ادعای انگلیس درباره خرید سلاح روسیه از ایران
وزارت دفاع انگلیس امروز ایران را به فروش سلاح به روسیه متهم کرد و اعلام کرد که «با اطمینان بسیار بالا می توان گفت روسیه در حال خرید سلاح از ایران و کره شمالی برای استفاده در جنگ اوکراین است». این مقام انگلیسی افزود «برای نخستین بار روسیه پهپادهای ایرانی را در جنگ اوکراین به کار بسته است».

 روسیه از ایران و کره شمالی سلاح می خرد یک کارشناس مسائل دفاعی به ایندیپندنت گفت، دلیل این اقدام روسیه، تحریم های اعمال شده از سوی کشورهای غربی است.

روز گذشته (سه شنبه ۱۳ سپتامبر) آسوشیتدپرس به نقل از ارتش اوکراین اعلام کرده بود که برای نخستین بار یک پهپاد ایرانی را هدف قرار داده اند و این پهپاد از نوع « شاهد» بوده است.

ادعای انگلیس درباره خرید سلاح روسیه از ایران
در تصویری که روزگذشته ارتش اوکراین منتشر  کرد سریال و مدل پهپاد «M۲۱۴ Geran-۲» عنوان شده است. ارتش اوکراین می گوید  چنین مدلی در سامانه تسلیحات روسیه ثبت نشده و این پهپاد، با توجه به مختصات آن، مدل شاهد ایرانی است.

تا کنون منابع رسمی و مستقل ایران واکنشی به این خبرها نشان نداده اند.

یادآور می شود حدود دو ماه پیش رویترز به نقل از جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا خبر داده بود که این کشور باور دارد یک گروه از کارشناسان نظامی  روسیه از امکانات پهپادی ایران بازدید کرده اند تا در صورت امکان بتوانند از این سلاح ها بهرهمند شوند.گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: روزنامه همشهری