رئیس دستگاه قضا با انتقاد از طرح جدا شدن بخشی از قوه قضائیه گفت: این طرح خلاف قانون اساسی است.


 آیت الله صادق آملی لاریجانی عصر چهارشنبه در جمع كاركنان و قضات دادگستری استان گلستان پس از استماع مشكلات كاركنان و قضات این استان در جایگاه سخنران قرار گرفت و گفت: مشكلات را گوش دادم و یادداشت كردم. برخی خواسته ها خارج از قدرت قضایی است. به عنوان نمونه آرزو داریم در امور مالی مستقل شویم. ولی این خلاف قانون اساسی است اما مطلوب است و باید این مشكل برطرف شود.

وی افزود: ما برای ارتقا دستگاه قضایی تلاش زیادی كرده ایم. تامین نیروی انسانی مهمترین بخش كار ما بوده است ولی وقتی مقام معظم رهبری از این دستگاه حمایت كردند بخشی از مشكلات برطرف شد. در بحث نیازها مجلس الزامات را غیرالزام زد ولی در برنامه پنجم توسعه با دستور رهبری نیازهای قوه مندرج شد و به نوعی در این برنامه الزام شد تا این نیازها برطرف شود. به عنوان نمونه تا پایان برنامه پنجم توسعه باید سالی 800 قاضی در دستگاه قضا استخدام شوند و ما در سال 90 حدود 1184 قاضی جذب كردیم. در سال 91 تاكنون 650 كارآموز و در سال 92 حدود 900 قاضی و در سال 93 و 94 ما 2000 قاضی جذب می كنیم و تا پایان سال 95 تمام 4 هزار قاضی جذب می شوند.

جداشدن بخشی از قوه قضائیه اشتباه است

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینكه در هیچ كجای دنیا دستگاه قضایی اینگونه استقلال ندارد گفت: در ایران حتی عالی ترین مقام اجرایی هم حق انتصاب قاضی و مسئولان قضایی را ندارد. البته زمزمه هایی شده كه لایحه ای در حال طرح است كه بر اساس آن بخشهایی از دستگاه قضایی منتزع شود. این حرف اشتباه است. چرا این حرف اشتباه را می زنید. من اصراری بر مالكیت دستگاه قضایی ندارم مسئول هستم و بعد شخص دیگری مسئول می شود ولی بحث قانونی است. انتزاع برخی سازمانها و دادنش به زیرمجموعه وزارت دادگستری خلاف قانون اساسی است. شورای نگهبان هم یك بار این موضوع را رد كرده است. مثلا سازمان زندانها بخشی از كار قاضی است زیرا قاضی مسئول اجرای حكم است. كار وزیر دادگستری تعامل و هماهنگی بین قوا است. البته رئیس قوه قضائیه می تواند بخشی از اختیارات خود را به وزیر دادگستری تنفیذ كند.

وی گفت: ما زیادی خواهی نمی خواهیم بكنیم. دنبال دستگاه خاصی هم نیستیم ولی حدود قانون باید اجرا شود. چه انگیزه ای داریم كه موجب اختلافات شویم. ما با تمام قوا از استقلال دستگاه قضا دفاع می كنیم.

انتقاد آملی لاریجانی از دولت

رئیس قوه قضائیه در مورد موضوع تشكیل پلیس قضایی اظهار داشت: تشكیل وزیر پلیس قضایی با كادری مجرب ضروری است. در برنامه پنجم این مساله گنجانده شده است. زمانی این ادعا می شد كه رهبری با این كار مخالف است چون با اجازه ایشان پلیس قضایی قبلا منتزع شده بود. ولی به ایشان گفتم و توضیح دادم و ایشان فرمودند من مخالفتی ندارم كار كارشناسی شود و دنبال شود. ولی متاسفانه آز آن زمان این لایحه در دولت مانده است در حالی كه دولت حق ندارد لوایح قضایی را بیش از 3 ماه نگهدارد. ما چگونه تاسف خود را ابراز كنیم كه لوایحی كه جزو ضروریات است اینگونه در دولت بماند.

آملی لاریجانی در ادامه در مورد لایحه پیشگیری از وقوع جرم اشاره كرد و گفت: این لایحه 4 سال است كه مطرح است. ایرادات قانون اساسی هم داشت و بالاخره به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت. امیدواریم این لایحه فراقوه ای زودتر تصویب و ابلاغ شود تا در بحث پیشگیری از وقوع جرم هم بتوانیم با كمك دستگاههای مربوطه بهتر از گذشته وارد شویم.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع: tabnak.ir


مطالب داغ سایر بخشها:
کره شمالی تهدید کرد
مشایی:دیدارهای خارجی من همیشه در دفتر رئیس جمهور برگزار می‌شود
ادامه ثبت‌نام دوره‌های کاردانی پودمانی غیرحضوری تا 12 اسفند
سپاه نباید در نظام پزشکی دخالت کند
صدای سگ گله خبر از جنایت می داد!
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X