ظریف: به پیام گستاخانه‌ آمریکا پاسخی قاطع دادیم
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: آمریکایی‌ها یک خطای راهبردی انجام داده‌اند و مشورت‌های نابجایی از سوی سران مرتجع منطقه و رژیم صهیونیستی داده شده است

وزیر امور خارجه: به پیام گستاخانه‌ آمریکا پاسخی قاطع دادیم

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلویزیونی درباره شهادت سردار سلیمانی گفت: احساس ما این است که آمریکایی‌ها یک خطای راهبردی انجام داده‌اند و مشورت های نابجایی از سوی سران مرتجع منطقه و رژیم صهیونیستی داده شده است.

وی افزود: آمریکایی‌ها گرفتار کینه خود بابت نابود شدن سرمایه‌گذاری برای آشوب در منطقه شده‌اند. آنها کینه بسیار عمیقی از سردار داشتند. در مذاکرات بین المللی سوریه، برخی وزرای کشورهای کوچک منطقه در وضعیتی از سردار نام می‌‌بردند که گرفتار کینه بودند.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه آمریکایی ها با به پرواز درآوردن هواپیماهای خود ضمن نقض حاکمیت عراق سردار ما و فرمانده حشدالشعبی و تعدادی از قهرمانان عراقی را به شهادت رساندند که نتیجه آن خشم بیشتر مردم عراق است، گفت: این یک اقدام بزدلانه تروریستی بود. آنها ناگزیر بودند ایشان را به این شیوه به شهادت برسانند به همان شیوه‌ای که شهید عماد مغنیه و شهید سید عباس موسوی را به شهادت رساندند که از این روش های تروریسم دولتی استفاده کردند.

وی گفت: آمریکایی‌ها یکی از بالاترین مقامات نظامی جمهوری اسلامی ایران را با وقاحت به شهادت رساندند و ایران این حق قانونی را دارد هر زمان و به هر شکلی که خودش صلاح بداند، پاسخ دهد. ما گرفتار جوسازی و شانتاژ آمریکا نمی‌شویم و هر زمان خودمان بدانیم پاسخ لازم را به آمریکایی ها خواهیم داد.

ظریف تاکید کرد: آمریکا به شهادت ترامپ اذعان کرده که این کشور هشت تریلیون دلار در عراق هزینه کرده و این هزینه تنها باعث شده آمریکا بیش از قبل در منطقه مورد نفرت قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها توان برخورد با حاج قاسم را در حالت عادی را نداشتند، گفت: مردم عراق حتما فردا یا پس فردا در مجلس عراق و خیابان های عراق خواهان خروج آمریکایی ها خواهند شد.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: ترامپ باعث شده تا مردم آمریکایی ها احساس ناامنی بیشتری کنند. عواقب این اقدام مدت زیادی ادامه پیدا خواهد کرد.

وزیر خارجه گفت: امروز بعد از شنیدن خبر بسیار تلخ شهادت برادر عزیزم سهپبد سلیمانی تا قبل از اینکه اینجا حضور یابم در جلسه بودم. چند وزیر خارجه غربی و از منطقه تقاضا داشتند که گفتگو کنند و فرصت نشد.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین در پاسخ به سؤالی خاطرنشان کرد: کار ترامپ یک کار انتخاباتی بود هم برای انتخاب خود هم نتانیاهو و هم رها شدن از فشار استیضاح.

وی درباره پیغامی که سوئیسی ها آوردند گفت: سوئیسی ها به عنوان حافظ منافع مطالبی را منعکس می کنند یک پیام بسیار نابخردانه ای را از آمریکایی ها آوردند و جواب قاطعی را دریافت کردند. آمریکایی‌ها امروز پیامی گستاخانه از طریق سفیر سوییس دادند که پاسخ قاطع خود را به صورت مکتوب به این پیام دادیم.کاردار سوئیس دو بار به وزارت خارجه احضار شد یک بار برای ابلاغ اعتراض ایران به وی و دیگری برای پاسخ قاطع ایران به پیام گستاخانه آمریکایی ها.

