شورای امنیت سازمان ملل دو سال پس از کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده در ابیت‌آباد پاکستان توسط کماندوهای آمریکایی، نام وی را از فهرست تحریم‌ها خارج کرد!
 
 اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده از زمانی که در فهرست تحریم‌های شورای امنیت در 25 ژانویه سال 2001 قرار گرفت، با ممانعت از سفر و مسدود شدن اموال و دارایی‌هایش مواجه شد.

وی در دوم مه سال 2011 میلادی در جریان حمله نیروهای ویژه آمریکایی به محل اختفایش در ابیت‌آباد پاکستان کشته شد.

کمیته تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد، بن لادن به صورت رسمی از فهرست تحریم‌های این کمیته در 21 فوریه سال جاری میلادی خارج شده اما کشورهایی که عضو شورای امنیت هستند باید برای لغو انسداد دارایی‌ها و اموال بن لادن درخواست خود را ارائه دهند.

همچنین این کشورها باید تضمین‌هایی را در این خصوص که این دارایی‌ها و اموال به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به اعضای گروه شبه‌نظامی القاعده منتقل نمی‌شوند یا برای اهداف تروریستی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، به کمیته تحریم‌های شورای امنیت ارائه دهند.

233 فرد حقیقی و 63 گروه در فهرست تحریم‌های سازمان ملل برای القاعده قرار دارند. القاعده عامل کشته شدن حدود چند صد تن در جریان حمله به برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی نیویورک، پنتاگون در واشنگتن و حمله به منطقه‌ای در پنسیلوانیا در 11 سپتامبر 2001 میلادی است.

اعضای خانواده بن لادن در آوریل سال 2012 میلادی به دلایل انسان دوستانه از پاکستان به عربستان منتقل شدند. دولت ریاض تعداد افراد خانواده بن لادن را اعلام نکرد، اما در گزارش‌های منتشر شده این تعداد شامل سه تن از زنان بن لادن، هفت فرزند وی و چهار نوه‌اش شدند.گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع: alef.ir


مطالب داغ سایر بخشها:
مجلس مخالف اجرای فاز دوم هدفمندی درسال ۹۲ است
میراث محمود احمدی نژاد برای رئیس جمهور بعدی!
جزئیات پیشنهاد گروه 1+5 به ایران در مذاکرات آلماتی
نرخ انواع ارز در مرکز مبادلات ارزی امروز (91/12/08)
نامی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات شد
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X