صدها تن از مردم ژاپن امروز با درخواست پایان استفاده از انرژی اتمی و تاکید بر ادامه مبارزه در این راه در پارک توکیو تجمع کردند.


به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، معترضان ژاپنی متعهد شدند تا زمانی که استفاده از این انرژی متوقف نشود دست از اعتراضات خود برنمی‌دارند.

این در حالی است که اعتراضات اخیر مردم ژاپن با وجود گذشته دو سال از انجام تغییرات توسط دولت توکیو در زمینه استفاده از انرژی هسته‌ای پس از فاجعه اتمی فوکوشیما واقع در شمال شرق این کشور همچنان ادامه دارد.

تظاهرات امروز مردم ژاپن پیش از دومین سالگرد زمین لرزه و سونامی 11 مارس 2011 میلادی صورت گرفت. در پی این زمین لرزه نیروگاه اتمی دائیچی واقع در استان فوکوشیما دچار حادثه شد که طی آن رآکتورهای این نیروگاه به نقطه ذوب رسیدند.

معترضان همچنین اعلام کردند که هیچ گاه این فاجعه اتمی جهان را فراموش نمی کنند و نگرانی خود را نسبت به تمایل فزاینده دولت توکیو در خصوص از سرگیری فعالیت رآکتورهای اتمی ابراز داشتند.

تنها دو رآکتور از 50 رآکتور نیروگاه‌های اتمی ژاپن پس از تعمیر، فعالیت خود را از سرگرفتند. همچنین تظاهرات مردم ژاپن اولین اقدام اعتراضی آنها نسبت به فعالیت‌های دولت این کشور از زمان تظاهرات سال‌های 1960 میلادی علیه جنگ ویتنام محسوب می‌شود.

گفته می شود که مردم ژاپن در تعطیلات ملی در پارک‌های توکیو و خارج از ساختمان پارلمان این کشور گرد هم می‌آیند.

علاوه بر این تخمین زده شد که در جریان زمین لرزه، سونامی و فاجعه اتمی مارس 2011 میلادی در استان فوکوشیما 160 هزار تن مجبور به ترک منازل خود که در اطراف این نیروگاه واقع بود، شدند. علاوه بر این تمام روستاها و مناطق مسکونی در اطراف این نیروگاه همچنان خالی از سکنه هستند که لقب شهر ارواح را گرفتند.

همچنین نگرانی‌ها در خصوص افزایش بروز سرطان و سایر بیماری‌ها در این مناطق وجود دارد.

این در حالی است که شینزو آبه، نخست وزیر جدید ژاپن از زمان به قدرت رسیدن در اواخر سال گذشته میلادی حزب محافظه کار خود را نسبت به افزایش سیاست‌های موافق استفاده از انرژی اتمی و مدرن کردن کشور مورد تحسین قرار داده و خواستار از سرگیری فعالیت رآکتورهای اتمی شده است. به طوری که اعلام کرده حتی ممکن است چند رآکتور جدید نیز بسازد.

تظاهرکنندگان ژاپنی در حالی که پلاکاردهایی با مضامین "اجازه دهید فرزندانمان ایمن بمانند" و "انرژی هسته‌ای نمی‌خواهیم" در دست داشتند، نیز در خصوص این مساله که چگونه ممکن است دولت وضعیت آنها را فراموش کرده باشد، اعتراض خود را اعلام کردند.

یک تظاهرات بزرگ دیگر نیز قرار است روز دوشنبه در توکیو برگزار شود.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

مطالب داغ سایر بخشها:
سازمان ملل متحد خواستار آزادی نیروهای حافظ صلح این سازمان شد
لزوم بهره گیری غربی ها از فرصت مذاکره با ایران
معمای ناپدید شدن 94 ماهه دختر جوان ناگشوده ماند
جزئیات 2 پیشنهاد جدید در بسته مزد 92
جسد چاوز مثل لنین مومیایی می شود
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X