افسر سابق ارتش پاکستان که تابعیت انگلیس را داشته است، متهم به افشای اطلاعات مخفیگاه اسامه بن لادن به ماموران سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) است؛ ادعایی که خانواده وی به شدت تکذیب می‌کند.

روزنامه دیلی میل نوشت: "عثمان خالد" فردی است که سال گذشته در سن 79 سالگی درگذشت و سیمور هرش، روزنامه‌نگار تحقیقی سرشناس آمریکایی معتقد است که وی در سال 2011 اطلاعات مربوط به اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده را در اختیار سیا قرار داده است. خالد در سال 1979 به عنوان پناهنده سیاسی وارد لندن شد.

این روزنامه‌نگار سرشناس آمریکایی با زیر سوال بردن عملیات دولت اوباما در سال 2011 برای کشتن اسامه بن لادن، وی را به دروغگویی متهم کرد و تاکید دارد که پاکستانی‌ها از عملیات مذکور اطلاع داشتند.

سیمور هرش بر این باور است که باراک اوباما زمانی که گفت نیروهایش بدون کمک عملیات ضد اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده را انجام دادند، دروغ گفته است.

به گفته وی، اوباما درباره نقش مهم پاکستان در عملیات ضد بن لادن سکوت کرد تا تمام افتخار آن نصیب خودش شود. سیمور هرش معتقد است که «دروغگویی» در عملیات‌های ضد تروریسم آمریکا رواج دارد.

وی در مقاله خود از یک مقام عالی‌رتبه سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا نقل قول کرده است. به اعتقاد وی، سخنرانی اوباما با عجله تنظیم شده بود و باعث ایجاد هرج و مرج شد. هرش گفت که پیش از حمله سال 2011 به ابیت‌آباد پاکستان برای دستگیری بن لادن، با پاکستان هماهنگ شده بود و در واقع پاکستانی‌ها سال‌ها بن لادن را در امارت ابیت‌آباد اسیر کرده بودند.

این روزنامه‌نگار افزود: سیا اطلاعات مخفیگاه بن لادن را از طریق یک مقام اطلاعاتی پاکستان به دست آورد و آن مقام امید داشت که بتواند 25 میلیون دلار جایزه برای بن لادن را به دست آورد. اطلاعات از این راه به دست آمدند، از طریق بازجویی یکی از عوامل القاعده.

هرش تاکید کرد: مقام‌های ارشد آمریکا با مقام‌های پاکستانی مذاکره می‌کردند تا به آنها اجازه داده شود عملیاتی را در خاک پاکستان انجام دهند و بن لادن را بکشند. همینطور هیچ برنامه واکسیناسیونی برای جمع‌آوری دی ان ای از محل سکونت بن لادن انجام نشد. تمام اظهارات آمریکایی‌ها در این‌باره ساختگی بود و برای پوشش داستان خودشان از آن استفاده کردند.

این روزنامه‌نگار افزود: سرویس اطلاعات پاکستان (ISI) در روز حمله برق منطقه سکونت بن لادن را قطع کرد و مطمئن شد که هیچ نیروی پاکستانی‌ای در عملیات پرواز بالگردهای آمریکایی بر فراز آن منطقه مداخله نمی‌کند.

این روزنامه‌نگار آمریکایی بر این باور است که در زمان حمله تفنگداران نیروی دریایی آمریکا به ابیت‌آباد هیچ درگیری‌ای رخ داد و تنها گلوله‌هایی که شلیک شد، به سوی مردی ناتوان و غیرمسلح بود. هرش می‌گوید: بن لادن در زمان کشته شدنش از القاعده جدا شده بود و دیگر این گروه تروریستی را هدایت نمی‌کرد.

از سوی دیگر هرش می‌گوید، بن لادن پس از مرگش در دریا رها نشد بلکه در افغانستان دفن شد. اوباما علنا اعلام کرد که کماندوهای آمریکایی مسوول حمله بوده‌اند و با بیان این اعتبار عمومی برای خود جلب کرد. این در حالی بود که با پاکستانی‌ها توافق کرده بود تا این عملیات برای هفت روز محرمانه نگه داشته شود و نهایتاً پس از هفت روز بگویند که بن لادن در حمله پهپادی کشته شده است.

سیمور هرش، برنده جایزه پولیتزر و روزنامه‌نگار سابق نیویورک تایمز است که مقاله خود را برای «لاندن ریویو آو بوکز» ارسال کرده بود.

