روحانی: همچنان نگران مساله کرونا هستیم
رئیس‌جمهور گفت: مردم در اردیبهشت ماه نسبت به این بیماری مراعات مطلوبی داشتند اما امروز از اواسط خرداد این مراعات ها کم شده است و این می‌تواند نگرانی را بوجود آورد

نگرانی رئیس جمهور از کم شدن مراعات مردم نسبت به ویروس کرونا

حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی کرونا اظهار کرد: در جلسه امروز ستاد که بحث پیرامون نکات مختلف در مورد کرونا بود چند نکته مهم مورد بحث و بررسی قرار گرفت. اولاً مردم عزیز ما می‌دانند که موضوع مواجه شدن با این ویروس عالم گیر، یک موضوع بی‌سابقه لااقل در کشور ما در ۱۵۰ سال گذشته است‌. یعنی از سال ۱۲۴۷ که بگذریم که دوران طاعون و مرگ و میر شدید در ایران و عراق بوده است همچون حادثه‌ای به این صورت بی‌سابقه بوده است.

وی عنوان کرد: در دنیا هم همین طور است و از ۱۰۰ سال پیش که موضوع آنفولانزای اسپانیایی مطرح بود و کشتار عظیمی که به همراه داشت و برخی‌ها می‌گویند تا ۵۰ میلیون نفر در سطح دنیا از بین رفتند، ما چنین حادثه‌ای نداشتیم که یک ویروس خطرناکی از آسیا شروع شود و بعد به اروپا، آمریکا و آفریقا برسد و تقریباً تمام کشورهای جهان را با این مسأله درگیر کند.

رئیس‌جمهور افزود: روند به این صورت است که در یک کشوری ویروس وارد شده و به پیک رسیده و کم کم از پیک عبور کرده و از دروازه ای به کشورهای دیگر رسیده است. وقتی این ویروس وارد کشور ما شد استان‌هایی به سرعت وارد پیک شدند مانند استان قم و گیلان و بعد به تدریج استان‌های دیگر. در نموداری که امروز مورد بحث بود بسیاری از استان‌هایی که به پیک رسیده بودند از پیک خارج شدند و شرایطشان یک شرایط فوق العاده نیست البته همچنان بیماری و بستری هست اما حالت فوق العاده نیست. چند استان ما نیز همان وضعیت را دارند و همه به پیک اول مربوط می‌شود.

روحانی تصریح کرد: در برخی از استان‌های دیگر ما وارد پیک شدیم و عبور خواهیم کرد مانند خوزستان و پیش‌بینی این است که استان‌های دیگر نیز در نوبت هستند و کم کم از پیک خارج می‌شوند و استان با استان متفاوت است. زرد و سفید و قرمز بودن استان‌ها ثابت نیست. بنابراین کلیت مسأله به این صورت است.

وی ادامه داد: بارها تکرار کردیم به دلیل اینکه این بیماری واکسن و داروی قطعی برای درمان ندارد و معمولاً در کشور ما هم جز در چند شهرستان به نقطه‌ای که حدود ۶۵ درصد جمعیت با این ویروس مواجه شده باشند و دست و پنجه نرم کرده باشند و از این ویروس عبور کرده باشند، نرسیدیم و به ایمنی رمه‌ای و دسته جمعی که می‌گویند هم نرسیدیم، پس نگرانی ما همچنان وجود دارد و باید مراقبت کنیم. دلیل این پیک‌ها این است که در ویدئو کنفرانسی که داریم برخی استان‌ها مانند هرمزگان می‌گویند شرایط ما عادی و سفید بود اما در ایام عید سعید فطر و تعطیلات، رفت و آمدها زیاد شد و متأسفانه استان هرمزگان دچار مشکل شد و هنوز هم در مرحله پیک قراردارد.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: پس سفرها و رفت و آمدها و مراعات نکردن دستورالعمل‌ها ما را دچار مشکل می‌کند. مردم باید توجه کنند در تمام دنیا هرچند کشور پیشرفته باشد تخت، آی سی یو، امکانات از لحاظ پزشک و پرستار محدود است و ما باید محدودیت‌ها را مد نظر قرار دهیم زیرا در هر استانی که ما وارد پیک می‌شویم، از آن پیک باید آرام و پشته‌ای عبور کنیم نه پیک بلندی که همه را دچار اضطراب و مشکل کند. بنابراین همه ما باید در این زمینه کمک و مراقبت کنیم.

روحانی اضافه کرد: گزارش دوم که مقداری نگران کننده بود این بود که مراقبت‌های مردم در اردیبهشت نسبت به این اپیدمی مطلوب بوده و تا ۸۰ درصد و گاهی بیشتر بوده است و امروز در خرداد ماه این مراقبت‌ها از ۸۰ درصد به ۲۰ درصد رسیده و نگران کننده است. مردم ما باید مراقبت کنند تا بتوانیم به خوبی از این مرحله عبور کنیم.

وی تاکید کرد: نکته دیگری که باید مورد تاکید قرار گیرد این است که دولت تمام اقدامات لازم برای افزایش تخت‌ها، تجهیزات بیمارستان‌ها و ونتیلاتورها، امکانات حفاظتی برای پرستاران و پزشکان تمام توان خود را به کار گرفته است و در این نیازمندی‌ها امروز شرایط ما شرایط خوبی است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: ما حتی امروز خودمان را آماده کرده ایم که اگر شرایط سخت‌تری بود، آمادگی داشته باشیم اما در عین حال در کنار آمادگی درمانی و پزشکی مردم هم باید همکاری‌های خود را ادامه دهند و به همه دستورالعمل‌های گفته شده از شستن دست که سرآغاز همه امور است تا استفاده از ماسک توجه کنند. امروز به وزارت صمت توصیه شد ماسک ارزان به اندازه کافی در اختیار مردم گذاشته شود تا مردم راحت بتوانند ماسک پارچه‌ای قابل شست و شو در اختیار داشته باشند تا بتوانیم به خوبی از این مسائل عبور کنیم.

روحانی اظهار داشت: هم دولت و هم مردم باید اقداماتشان بدون سفر باشد و خدمات دولت حدالامکان الکترونیک باشد. در مورد دولت الکترونیک تمام توان خود را به کار گرفتیم و ادامه خواهیم داد تا خدمات مردم بدون مواجهه باشد. می‌بینید در هر هفته یک مورد مهم اعلام می‌شود، دو هفته قبل مجوز گرفتن و بیمه شخص ثالث هفته قبل اعلام شد و هر هفته یک خدمت بزرگ به خدمت الکترونیکی تبدیل می‌شود.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: mehrnews.com