پس از سه سال و 8 ماه از آخرین گفتگوی رو در رو بین اصلاح‌طلبان و مقام معظم رهبری، سه فعال سیاسی اصلاح‌طلب به دیدار رهبری رفتند.


آخرین خبر رسمی از دیدار اصلاح‌طلبان با رهبری و گفت وگو با ایشان مربوط به 26 خرداد 88 بود كه نمایندگان كاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری به بیان دیدگاه های خود پرداختند. از آن روز دیگر خبری از دیدارهای رهبری با اصلاح طلبان منتشر نشد.

حال اما به نظر می رسد شرایط تغییر كرده است. پس از سه سال و 8 ماه از آخرین گفت وگوی رو در رو بین اصلاح طلبان و رهبری نظام، سه فعال سیاسی اصلاح طلب به دیدار رهبری رفتند. مجید انصاری، عبدالواحد موسوی لاری و اسحاق جهانگیری سه نفری بودند كه شاید به نمایندگی از اصلاحات رفتند تا گزارش دهند. این خبری بود كه در میان حجم تركش های ادامه دار ماجرای مجلس و احمدی نژاد كمتر مورد توجه قرار گرفت.

بنابر گزارش روزنامه اعتماد، آن طور كه روز گذشته انصاری به این روزنامه گفت این دیدار در فضایی مناسب انجام شده است. این عضو مجمع روحانیون گفت: دیداری داشته ایم كه خوب بود. به هر حال خدمت ایشان رسیدیم و در رابطه با مسائل كلی كشور صحبت كردیم. وی درباره جزییات این دیدار افزود: ملاقات بسیار خوبی بود كه درباره جزییات آن فعلاحرفی نمی زنیم اما اصل این دیدار انجام شده است. عضو مجمع روحانیون مبارز درباره نقطه نظرات مقام معظم رهبری پیرامون گزارش های ارائه شده تنها به همین كه در چند بند صحبت كردیم بسنده كرد. انصاری با رد هرگونه صحبت در این دیدار پیرامون انتخابات ریاست جمهوری سال آینده تاكید كرد كه این دیدار به هیچ وجه انتخاباتی نبوده و صرفا پیرامون مسائل جاری كشور صورت پذیرفته است.

عبدالواحد موسوی لاری نیز در تماسی، دیدار با رهبری را تایید كرد و گفت: درباره بیان جزییات این دیدار باید مشورت هایی صورت گیرد كه پس از آن می تواند جزییات را در اختیار رسانه ها قرار دهد.

عباس عبدی نیز در گفت وگویی با روزنامه اعتماد تحلیل خود از دیدار سه فعال سیاسی اصلاح طلب با رهبری را اینگونه بیان كرد: به نظر من دوستان اصلاح طلب كار بسیار خوبی كرده اند كه البته دیر هم انجام شد. وی ادامه داد: حتی می توان این جلسات را در سطح بالاتری در اصلاح طلبان انجام داد و هیچ مانعی برای آن نیست. چه بسا اگر دیدارها توسط رهبران اصلاح طلب انجام شود در بهبود وضعیت موجود جامعه موثرتر باشد. این كار را البته آقای خاتمی و برخی دیگران باید انجام دهند. عبدی با بیان اینكه اساسا در سیاست نفس موضوع شكل گرفتن گفت وگو یك هدف است، اظهار داشت: ایجاد گفت وگو بین دو طرف كه اختلاف نظر هایی دارند می تواند هدف تلقی شود و آنچه در پی آن می آید موضوع ثانویه است.
    
این آغازی است كه می تواند حفظ شود و در آستانه انتخابات این دیدارها می تواند به تلطیف فضای عمومی میان طرفین بینجامد. این تحلیلگر اصلاح طلب البته پیش فرض هایی را هم متصور است كه درباره آن گفت: باید اراده یی برای از میان برداشتن اختلاف های موجود بین دو طرف وجود داشته باشد. حال كیفیت برداشتن موانع موضوع دیگری است اما اصل این است كه وضعیت موجود برای كشور مطلوب نیست و كسی هم از آن سود نمی برد.

اصلاح‌طلبان وقتی تعامل سازنده با حاكمیت نداشته باشند بنیه سیاسی كشور ضعیف می شود و این به نفع حاكمیت نیست. البته عده یی هنوز تصور می كنند حذف یك گروه می تواند موفقیت را تضمین كند اما وضعیتی كه میان دولت و مجلس به وجود آمده باید درس بزرگی برای آنها باشد. عبدی با توصیه به اصلاح طلبان برای كنار نكشیدن از عرصه سیاسی كشور بیان كرد: از سوی دیگر اصلاح طلبان هم باید به این موضوع توجه داشته باشند كه با كنار كشیدن از صحنه سیاسی نمی توانند اهداف خود را در خدمت به جامعه محقق كنند. ساخت های قدرت معمولاطرف مقابل را تا این حد به رسمیت نمی شناسند كه درباره قدرت با یكدیگر گفت وگو كنند.

بنابراین اگر به این نقطه برسیم كمال مطلوب است. وی با بیان اینكه گفت و گو در سطحی از عرصه عمومی در حال وقوع است، گفت: اصلاح طلبان باید تلاش كنند به عرصه عمومی بازگردند. وقتی این اتفاق رخ دهد خود به خود می توان به گفت و گو در اتاق های در بسته فكر كرد. در واقع باید اصل تفاهم در عرصه عمومی شكل گیرد تا بتوان آن را در مذاكرات پیگیری كرد.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع: yjc.ir


مطالب داغ سایر بخشها:
سامانه جامع اجرای انتخابات 92 آماده شد
احمدی نژاد: تا ساعت 9 صبح 12 مرداد 92 کار می کنیم
پیام انتخاباتی رئیس اتاق بازرگانی
تنش در اتحادیه اروپا در خصوص مسلح کردن شورشیان سوری
عارف به نفع هاشمی و خاتمی کنار می‌رود/ حضور جدی دولت در انتخابات
 
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X