مطهری: وزیر کشور مقصر اصلی حوادث آبان بود
نماینده مردم تهران در مجلس از هیئت‌رئیسه مجلس درباره استیضاح‌ها و مصلحت‌سنجی‌ها انتقاد کرد و افزود: وزیر کشور مقصر اصلی در حوادث آبان‌ماه بود که منجر به کشته شدن تعدادی از هم‌وطنان‌مان شد، اما بنده و تعدادی از نمایندگان مجلس درخواست استیضاح وزیر کشور را داشتیم و این موضوع را هم تا آخر پیگیری کردیم، حتی این موضوع از حدنصاب هم نیفتاد

علی مطهری: بنده و تعدادی از نمایندگان مجلس درخواست استیضاح وزیر کشور را داشتیم

علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی دیروز(سه‌شنبه، 16 اردیبهشت 99) در نطق‌ میان‌دستور خود اظهار داشت: رد صلاحیت در این دوره از انتخابات به دلیل اظهارنظر نمایندگان چیز جدیدی بود، در حالی که چنین چیزی در قانون اساسی وجود ندارد و اصلاً این موضوع به هیچ‌کسی ربطی ندارد که به نماینده بگویند که این حرف را نباید می‌گفتی و این حرف را باید می‌گفتی.

وی همچنین به اصلاح قانون انتخابات در مجلس دهم اشاره کرد و گفت: در این کار اصولگرا و اصلاح‌طلب و رد صلاحیت شده و رد صلاحیت نشده تلاش زیادی کردند تا این موضوع به سرانجام برسد.

نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس تأکید کرد: عملکرد شورای نگهبان در انتخابات اخیر دچار نُقصان‌های زیادی بود؛ اعتراض نمایندگان و رفتار شورای نگهبان جنبه شخصی ندارد و این اعتراض به دلیل رد‌صلاحیت خودشان نبوده است، آنها نگران آینده انقلاب، نظام و جمهوری اسلامی هستند که می‌تواند منجر به اختناق، خفقان و کاهش سرمایه اجتماعی شود.

مطهری همچنین از هیئت‌رئیسه مجلس درباره استیضاح‌ها و مصلحت‌سنجی‌هاانتقاد کرد و افزود: وزیر کشور مقصر اصلی در حوادث آبان‌ماه بود که منجر به کشته شدن تعدادی از هم‌وطنان‌مان شد، اما بنده و تعدادی از نمایندگان مجلس درخواست استیضاح وزیر کشور را داشتیم و این موضوع را هم تا آخر پیگیری کردیم، حتی این موضوع از حدنصاب هم نیفتاد.

وی درباره اظهار نظر شورای نگهبان درباره منتخب مردم تفرش گفت: تعیین تکلیف منتخب مردم تفرش باید در مجلس مشخص شود، آن هم در زمان بررسی اعتبارنامه‌ها و فقط مجلس می‌تواند ورود کند نه اینکه شورای نگهبان رأسا ورود کند.

نماینده مردم تهران در مجلس اضافه کرد: مجلس دهم ضعیف‌تر از مجلس نهم و هشتم نبوده و در برخی مواقع از آنها قوی‌تر هم بوده است؛ این موضوع را بنده که در سه دوره مجلس بوده‌ام، می‌گویم، اما نقش عوامل خارج از مجلس را در این قضیه نباید نادیده گرفت.

مطهری اضافه کرد: ما در مجلس دهم استفساریه قانون انتخابات مجلس در مورد رد‌صلاحیت منتخبان را داشتیم و مصوب کردیم که شورای نگهبان حق ندارد بعد از ردصلاحیت منتخبین مردم ورود کند و بر نظر خود اصرار کردیم و این موضوع به مجمع تشخیص مصلحت رفت، اما آنها این موضوع را رسیدگی نکرده و اخیرا بعد از آنکه این موضوع را پیگیری کردند، اعلام کردند چون یک سال از این موضوع گذشته است نظر شورای نگهبان تأمین می‌شود.

وی ضمن انتقاد از مجمع تشخیص درباره اعلام نظر درباره انطباق مصوبات مجلس با سیاست‌های کلی نظام، اظهار داشت:‌ این موضوع تهدیدی برای مجلس محسوب می‌شود و نباید نهادی غیر از شورای نگهبان مصوبات مجلس را بررسی کند، زیرا این موضوع خلاف قانون اساسی است، لذا تشخیص انطباق مصوبات با خودِ مجلس است.

نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس دهم در توصیه‌ای به منتخبان مجلس یازدهم، گفت: شما باید به مسئله آزادی بیان و حقوق ملت اهمیت دهید، در حالی که شما نماینده مردم هستید، نه نماینده نظام، بنابراین نباید به بهانه حفظ نظام، حقوق ملت نادیده انگاشته شود.

مطهری تصریح کرد: از لاریجانی انتقاد می‌کنم، هر چند که داماد ما است، اما او (لاریجانی) اجازه نداد استیضاح وزیر کشور دنبال شود و در نهایت هم به ما گفتند که هم‌اکنون شرایط مناسب نیست و بعد از انتخابات این استیضاح را دنبال کنید، الآن هم می‌گویند موضوع کروناست؛ هنوز هم دیر نیست و می‌توان هفته دیگر این استیضاح در دستورکار مجلس قرار گیرد.

وی ادامه داد: آمریکا و اسرائیل و عربستان از برجام بی‌جان هم می‌ترسند و در حال تلاش‌اند تا بتوانند بر لغو تحریم تسلیحاتی ایران تأثیر بگذارند.

نماینده مردم تهران در مجلس در پایان خاطرنشان کرد: مجلس یازدهم مجلس مطیعی نخواهد بود و قطعا افراد حُرّ و آزاده به رفتار خیلی از شماها اعتراض خواهند کرد.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: tasnimnews.com