عراق : طلب ایران آماده ، اما پرداخت آن دشوار است
«احمد العبادی»، سخنگوی وزارت برق عراق به الفرات گفت: رایزنی‌ها با طرف ایرانی برای صادرات گاز ادامه دارد و این کشور منتظر پرداخت طلب خود از سوی عراق است. العبادی در پایان با بیان اینکه مساله تحریم‌ها تاثیر پررنگی بر پرداخت این بدهی دارد، گفت: مبلغ لازم برای پرداخت بدهی در صندوق (واقع در امریکا) فراهم است، اما واریز آن به طرف ایرانی دشوار است.

مطالبات ما از عراق پنج تا هفت میلیارد دلار است

 وزارت برق عراق از آماده بودن پول بدهی به ایران بابت صادرات گاز خبر داد.

«احمد العبادی»، سخنگوی وزارت برق عراق به الفرات گفت: رایزنی‌ها با طرف ایرانی برای صادرات گاز ادامه دارد و این کشور منتظر پرداخت طلب خود از سوی عراق است.

وی اظهار داشت دولت و نخست‌وزیر بر لزوم تامین اعتبارات لازم از سوی وزارت دارایی برای پرداخت این بدهی‌ها تاکید دارند.

العبادی در پایان با بیان اینکه مساله تحریم‌ها تاثیر پررنگی بر پرداخت این بدهی دارد، گفت: مبلغ لازم برای پرداخت بدهی در صندوق ( واقع در امریکا) فراهم است اما واریز آن به طرف ایرانی دشوار است.

تمام درآمدهای نفتی عراق ابتدا به صندوقی در امریکا می‌رود و بعد آزاد می‌شود، ابتدا سهم کشورها و بدهی‌های بین‌المللی عراق پرداخت می‌شود و در آخر پول به‌دست عراق می‌رسد.

پیش از این، «یحیی آل اسحاق»، رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق گفته بود: ما با عراق به طور مستمر یک حساب جاری داریم یعنی به صورت مداوم انرژی از جمله گاز به عراق صادر می‌کنیم و به صورت مستمر پول خود را به اشکال مختلف دریافت می‌کنیم، از این رو مبلغ طلب ما از عراق ثابت نیست، اما به طور متوسط مطالبات ما از عراق پنج تا هفت میلیارد دلار است که البته این طلب بیشتر مربوط به بخش دو دولت در عراق و ایران است.
گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: rokna.net