از استادی دانشگاه تا مدیریت در سایپا و شرکت ملی مس کرمان راه درازی نبود، «ن. پ»، مدرس منابع انسانی در دانشگاه به یکباره با روی‌کارآمدن دولت احمدی‌نژاد پله‌های ترقی را یکی در میان بالا رفت و در نهایت سقوط کرد.

حالا آن‌طور که «محمدرضا پورابراهیمی»، نماینده کرمان خبر داده او که چندی پیش در زندان به سر می‌بُرد، حالا به قید وثیقه آزاد شده است. اما در همین حال پورابراهیمی از بازداشت جمع دیگری از مدیران سابق شرکت ملی مس خبر داده و اینکه موضوع پرونده در محاکم قضائی در حال پیگیری است.سابقه مدیریت «ن. پ» در سایپا هم بی‌حاشیه نبود و با برخی نکات و حاشیه‌ها همراه شد. با بالاگرفتن حاشیه‌های مدیریتی او در سایپا، او از خودروسازی سایپا برکنار شد و به صندلی مدیرعاملی شرکت ملی مس رسید.

«ن. پ» در آخرین روزهای کاری دولت احمدی‌نژاد در حالی‌که قصد مسافرت به ارمنستان داشت در فرودگاه با حکم ممنوع‌الخروجی مواجه شد. البته نادر قاضی‌پور، رئیس کمیته تفحص از سایپا کمی پیش‌تر در نامه به قوه قضائیه خواستار ممنوع‌الخروجی برخی مدیران سایپا شده بود.

محسنی‌اژه‌ای نیز در همین زمینه گفته بود: «اگر دستگاه قضائی در این پرونده ورود پیدا نمی‌کرد چه بسا امکان بازگرداندن مبالغ خارج‌شده از کشور فراهم نمی‌شد و این سرمایه‌ها تلف می‌شد». پورابراهیمی در این گفت‌وگو همچنین به نکاتی درباره تفحص از بیمه ایران و بنیاد تعاون ناجا پرداخته است.

پیگیری پرونده تخلف مس کرمان به کجا رسید، از سرنوشت مدیر مرتبط با این تخلف چه خبر؟

«ن. پ» به زندان رفت، اما حالا با قید وثیقه آزاد شده است.

از اطرافیان ایشان کسی بازداشت نشده است؟

آقایی که تابعیت ایتالیا را داشتند نیز بازداشت شده‌اند. می‌توان گفت نزدیکان ایشان و کسانی که در این اختلاس‌ها با او همکاری می‌کردند، همگی بازداشت شده‌اند.

شما پیگیر پرونده هستید که بدانید در چه مرحله‌ای است؟

در این پرونده درخواست تحقیق‌وتفحص داده‌ایم و گزارش زمانی که نهایی شد فهرست تخلفات را ارائه خواهیم کرد. اگر دادگاه نیز درباره موضوع‌هایی که ما روی آن کار کرده‌ایم تحقیقی انجام داده باشد ما بندها را از هم جدا خواهیم کرد؛ اگرنه طبق اصل ١٣٢ موضوع را به دستگاه قضائی خواهیم فرستاد؛ یعنی دستگاه قضا باید با مدیر متخلف برخورد کند.

به جز «ن. پ» افراد دیگری در این موضوع پیدا کرده‌اید؟ یا اختلاس‌های دیگری در شرکت ملی مس؟

خیر؛ موضوع همان هزار و ٨٠٠ میلیارد تومان است؛ اما داخل مجموعه مسائل دیگری مبنی بر پیمانکاری و خاک‌برداری و... بوده است که باید در این باره به دقت بررسی شود تا بدانیم دقیقا چه چیزی اتفاق افتاده است. بدون‌شک در این باره مسائلی وجود دارد، اما در این باره هنوز تحقیقی صورت نگرفته است.