وی در رابطه با پیگیری حقوقی ترور سپهبد سلیمانی گفت: اقدامات متعددی را شروع کردیم. با دبیرکل سازمان ملل صحبت کردم، نامه‌ای تهیه شده به دبیرکل سازمان ملل و رییس شورای امنیت. تمام نمایندگی‌های ما بسیج شدند تا اقدامات حقوقی را انجام دهند.

وی با بیان اینکه اقدام غلط آمریکا بر مبنای غلط استوار بود،گفت: پمپئو تماس های با مقام های جهان داشت و ادعا می کند به دنبال دیپلماسی هستند و نه جنگ، ولی واقعیت این است که آنها به دنبال مذاکره نیستند و آمریکا بود که میز مذاکره را ترک کرد.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: اقدام اشتباه آمریکا باعث خروج این کشور از منطقه خواهد شد.

وی اضافه کرد: نمی شود کتمان کرد که سردار سلیمانی شخصیتی بی نظیر بود و من نمی‌توانم رفتن این برادر خوب، هوشمند، بسیار باهوش، متفکر و با درایت را باور کنم ولی باید بگویم که در این ۴۰ سال بارها اتفاقاتی افتاد که به تعبیر امام(ره) هر پرچمی که افتاده، پرچم های دیگری برافراشته شده و نهال انقلاب را تنومند کرده است.

ظریف خاطرنشان کرد: بعید می‌دانم این آخرین اقدام آمریکا باشد اما بعید است این اقدامات بتواند اراده‌ی ملت ما را متزلزل کند. آنچه که بالندگی مقاومت و بالندگی ملت ایران را تضمین می‌کند این است که این حرکت‌ها مردمی‌اند و بر اساس احساس وابستگی مردم به کشورشان شکل گرفته است

وس گفت: قبلاً خون ایرانیان و عراقی‌ها به دست داعش با هم ممزوج می‌شد، امروز این اتفاق به دست آمریکایی‌ها حاصل شد. من بر اساس آنچه خودم در عراق مشاهده کردم می‌گویم مردم عراق هم خادمان خود را می‌شناسند و می‌دانند شهید سلیمانی و شهید المهندس برای آنها چه کرده‌اند و فردا در تظاهرات خودشان یک بار دیگر به کسانی که خودشان را گول می‌زنند یا دیگران آنها را گول می‌زنند نشان خواهند داد که واقعیت صحنه در عراق چگونه است.

ظریف تاکید کرد: قاسم سلیمانی سردار صلح بود و کسی بود که برای مبارزه با تروریسم و خشونت جنگید.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در ادامه درباره انتصاب سردار قاآنی به جای شهید سلیمانی هم گفت: من به خاطر روابط بسیار خوبی که با شهید سلیمانی داشتم روابط بسیار خوبی با سردار قاآنی داشتم و امروز دو بار ایشان را ملاقات کردم و بعد از انتصاب ایشان در تماس تلفنی به ایشان اطمینان دادم همان روابطی که با سردار سلیمانی داشتیم را با ایشان ادامه خواهیم داد.

ظریف همچنین با بیان اینکه خصومت‌های آمریکایی‌ها ادامه خواهد داشت، افزود: باید توقع داشته باشیم که آمریکایی‌ها به خصومت‌های خود ادامه دهند. آخرین و تلخ ترین آن که ترور سردار بود آخرین اقدام آنها نخواهد بود. مردم نشان دادند که همواره در کنار مسئولان بوده‌اند و آنچه بالندگی کشور و جمهوری اسلامی ایران و بالندگی مقاومت را تضمین می‌کند، این است که اینها حرکت‌های مردمی هستند.

وزیر امور خارجه ایران گفت: قبلا خون مردم و سلحشوران ایرانی و عراقی به دست داعشی‌ها ممزوج شده بود. امروز آمریکایی‌ها کاری کردند که خون ایرانی‌ها و عراقی‌ها به دست اشقیای آمریکایی ممزوج شد و این ارتباط مستحکمی بین ایران و عراق ایجاد می‌کند. فارغ از ناآرامی‌هایی که در عراق بوده آنچه در عراق مشاهده می‌کردیم این است که مردم عراق می‌دانند شهید سلیمانی و شهید ابومهدی چه برای آنها کرده‌اند. مردم عراق فردا در تظاهرات خودشان یک بار دیگر به کسانی که خودشان را گول می‌زنند و می‌گویند مردم عراق رقص و پایکوبی می‌کنند، نشان می‌دهند واقعیت صحنه عراق چیست و فردا به آمریکا نشان می دهند که این آغازی بر پایان حضور آنها در عراق است.

