از مردم ایران حمایت می‌ کنیم
وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با دو شبکه آمریکایی، در پی تجمعات اخیر معترضان عراقی در برابر سفارت آمریکا در عراق، ادعاهایی را علیه ایران مطرح کرد

ادعاهای جدید پمپئو علیه ایران

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: جمهوری اسلامی ایران در برابر ملت ایران قصور کرده است و من فکر می‌کنم که مردم ایران آن را می‌دانند. شما دیده‌اید که رئیس جمهور ترامپ به وضوح می‌گوید که ما از مردم ایران حمایت می‌کنیم.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا:

* (درباره ناآرامی‌های آبان‌ماه ایران): ما شاهد این بودیم که مردم ایران خواستار رفتار متفاوت مقامات‌شان هستند. شما شاهد اعتراضات بودید. متاسفانه ایران با کشتن صدها تن از شهروندان خود واکنش نشان داد.

* جمهوری اسلامی ایران در برابر ملت ایران قصور کرده است و من فکر می‌کنم که مردم ایران آن را می‌دانند. شما دیده‌اید که رئیس جمهور ترامپ به وضوح می‌گوید که ما از مردم ایران حمایت می‌کنیم.

* (در پاسخ به این سوال که ارزیابی او از این رخ‌داد چیست، با طرح ادعاهایی): چیزی که شما دیدید، تروریست‌های تحت حمایت ایران بودند که بسیاری از آن‌ها افرادی هستند که از سوی آمریکا و دیگران تروریست شناخته شده‌اند و به داخل سفارت آمده، برای دیپلمات‌های آمریکایی و کارکنان داخل سفارت ایجاد خطر کردند.

* شما شاهد واکنش سریع، قاطعانه و محتاطانه رئیس جمهور ترامپ بودید که اطمینان حاصل کرد ما تمامی منابع لازم را برای تامین امنیت مردم‌مان و همچنین محوطه[سفارت] را داشته باشیم. همزمان با نزدیک شدنمان به شب، نگهبانی ما ادامه دارد، ما به نظارت ادامه می‎دهیم. همان طور که می‌دانید در جای سختی قرار داریم و بنابراین به جدی گرفتن شرایط ادامه داده و رئیس جمهور ترامپ و همه گروه ما به نظارت دقیق ادامه می‌دهیم.

* (در پاسخ به این سوال که آیا قصدی برای خالی کردن سفارت یا خارج کردن بخشی از ۵۰۰۰ نیروی نظامی آمریکایی در عراق وجود دارد یا نه): چنین کاری انجام نمی‌شود.

* (در توضیح این که ممکن است ۴۰۰۰ نیرو برای حمایت از نیروهای آمریکایی به منطقه اعزام شوند و آیا این خبر صحیح است یا نه، ادعاهایی علیه ایران مطرح کرد): باید این موضوع را در مقیاس بزرگتری در نظر گرفت.

* موضوع، چهل سال مشارکت جمهوری اسلامی در کارزارهای جهانی ترور، رویای داشتن تسلیحات هسته‌ای و توان غنی‌سازی هسته‌ای است که امروز نیز وجود دارد. ما زمانی روی کار آمدیم که دولت قبلی پول زیادی را که برای آن برنامه هسته‌‍‌ای، ترور در سراسر جهان و توسعه برنامه موشکی‌شان مورد استفاده قرار گرفت[برای ایران] فراهم کرد.

* دولت ترامپ دیدگاه بسیار متفاوتی اتخاذ کرده است. ما بر جمهوری اسلامی ایران، فشاری واقعی اعمال کرده‌ایم و به این کار ادامه خواهیم داد. همان‌طور که امروز شاهد[واکنش] رئیس جمهور[ترامپ] بودید، ما هرگاه متوجه عملکرد بدخواهانه جمهوری اسلامی ایران شویم، آن‌ها را مسئول دانسته و اطمینان حاصل خواهیم کرد که منابعی برای این کار داریم.

* من ارائه توضیحات درباره چیزهای به‌خصوص را به وزارت دفاع واگذار می‌کنم، اما درباره خط مشی رئیس جمهور ترامپ که به وزارت امور خارجه و وزارت دفاع داده است، اشتباه نکنید. این خط مشی، اطمینان حاصل کردن از این است که تمام آن‌چه ما برای اجرای ماموریتی که او با در نظر گرفتن مقابله با جمهوری اسلامی ایران پیش روی ما قرار داده است را داشته باشیم.

* (در پاسخ به این سوال که چه واکنشی به توییت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر این که «ایران، کاملا، در برابر جان‌باختگی‌ها و آسیب‌های وارد شده در هر یک از اماکن ما مسئول خواهد بود. آن‌ها «هزینه گزافی» را خواهند پرداخت! این یک هشدار نیست، یک تهدید است» نشان می‌‍دهد): ما در تمام مدت این سه سال که روی کار آمده‌ایم، در حال قانع کردن جمهوری اسلامی ایران بوده‌ایم که مانند کشوری عادی رفتار کند. ما یک توافق هسته‌ای وحشتناک و وضعیتی را [از دولت قبلی آمریکا] تحویل گرفتیم که حکومت [ایران] مبالغ زیادی پول برای برانگیختن چیزهای بد در دنیا در اختیار داشت. ما از توافق هسته‌ای خارج شدیم. ما یک رنج اقتصادی باور نکردنی بر این حکومت اعمال کردیم.

* این یک ترور با پشتیبانی یک کشور [دیگر] و تروریسم تحت حمایت ایران است که اتفاق افتاده است.

* ما شاهد اقدامات ایران بوده‌ایم و دیدیم اقداماتی را انجام دادند که موجب جان باختن یک آمریکایی در همین هفته گذشته در عراق شد.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir