در پی تحولات اخیر افغانستان، یک روزنامه انگلیسی گزارش داد ترکیه 750 نیروی ویژه خود را در امتداد مرز مستقر کرده تا از ورود پناهجویان افغان جلوگیری کند.

استقرار 750 نیروی ویژه ترکیه برای جلوگیری از ورود پناهجویان


روزنامه انگلیسی «تایمز» گزارش کرد از آن جایی که سلطه طالبان بر افغانستان نگرانی‌هایی را درباره به راه افتادن موج دیگری از هجوم پناهجویان به سمت اروپا به وجود آورده است، ترکیه ۷۵۰ نظامی ویژه در امتداد مرز خود برای جلوگیری از عبور پناهجویان افغان از مرز شرقی با ایران برای فرار به سمت اروپا مستقر کرده است.

طبق این گزارش، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه که به دلیل میزبانی از بیشتین جمعیت پناهجویان جهان با انتقادات داخلی روبرو است، متعهد شده است که ترکیه به «مسافرخانه‌ای برای مهاجران» تبدیل نخواهد شد.

طبق این گزارش، ترکیه همچنین نظامیانی را برا تأمین امنیت استان شرقی «وان» ترکیه مستقر کرده است تا از ورود پناهجویان به این استان جلوگیری کند.

این خبر در حالی منتشر شده است که رئیس‌جمهور ترکیه روز گذشته (پنجشنبه) در خصوص موج جدید پناهجویان در پی تحولات اخیر افغانستان هشدار داد.

اردوغان پیش از این تصریح کرده بود که به منظور مقابله با ورود پناهجویان غیرقانونی به ترکیه در چهار استان مرزی با ایران به نام‌های «آغری»، «حکاری»، «ایغدیر» و وان دیوان خواهند ساخت و تصریج کرد که روند ساخت دیوارهای مرزی آغری و ایغدیر پایان یافته است.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: farsnews.ir