ظریف افزود: حاج قاسم عاشق شهادت بود و دلش می خواست این اتفاق برای او بیفتد. در جلساتی که با هم داشتیم، من احساس می‌کردم ایشان خیلی دلش می‌خواهد که شهید شود.

او گفت: نکته بارزی که نسبت به حاج قاسم داشتم و ایشان هم داشت احساس می‌کردیم اگر هم اختلاف نظری داریم به خاطر این است که قضایا را این گونه می‌بینیم و جلساتی که داشتیم برای همین بود که صحبت کنیم و این جلسات با یک معانقه گرم شروع و با معانقه گرم تری پایان می‌یافت.

وزیر امور خارجه ایران ادامه داد: سپهبد سلیمانی خیلی صادق، آرام، باهوش و خیلی افتاده و سلیم النفس بود و هیچ وقت ندیدم که ایشان در حال ذکر نباشد. او فرد معتدلی و رقیق القلب بود ولی براساس احساسات تصمیم نمی گرفت و همیشه براساس منطق تصمیم می گرفت. واقعا این ضایعه، ضایعه بزرگی بود و امیدوارم خداوند به لطف خود این ضایعه را جبران کند.

ظریف در ادامه به حضور روس‌ها در سوریه اشاره کرد و گفت: روس‌ها در سوریه هستند برای منافع خودشان، ولی دیپلماسی شهید سلیمانی یک دیپلماسی بسیار موفقی با روسیه بود و همکاری تنگاتنگی در این زمینه داشتیم و سفری نبود که بخواهم به مسکو بروم و قبل از آن با سردار سلیمانی هماهنگی نکنم. حتی در مذاکرات گروه حامیان سوریه وقتی به ژنو و بروکسل یا آستانه می‌رفتم، همیشه با سردار مشورت تنگاتنگ داشتیم که چگونه می‌شود از همه عوامل بین المللی استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: دیدار سردار سلیمانی با پوتین در حضور جدی روسیه در سوریه موثر بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: در گروه بین المللی حمایت از سوریه که ۲۵ کشور حضور داشتند، برخی از وزرای خارجه منطقه وقتی راجع به گروه قدس و شهید سلیمانی صحبت می کردند با یک انزجار و وحشتی از فردی صحبت می‌کردند که تمام طرح‌های آنها برای حاکمیت تکفیری‌ها را نابود کرده بود.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه درخصوص روابط کاری خود با سردار سلیمانی گفت: تجربه کاری من با سردار سلیمانی این گونه بود که ما با بضاعت کم خود و ایشان با توان بالای خود به پیشبرد اهداف کشور کمک کنیم.

وی افزود: ما جلسات خیلی خوبی داشتیم، یک ساعت و یک ساعت ربع صبح زود اولین جلسه کاری هر دو ما شکل می‌گرفت و همیشه قبل از من با اینکه من میزبان بودم، ایشان در حیاط قدم می‌زد و ما به ایشان می‌پیوستیم و همیشه نگران بودیم که ایشان اینقدر زیاد و راحت سفر می‌کنند.

او ادامه داد: من در ماشینی که ایشان شهید شد بارها در کنار ایشان نشسته بودم و ایشان اصلا باکی نداشت. بیشتر اوقاتی که می‌خواستم از ایشان خداحافظی کنم «فَاللَّهُ خَیْرٌ حَافِظًا ۖ وَهُوَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِینَ» را در گوشش می خواندم.

ظریف گفت که امروز صبح پس از شنیدن خبر شهادت ایشان، باور نمی‌کردم که ایشان شهید شده باشند.

وزیر امور خارجه ایران در پایان با تسلیت مجدد برای این مصیبت بزرگ گفت که یقین دارم به برکت خون سردار سلیمانی آینده بسیار زیباتری برای ایران و مردم رقم خواهد خورد.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: ilna.ir