جو بایدن در نخستین روز ریاست جمهوری خود ۱۷ دستور اجرایی را امضا می‌کند که تعدادی از آنها لغو فرمان‎های اجرایی دونالد ترامپ خواهد بود.

لغو ممنوعیت سفر به آمریکا و بازگشت به بهداشت جهانی


 «جو بایدن»، رییس جمهور منتخب آمریکا، در نخستین روز ریاست جمهوری خود، ۱۷ اقدام اجرایی در زمینه‌های مختلف مانند تغییرات آب و هوایی، کرونا و مهاجرت امضا خواهد کرد.

به گزارش «سی بی اس»، از این ۱۷ اقدام، ۱۵ مورد دستور اجرایی هستند که تعدادی از آنها لغو دستور‌های اجرایی ترامپ هستند.

این اقدامات اجرایی تغییراتی را در رویکرد‌های آمریکا در قبال موضوعاتی مانند شیوع کرونا ایجاد می‌کند.

اما تعدادی از این دستورات اجرایی به طور مستقیم اقدامات ترامپ در زمینه‌هایی مانند محیط زیست، مهاجرت و تغییرات نظارتی را هدف قرار می‌دهد.

در زمینه کرونا، از جمله اقدامات بایدن، بازگشت آمریکا به سازمان جهانی بهداشت است که دولت ترامپ از آن خارج شده بود.

از دیگر دستورات اجرایی بایدن به حساب آوردن غیر آمریکایی‌ها در سرشماری خواهد بود که دونالد ترامپ در جولای ۲۰۲۰ دستور حذف مهاجران غیرقانونی را از سرشماری‌ها صادر کرده بود.

از جمله دستورات اجرایی ترامپ که قرار است بایدن در نخستین روز ریاست جمهوری خود، آنها را لغو کند، ممنوعیت ورود به آمریکا از چند کشور با اکثریت مسلمان خواهد بود.

سال ۲۰۱۷ ترامپ دستور اجرایی منع ورود از کشور‌های سوریه، ایران، عراق، سودان، لیبی، سومالی و یمن را امضا کرد و در سال ۲۰۲۰ نیز کشور‌های نیجر، میانمار، قرقیزستان و تانزانیا را به این فهرست اضافه کرد.

تغییر در اولویت‌های دونالد ترامپ در بازداشت مهاجران از سوی اداره گمرک و حفاظت مرزی و متوقف کردن ساخت دیوار مرزی مکزیک از جمله اقدامات دیگر بایدن خواهد بود.
گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: mizanonline.com
 
 
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X