گروه حزب الله لبنان فروشگاه‌های زنجیره‌ای را در لبنان تاسیس کرده که محصولات تولید سوریه، عراق و ایران را با تخفیف به مشتریان دارای کارت‌های ویژه می‌فروشند

فروشگاه‌های زنجیره‌ ای با محصولات تولید سوریه، عراق و ایران

"صاحبان این کارت می‌توانند ماهانه 5 کیلو برنج، 5 کیلو شکر، 5 لیتر روغن پخت و پز، 4 کیلو پودر لباسشویی، 3 بسته ماکارونی، 4 قوطی تن ماهی یا 2 قوطی بطری مایع ظرفشویی را بخرند".

این حرکتی ابتکاری در کشوری است که با بحران مالی و کمبود مواد غذایی دست و پنجه نرم می‌کند.

اما مخالفان می‌گویند راه‌اندازی این فروشگاه‌ها حرکتی از سوی جنبش قدرتمند شیعه برای کسب وفاداری از طریق ارائه خدمات در یک کشور ضعیفِ اقتصادی و مباشرت بر اقتصادهای موازی است.

محصولات ایرانی در فروشگاه‌ های حزب‌ الله لبنان

گروه حزب‌الله لبنان به عنوان یکی از جنبش‌های مورد حمایت ایران، اخیرا چند فروشگاه را در مناطق مختلفی از جمله جنوب بیروت، ناحیه "بقاع" و جنوب این کشور افتتاح کرده و تلاش دارد با این کار خشم عمومی مردم این کشور را فرونشاند. این در حالی است که مردم لبنان با مجموعه بحران‌های شدید اقتصادی، اجتماعی و سیاسی مواجه‌اند و از تورم زیاد و کمبود مواد غذایی رنج می‌برند. مواد غذایی در لبنان بسیار گران است و پیدا کردن آن این روزها تقریبا غیرممکن.

به دلیل فشارهای سیاسی- اقتصادی، ارزش پول لبنان (لیره لبنانی) در مقابل دلار روز به روز در حال کاهش است و این موضوع باعث تورم بالا و کمبود کالا شده است.

یکی از مقامات حزب‌الله که تمایلی به اعلام نامش نداشت گفت: سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای "السجاد" محصولات ایرانی، عراقی و سوری را می‌فروشند. کارت السجاد به نام امام سجاد یکی از امامان سخاوتمند شیعه نامگذاری شده است.

وی افزود: برای خرید از این سوپر مارکت باید کارت‌های صادر شده از سوی حزب‌الله را داشته باشید. او گفت: واجدین شرایط دریافت این کارت باید ماهانه کمتر از یک میلیون و 500 هزار لیره لبنان (125 دلار آمریکا به قیمت بازار سیاه) درآمد داشته باشند.

کارت السجاد فروشگاه لبنان

صاحبان این کارت می‌توانند ماهانه 5 کیلو برنج، 5 کیلو شکر، 5 لیتر روغن پخت و پز، 4 کیلو پودر لباسشویی، 3 بسته ماکارونی، 4 قوطی تن ماهی یا 2 قوطی بطری مایع ظرفشویی را بخرند.

دولت دیگر وجود ندارد

"منیر ربیحِ" روزنامه‌نگار لبنانی نگاهی انتقاد آمیز به این برنامه حزب الله لبنان دارد و می گوید: "این برنامه برای بلند مدت در حال برنامه‌ریزی است، زیرا این بحران (بحران اقتصادی- سیاسی لبنان) سریعا حل نخواهد شد".

این کارشناس رسانه‌ای افزود: حزب‌الله امیدوار است در آینده بتواند در قالب برنامه جامع کمک‌های اجتماعی، مراقبت‌های بهداشتی را نیز ارائه دهد.

او می گوید: حزب‌الله سعی می‌کند با تامین کالاهای ضروری از کانال‌هایی مانند ایران، عراق یا سوریه مانع گرسنه ماندن مردم شود.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: asriran.com


 
 
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X