فتاح: مردم کدام کشور با این تورم صبوری می‌ کردند؟
روزنامه اعتماد با پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان در باره موضوعات مختلف مصاحبه ای انجام داده است

فتاح: بنیاد مستضعفان کار سیاسی نمی‌ کند

بخشی از این مصاحبه را می خوانید:

_ بعد از اعتراضات معیشتی دی ماه 96، از شما سوال کردم و گفتید دولت باید اعتراضات مردم را بشنود. ظرف دو سال گذشته، اعتراضات مشابه نسبت به گرانی داشتیم و اخیرا هم خبر از اعتراضات بهبهان شنیدیم. امروز مردم گرفتار این گرانی و تورم، تبدیل به بمب‌های کوچک شده‌اند. شما رییس بنیاد مستضعفان هستید و جمعیت هدف‌تان امروز 80 میلیون نفر است.

خدا نکند جمعیت هدف ما 80 میلیون نفر باشند.

_ چه توصیه‌ای دارید در مقابل این مردم معترض و بیکار و گرفتار تحریم و تورم کمرشکن؟

بنیاد مستضعفان، مسوول همه اوضاع نیست. ما به اندازه ظرفیت و به اندازه توان‌مان تلاش می‌کنیم و اطمینان می‌دهم که از هیچ ظرفیتی دریغ نمی‌کنیم. خیلی مهم است که ظرفیتی داشته باشیم ولی به میدان نیاوریم. خدا ما را نبخشد اگر چنین کنیم. حتما همه ظرفیت‌ها را می‌آوریم؛ آنچه بتوانیم و بشود. ما از حضور در کنار مردم و در کنار محرومان و برای کاستن آلام کوتاهی نمی‌کنیم اما همه اینها را با هماهنگی انجام خواهیم داد.

_ تحلیل‌تان از شرایط امروز چیست؟

بخشی از این وظایف مربوط به سران قواست؛ مجلس، دولت و قوه قضاییه. اینها باید برای این وضعیت چاره‌اندیشی کنند چون راس هرم هستند و ما هم ذیل سناریوی آنها بازی می‌کنیم. تمام تلاش من این است که ما در بنیاد مستضعفان به گونه‌ای کار نکنیم که بازی را به هم بزنیم یا روند بازی را کند کنیم. این مهم است و نباید چنین اتفاقی بیفتد. بعضی‌ها بازی می‌کنند ولی باعث برهم خوردن بازی می‌شوند یا پاس درست نمی‌دهند یا بازی را کند می‌کنند و این، به هیچ‌وجه خوب نیست. همه مسوولان کشور باید سعی کنند در چارچوب سناریوی قوا حرکت کنند. اگر شما خبری آوردید درباره اینکه ما اختلالی در بازگرداندن ارز نیمایی داشته‌ایم یا از پرداخت مالیات که قانون کشور است، فرار کرده‌ایم یا کارگری را اخراج یا از پرداخت حقوق کارگران شانه خالی کرده‌ایم، واقعا جایزه دارید. خدا ما را نبخشد اگر چنین کرده باشیم. حتما هم باید این خبر را منتشر کنید که ما رسوای عالم بشویم و وای بر ما. اینها، چارچوب‌های نظام است ولو اینکه دیگران، رعایت نکنند. ما باید صبر کنیم و به خاطر شیوع ویروس کرونا، کار را تعطیل نکنیم.

نباید در مقابل سختی‌ها تسلیم شویم. اصل تسلیم، تسلیم فکر و اعتقاد ماست. ما جبهه‌ای هستیم. اراده مهم است. به هیچ‌وجه نباید تسلیم شویم. مدیر، باید مدیر بحران هم باشد. مگر وقتی حضرت آقا من را به ریاست بنیاد منصوب کرد، خبری از ویروس کرونا بود؟ خیر. حالا بگویم به خاطر کرونا نمی‌توانم کار کنم؟ موظف بودم پیش‌بینی بحران را داشته باشم. من باید برای شرایط شیوع کرونا برنامه داشته باشم که حالا هم دارم. ویروس کرونا شایع شده و حالا بی‌تفاوت باشیم و بگوییم به ما چه مربوط ؟ بگوییم چرا تحریم آمده ؟ من کی بابت تحریم‌ها کم آوردم ؟ هر طور شده؛ با تلاش خودم و با استفاده از ظرفیت‌های دیگران باید مشکلات مربوط به تحریم را حل کنم. کشور ما ظرفیت‌های زیادی دارد.

_ کشور ثروتمندی داریم؟

حتما. اصل ثروت، مردمند. برای این مردم هیچ قیمتی نمی‌توان تعیین کرد. مردم کدام کشور را پیدا می‌کنید که با این تورم، این همه صبور و نجیب باشند و رعایت کنند و تا این حد با مسوولان همگام باشند و تا این حد تحمل داشته و فهیم باشند و در سختی‌ها؛ چه در مشکلات اقتصادی و چه در جنگ و چه در دفاع از حرم، کنار مسوولان باشند؟ مطمئنم که اگر مسوولان با یکدیگر متحد باشند و آگاه و هماهنگ عمل کنند و عقل‌شان را به کار بگیرند و به نفع مردم و با ملاحظه وضع مردم کار کنند، خداوندگار هم وعده داده که راه‌های جدیدی به روی ما باز می‌شود و من به این فرموده اعتقاد دارم و امیدوارم آن هم با تمام سختی‌های موجود که حتی بعضی‌ها را به ناامیدی رسانده، من خلاف این را می‌گویم. می‌گویم وقتی کار و تلاش می‌کنم، امیدوارم با وجود هر آنچه در اطرافم می‌گذرد. مهم این است که وظیفه‌ام را به درستی انجام بدهم و در این سناریو، چه نقشی ایفا کنم حتی اگر دیگران، وظیفه‌شان را به درستی انجام نمی‌دهند.

بعضی اوقات، یک نقش، روی باقی نقش‌ها هم اثر می‌گذارد. امروز کشور گرفتار شرایط سخت اقتصادی است و جمیع شرایط هم وضع خوبی ندارد اما با داشتن این ملت با سابقه کهن و این حجم استعداد و ظرفیت‌های موجود در کشور، مطمئنم می‌توانیم نوسازی و بازسازی را با نفس و روحیه جدید ادامه دهیم.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع:روزنامه اعتماد