کری معتقد بود که ایرانی‌ها از گفت‌و‌گو می‌ترسند و باید راهی را برای گفت‌و‌گو با آنان پیدا کرد. پس از این دیدار بود که گزارش شد امیر قطر نقش میانجی را در پرونده هسته‌ای ایران بازی می‌کند ؛ در این هنگام بود که او از سناتور آمریکایی پرسید "من چه چیزی را باید به رئیس جمهور ایران بگویم و اگر شما جای من بودید چه می‌گفتید؟


 سناتور "جان کری" در حالی جانشین "هیلاری کلینتون" وزیر خارجه آمریکا می شود که یکی از مهم‌ترین پرونده‌های روی میز او، پرونده برنامه هسته‌ای ایران است.

جان کری پیش از این، درباره این مسئله صحبت کرده است و از طریق مدارکی که توسط سایت "ویکی لیکس" فاش شده است، می‌توان فهمید که او چه روش دیپلماتیکی را در پیش خواهد گرفت.  در این مدارک طبقه بندی شده، او در حقیقت چگونگی برخوردش با این مسئله را تشریح می‌کند.
 
در اسناد طبقه بندی شده ویکی لیکس به صحبت‌های جان کری با "میشل بارنیه" وزیر خارجه فرانسه، در فوریه سال ۲۰۰۵ میلادی به عنوان نخستین مرجع استناد شده است.
کری در این دیدار به بارنیه می‌گوید که مشورت‌ها و صحبت‌هایش در منطقه او را متقاعد کرده است که ایران همچنان به برنامه‌های هسته‌ای خود ادامه می‌دهد اما او با این مسئله نیز موافق است که هیچ جایگزینی برای مذاکره وجود ندارد.
 
هرچند که این سناتور آمریکایی در این دیدار، گزینه حمله نظامی را رد نکرد اما بر این نکته تاکید کرد که این مسئله بسیار دشوار خواهد بود. جان کری در حقیقت معتقد است که تحریم‌های سازمان ملل متحد -که مدتی است علیه ایران اعمال شده است- بهترین گزینه جایگزین است.
 
او که از شکستش در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۴ میلادی درس‌ها گرفته است ، می‌گوید که اگر او رئیس‌جمهور می‌شد، تلاش می‌کرد آشکارا و نیز پشت پرده، تماس‌هایی با ایران داشته باشد.
 
پنج سال بعد، جان کری این فرصت را یافت که برخی از این مسیرهای ارتباطی را بگشاید. در فوریه سال ۲۰۱۰ در دیدار با "حمد بن خلیفه آل ثانی" امیر قطر گفت که سیگنال‌های ارسالی آمریکا به ایران بی‌پاسخ مانده است.

کری معتقد بود که ایرانی‌ها از گفت‌و‌گو می‌ترسند و باید راهی را برای گفت‌و‌گو با آنان پیدا کرد. پس از این دیدار بود که گزارش شد امیر قطر نقش میانجی را در پرونده هسته‌ای ایران بازی می‌کند ؛ در این هنگام بود که او از سناتور آمریکایی پرسید "من چه چیزی را باید به رئیس جمهور ایران بگویم و اگر شما جای من بودید چه می‌گفتید؟"

جان کری هم پاسخ داد: آمریکا به دنبال مذاکره جدی با ایران است و تلاش می‌کند مسیرهای جدیدی با درنظر گرفتن ملزومات آژانس بین المللی انرژی اتمی و دیگر منافع مشترک، برای برقراری ارتباط با تهران بگشاید؛ این منافع می‌تواند چگونگی برخورد با شبکه‌های قاچاق مواد مخدر، طالبان و حتی تجارت‌های غیرقانونی باشد.
 
این سناتور آمریکایی به امیر قطر همچنین گفت که او می‌ترسد ایران همچنان در این اندیشه باشد که با آمریکای ۱۹۵۳ رو به رو است؛ آمریکایی که تلاش می‌کند، دولت ایران را سرنگون کند.
 
جان کری به آل ثانی گفت: ایالات متحده تمایل ایران برای تبدیل شدن به یک بازیگر منطقه‌ای را به رسمیت می‌شناسد و خواهان مذاکره در این باره است که ایران چگونه قدرتی خواهد بود.
 
البته این گفت‌و‌گو سه سال پیش انجام شده است. اکنون خیلی از مسائل تغییر کرده است و یا شاید شاهد تغییرات اندکی بودیم اما صبر واشنگتن به حداقل رسیده است.

همچنین شاید نگاه جان کری نیز در طول این سال‌ها تغییر کرده باشد اما همچنان تاکید می‌کند که به این سخنش با آل ثانی باور دارد: " ادامه حرکت در این مسیر تقابلی، دیوانگی است."


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع: asriran.com


مطالب داغ سایر بخشها:
یک خبرنگار، رئیس هیات مدیره شرکت خودرو سازی!
قیمت بنزین اصلاح نشود، از خارج وارد می‌کنیم
آیا از حبس مردم لذت می برید؟!
قتل مامور قلابی با انگیزه انتقامجویی
دانش‌آموزان آمریکایی جمیزباند می‌شوند/ عکس
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X