گزارش وی براساس گفته‌های عثمان خالد تنظیم شده بود که سابقا عضو ارتش پاکستان بود و تابعیت انگلیس را هم داشت. کاخ سفید ادعاهای مطرح شده از سوی این روزنامه‌نگار برنده جایزه پولیتزر را مبنی بر اینکه اوباما درباره کشتن اسامه بن لادن به مردم دروغ گفته است، رد می‌کند.

پس از انتشار گزارش سیمور هرش خانواده عثمان خالد به شدت ابراز ناراحتی کرده و می‌گویند که خالد بر اثر ابتلا به سرطان درگذشته است، ارتباط وی را با مساله یافتن بن لادن تکذیب می‌کنند.

پسر خالد به نام عبید خالد می‌گوید: پدر من عاشق سیاست و مسائل امنیتی در پاکستان بود اما او در این عملیات کاری نکرد. او به هسته مرکزی آژانس اطلاعات پاکستان دسترسی نداشت. او درباره کشمیر و هند زیاد سخنرانی می‌کرد اما وارد مسائل افغانستان نمی‌شد. او طرفدار بن لادن نبود اما کسی هم نبود که مخفیگاه او را لو داده باشد. او قطعا 25 میلیون دلار جایزه را هم دریافت نکرده است. هر چه درباره او گفته شده، دروغ است.

اظهارات پسر عثمان خالد در حالی مطرح می‌شود که پیشتر روزنامه آلمانی بیلد آم زونتاگ گزارش داد که سرویس اطلاعاتی این کشور به سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در یافتن بن ‌لادن کمک کرده است. این روزنامه با استناد به محافل اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا گزارش داد که راهنمایی‌های سرویس اطلاعاتی آلمان به سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در یافتن بن‌لادن در پاکستان "اهمیت اساسی" داشته است.

طبق گزارش روزنامه یاد شده، سرویس اطلاعاتی آلمان از یک مامور اطلاعاتی سازمان امنیت پاکستان که همزمان برای سرویس اطلاعاتی آلمان فعالیت می‌کرده، مطلع شده که بن‌ لادن در پاکستان مخفی شده است.

از قرار معلوم مقامات امنیتی پاکستان از محل اختفای بن‌لادن اطلاع داشته‌اند. این موضوع روایت رسمی مبنی بر اینکه پاکستان از محل اختفای رهبر شبکه القاعده و خانواده‌اش اطلاع نداشته را نفی می‌کند.

بن‌لادن و خانواده‌اش در خانه‌ای در نزدیکی یک آکادمی نظامی پاکستان در شهر ابیت‌آباد واقع در شمال این کشور زندگی می‌کردند. بنابراین طبق گزارش روزنامه آلمانی باید نتیجه گرفت که دولت پاکستان پیشاپیش در جریان عملیات واحدهای ویژه آمریکایی نبوده که در تاریخ ۲ مه ۲۰۱۱ به کشته شدن بن ‌لادن در ابیت‌آباد انجامید.

به گزارش بیلد آم زونتاگ، با این همه نه مامور دوجانبه اطلاعاتی آلمان و پاکستان، بلکه پیک بن‌ لادن بوده که سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا را در اوت ۲۰۱۰ به محل اختفای رهبر شبکه القاعده رهنمون شده است. این موضوع با داده‌های رسمی نیز همخوان است.

این پیک که مردی با نام مستعار "الکویتی" بوده، از سال ۲۰۰۷ در تور تعقیب و مراقبت سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا بوده و آنها امیدوار بوده‌اند که از طریق او بتوانند به محل اختفای بن‌لادن پی ببرند. پس از اینکه ماموران اطلاعاتی آمریکا مطمئن می‌شوند مردی که در خانه یادشده در ابیت‌آباد زندگی می‌کند خود بن‌لادن است، عملیات واحدهای ویژه را تدارک می‌بینند.

به گزارش روزنامه آلمانی، سرویس اطلاعاتی آلمان در این برهه زمانی از ایستگاه شنود واقع در "باد آیبلینگ" ایالت بایرن برای سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا تلفن‌ها و ایمیل‌های شمال پاکستان را کنترل می‌کرده تا مطمئن شود که عملیات نظامی برنامه‌ریزی شده لو نرفته است.

 

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

 

 

 
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X