گفتید «ن. پ» با قید وثیقه آزاد شده است، فکر می‌کنید با توجه به سطح تخلف صورت‌گرفته او به زندان باز خواهد گشت؟

درباره حکم دادگاه نمی‌توانم نظری داشته باشم، اما در هر حال اطلاعاتی درباره ایشان داریم که به دادگاه ارائه خواهیم کرد؛ چون امکان دارد درباره یک‌سری از موضوعات دادگاه اطلاعات خاصی نداشته باشد. در این مواقع اطلاعات کمیسیون‌های تحقیق‌وتفحص بسیار ریزتر و دقیق‌تر از اطلاعات دادگاه است.

آیا در بندهای جدید مواردی مبنی بر تخلفات دیگر در این پرونده وجود دارد؟

قطعا در این پرونده موارد و اشکالات فراوانی وجود دارد، اما اینکه احراز شود تخلف ناشی از چیست توسط دستگاه قضا انجام می‌شود. به همین دلیل در این باره پرونده از طریق کمیسیون تحقیق‌و‌تفحص مجلس پیگیری می‌شود، البته هنوز گزارش نهایی نشده است. وقتی گزارش ما نهایی شد باید ببینیم دادگاه چه بندهایی در پرونده قبلی اعمال کرده و اگر آن بندها در دادگاه اعمال شده است ما دیگر بحثی نداریم.

آیا در مورد پرونده بیمه ایران شما تخلف جدید یا نکات تازه‌ای نیافته‌اید؟

در این باره هم موضوع همین‌طور است. اگر بندهایی که دادگاه در حال بررسی آن است همین بندهای ما است، ما منتظر رأی دادگاه خواهیم بود.

تا اینجای کار سرنخ جدیدی از تخلفات بیمه ایران مشاهده نکرده‌اید؟

ببینید تخلف باید احراز و اثبات شود تا بتوان درباره آن صحبت کرد. وگرنه عدول از قانون و آیین‌نامه مواردی هستند که در باره بیمه ایران رخ داده‌اند که ما در حال پیگیری آن هستیم.

تخلفات صورت‌گرفته در بنیاد تعاون ناجا را نیز شما پیگیری می‌کنید؟

اجازه تحقیق‌وتفحص به ما داده نشد.

در این باره خود نیروی انتظامی خبرهای اعلام کرد.

بله، من در این باره به دادگاه ویژه مراجعه کردم و کل پرونده‌ای که درباره آن ما وسواس داشتیم در حال بررسی است.

چرا تحقیق‌وتفحص کنار گذاشته شده، در حالی که گفته می‌شود چند مدیر ارشد در این تخلفات دست داشته‌اند؟

من در این‌باره به آقای لاریجانی نیز تذکر دادم. ایشان باید اجازه تحقیق‌وتفحص را به ما می‌دادند، با این وجود تحقیق‌وتفحص از بنیاد تعاون ناجا در دستور کار ما قرار دارد. اما چون روال بنیاد ناجا مانند وزارتخانه‌ها یا اداره‌های دولتی نیست و مجوز هیأت‌رئیسه مجلس را لازم دارد از هیأت رئیسه درخواست کرده‌ایم دراین‌باره مجوز لازم را صادر کند.

اسامی خاصی از مدیران ناجا در این تخلفات در دست دارید؟

خیر.

اما به هر حال تحقیق‌وتفحص از بنیاد تعاون ناجا در دستور کار شما قرار دارد؟

بله، ما درپی آن هستیم که هیأت رئیسه مجلس را قانع کنیم به ما مجوز لازم را بدهد، همین‌طور که می‌دانید موضوع تحقیق‌وتفحص باید به صحن علنی مجلس برود و ببینیم آیا رأی لازم را کسب می‌کند.

شما چه زمانی از تخلفات صورت‌گرفته بنیاد تعاون ناجا باخبر شدید؟

من به کرمان رفته بودم که دلیل فعال‌نشدنشان را بدانم. همان موقع مدیر درباره آن توضیحاتی داد. در همین زمینه با وزارت اطلاعات گفت‌وگوهایی داشتیم که در آنجا مشخص شد تخلفات جدی در بنیاد تعاون ناجا صورت گرفته است.

منبع: شرق

 

 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X