شاید سالها پیش کسی نمی دانست واژه رانت چه معنایی دارد اما این واژه در سالهای اخیر آنقدر در رسانه ها تکرار شده که همه واقفند، رانت درآمدی است که بدون ذره ای تلاش و تنها با استفاده از نفوذ سیاسی و اقتصادی از طریق نزدیکی به صاحبان قدرت به شکل غیرقانونی ایجاد می شود.

علی ربیعی گفت: دوست داشتم فیلم مستندی بسازم و نشان دهم چگونه فرهنگ کار تضعیف شده و نشان دهم که چگونه نابرده رنج گنج میسر می شود و مزد آن گرفت جان برادر که رانت خورد.عبارات بالا از سوی علی ربیعی در جشنواره فرهنگی - هنری کارگر ایرانی که به مناسبت هفته کارگر برگزار شد، بازگو شد.شاید سالها پیش کسی نمی دانست واژه رانت چه معنایی دارد اما این واژه در سالهای اخیر آنقدر در رسانه ها تکرار شده که همه واقفند، رانت درآمدی است که بدون ذره ای تلاش و تنها با استفاده از نفوذ سیاسی و اقتصادی از طریق نزدیکی به صاحبان قدرت به شکل غیرقانونی ایجاد می شود.

این واژه امروز آنچنان عام شده که حتی موجب شوخی و خنده در سریال هایی کمدی انتقادی و گاه فراموش می شود چگونه استفاده از رانت از سوی برخی از نامردمان، بنیانهای اقتصاد کشور صدمه زیادی خورده به طوری که کارشناسان اقتصادی معتقدند جبران شرایطی که بر اقتصاد ایران به دلیل ناکارآمدی و سوء استفاده های مالی رفت شاید نیاز به چندین دهه داشته باشد.

بالاترین مرجع حوزه کار در کشور می گوید: 'وقتی در مقام خود به واقعیت اجتماعی جامعه ایرانی و بخش مهمی از آن یعنی جامعه کارگری می نگرم و خود را به جای یک هنرمند می گذارم، فکر می کنم می توانستم کارهای زیادی را با هنرم انجام دهم. به عنوان هنرمند دوست داشتم که جامعه ای را ترسیم کنم و به تصویر بکشم که امنیت ناشی از بیکاری اندک و امید به زندگی در رنگ رخسار مردمانش دیده شود.

تردیدی نیست، امروز کارگران بیش از هر چیزی نیاز به تامین اجتماعی، حقوق مکفی، امنیت روانی، مسکن مناسب و به طور عام حمایت اجتماعی برای خود و خانواده هایشان دارند و بیکاران کشور که جمعیتی بیش از 2 میلیون نفر را در برمی گیرند نیاز به شغل، درآمد و نظیر دیگر اقشار جامعه، نیاز به حمایت های اجتماعی دارند و چنین نیازهایی در جامعه ای که رانت خواری بنیانهای اقتصادش را خدشه دار کرده، به سختی میسر می شود.

هفته کارگر، فرصتی است که دوباره بیاندیشیم به سالهای با رانت سپری شده و رنج کارگران که به دلیل زیاده خواهی عده ای سودجو سرنوشت سختی برای آنها رقم زده شد.

هیچ بنایی ساخته نمی شود، هیچ دانه ای در زمین کاشته نمی شود و هیچ ابزاری که آسایش مردم را فراهم کند، ساخته نمی شود اگر از دستان توانمند کارگران تهی باشد.

در سایه دولت تدبیر و امید چه بسیار رانت هایی که جلوی آنها گرفته شده اما با کاسبان تحریم ها که در سالهای گذشته از رانتهای بیشماری بهره مند شده اند و هزاران میلیارد تومان از جیب مردم ربوده اند، چه خواهد شد؟

و چه خواهد شد بر کسانی که نابرده رنج، گنجی را از کاشانه مردم ربوده اند؟

 

گردآوری : گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع : روزنامه شهروند

 

 

 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X