علم‌ الهدی: در مقابل تب‌ کردن یک نفر مسئولیم
امام جمعه مشهد گفت: هیات‌های عزاداری به طور حتم نباید پیرو اجرای برنامه‌های سنتی باشند و امسال در این موقعیت یا فضای باز برخی برنامه‌ها قابل ‌اجرا نیست بلکه باید برنامه ابتکاری باشد

صحبت های علم الهدی درباره محرم امسال

علم‌الهدی گفت: ما می‌خواهیم در خط تقوا خدا را عبادت کنیم، در خط اجرای حلال و حرام خدا می‌خواهیم عزاداری سیدالشهدا (ع) را برپا کنیم، اگر بنا شد عملی را به‌عنوان عشق به ولایت اهل‌البیت (ع) انجام دهیم و در نتیجه عمل ما، یک نفر یک شب تب کند تا صبح، نمی‌توانیم جوابش را در درگاه خدا بدهیم.

 وی در خطبه مجازی نماز جمعه مشهد افزود: بیایید مطابق شرایط امروز و این زمان عزاداری سیدالشهدا(ع) را انجام دهید. به‌جای اجرای برنامه‌های سنتی، برنامه‌های ابتکاری داشته باشید. برنامه‌های سنتی به‌جای خود محفوظ است اما امروز در شرایط خاصی که از نظر بیماری کرونا برای مردم پیش‌آمده و امکان تجمع نیست و این کار مضر است پس نباید تجمع شود. نوکری در خانه امام حسین (ع)، هر زمانی یک‌ شکلی را اقتضا می‌کند. در موضوع عزاداری سیدالشهدا(ع) امسال از برنامه‌های ابتکاری استفاده کنند و مراسمی پرشورتر و پرهیجان‌تر برگزار کنند.

وی ادامه داد: ما می‌خواهیم در خط تقوا خدا را عبادت کنیم، در خط اجرای حلال و حرام خدا می‌خواهیم عزاداری سیدالشهدا(ع) را برپا کنیم، اگر بنا شد عملی را به‌عنوان عشق به ولایت اهل‌البیت(ع) انجام دهیم و در نتیجه عمل ما، یک نفر یک شب تب کند تا صبح، نمی‌توانیم جوابش را در درگاه خدا بدهیم.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: حداکثر احتیاط و مراقبت را باید در این زمینه داشته باشیم، دستور اکید مقام معظم رهبری است فرمودند عزاداری کنید و در عزاداری‌ها هرچه ستاد ملی کرونا می‌گوید گوش کنید و عمل کنید این فتوای مقام معظم رهبری است.

علم الهدی با بیان اینکه عزاداری دهه اول محرم ابتکار امام هشتم (ع) است افزود: آن حضرت دستور عزاداری و ذکر مصیبت و نوع اقامه عزا را به ریان بن شبیب صادر کردند. روزی که امام هشتم (ع) این دستور را می‌دهند، حداقل ۱۴۰ سال از جریان کربلا و روز عاشورا گذشته بود. این دستور امام واقعیتی را برای ما اثبات می‌کند و آن واقعیت این است که کربلا تمام نشده و کربلا پایان نیافته است. روز عاشورا و جبهه سیدالشهدا (ع) در برابر جبهه کفر و استکبار یزیدی ادامه دارد و این جنگ، برخورد و رویارویی در همه زمان‌ها موجود است.

وی ادامه داد: وقتی می‌گوییم «ما ملت امام حسینیم»، یعنی در مبارزات، مجاهدات و مقابله با دشمنان خدا در روی کره زمین از پای نمی‌نشینیم، کوتاهی نمی‌کنیم و در هیچ کجا عقب‌نشینی نداریم، تا آنجایی می‌رویم که تا آخرین قطره خون ما در راه دفاع از دین و مقابله با دشمنان خدا ریخته شود این‌که امام رضا(ع)به ریان بن شبیب دستور می‌دهند مقصود این است.

امام جمعه مشهد گفت: وجود مقدس سیدالشهدا (ع) در حقیقت بزرگ‌ترین عنصر دفاعی اسلام بودند، دفاع سیدالشهدا (ع)، تنها دفاع در برابر تهاجم دشمن در آن زمان نبود، یک دفاع همیشگی بود یعنی هر وقت هر جریان مهاجمی به‌ طرف اسلام و مبانی دین هجمه کند با دفاع حسینی رو به روست، دفاع امام حسین (ع) اسلام را واکسینه کرد.

علم الهدی با اشاره به هفته احیای امربه ‌معروف و نهی از منکر افزود: وجود اقدس سیدالشهدا (ع)، خط دفاعی را در امر به‌ معروف و نهی از منکر معرفی کردند و اگر کسی بخواهد این خط دفاعی را در برابر تهاجمات به اسلام و مبانی اسلامی و ارزش‌های دین کاملاً حفظ کند باید در راستای امر به‌ معروف و نهی از منکر باشد.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: پایگاه اطلاع رسانی آیت الله سید احمد علم الهدی