در مراسمی که تحت عنوان بزرگداشت روز خبرنگار و به‌منظور تجلیل و تکریم اصحاب رسانه و خبرنگاران در چهارمحال و بختیاری برگزار شد، تعدادی از مدیران کل ادارات، کارکنان استانداری، پرسنل صداوسیما و کارشناسان هواشناسی این استان مورد تجلیل قرار گرفتند!

تجلیل عجیب از خبرنگاران


روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: در این مراسم که با نارضایتی و اعتراض شدید خبرنگاران مطبوعات کثیرالانتشار، محلی و خبرگزاری‌ها مواجه شد، خبرنگاران حاضر در جلسه برگزاری اینگونه برنامه‌ها را اهانت و بی‌احترامی به جامعه خبری و رسانه‌ای این استان قلمداد و جملگی سالن محل همایش را ترک کردند. در این مراسم که عصر چهارشنبه 21 مرداد با تاخیر چهار روزه و با میزبانی مشترک استانداری، صداوسیما، ارشاد اسلامی و شهرداری شهرکرد در فرهنگسرای شهرکرد برگزار شد، مسئولان صداوسیمای استان عملاً مدیریت این برنامه مشترک را در دست گرفتند و حتی فرصت پیش‌بینی شده برای ایراد سخن مدیرکل ارشاد اسلامی و نماینده مطبوعات را به آنان ندادند!

این گزارش حاکیست، بیش از دو سوم وقت این برنامه که با تأخیر یک‌ساعته برگزار شد به سخنرانی مفصل استاندار اختصاص یافت که گویا مراسم تجلیل از اصحاب رسانه را با کنفرانس خبری یا سخنرانی در اجتماع مردمی اشتباه گرفته بود و حدود یک ساعت در زمینه جذب بودجه و اعتبارات استان و تعریف و تمجید از عملکرد دولت به ایراد سخن پرداخت! سپس نماینده ولی فقیه در استان سخنانی کوتاه در زمینه نقش و رسالت زبان و قلم خبرنگاران و رسانه‌ها در زمینه هدایتگری و تنویر افکارعمومی و کمک به ایجاد وفاق و انسجام ملی بیان کرد.

در ادامه این برنامه که در سالنی گرم و بدون تهویه برگزار شد و در حالی آب خنک و پذیرایی صرفا برای مسئولان در ردیف اول سالن پیش‌بینی شده بود! کلیپی از خرابکاری‌های گزارشگران سیما‌ی مرکز استان که عمدتا توهین‌آمیز و به سخره گرفتن رفتار و لهجه مردان و زنان سالمند ساده و روستایی استان بود را به‌عنوان یک برنامه شاد! برای حاضرین به نمایش درآوردند که اعتراض تعدادی از افراد و شخصیت‌های حاضر را بدنبال داشت.

مجری این برنامه سپس اسامی تعدادی افراد را به‌عنوان خبرنگاران نمونه جهت دریافت لوح و هدایا‌ی خود از دست مسئولان به روی صحنه فراخواند که مشاهده اسامی و چهره این افراد، شگفتی خبرنگاران حاضر را برانگیخت. در بین این افراد به جز تعدادی از مدیران مسئول و سردبیران چندنشریه محلی و اعضای هیأت مدیره خانه مطبوعات استان، نامی از خبرنگاران نشریات محلی و سراسری و خبرگزاری‌ها برده نشد و بیشتر تجلیل‌شوندگان را مدیران کل، کارکنان روابط عمومی استانداری، کارشناس هواشناسی، و از صدابردار و فیلمبردار گرفته تا تهیه‌کننده و کارگردان و مستندساز و فیلمساز و سایر کارکنان صداوسیمای استان تشکیل می‌دادند که با حضور در روی صحنه تحت عنوان خبرنگاران نمونه! لوح و هدایای خود را دریافت کردند!

مجری این برنامه سپس از سایر خبرنگاران حاضر در جلسه که در بین آنان خبرنگاران خبره، پیشکسوت و قدیمی زیادی وجود داشت خواست هدایای خود را در بیرون از سالن همایش دریافت کنند! خبرنگاران نیز با مشاهده این وضعیت توهین‌آمیز به یکباره سالن همایش را با حالتی اعتراض‌آمیز ترک کردند و در حالی که قرار بود چند برنامه دیگر نیز اجرا شود، مراسم نیمه‌تمام ماند!

این روزنامه می‌افزاید: تعدادی از خبرنگاران در هنگام ترک مراسم در گفت‌وگو با خبرنگار ما ضمن اعتراض شدید به این برنامه توهین‌آمیز، خواستار عذرخواهی فوری برگزارکنندگان این مراسم از جامعه خبری استان شدند و اظهار کردند: اگر قرار بود کارکنان صداوسیما و دیگر ادارات مورد تجلیل قرار بگیرند چرا از خبرنگاران در این مراسم دعوت شده بود؟ و چرا در روز خبرنگار؟ تعدادی دیگر از اهالی رسانه استان نیز از اختصاص ندادن فرصتی کوتاه برای بیان مشکلات، درد دلها و نقطه‌نظرات آنان در این برنامه به شدت گلایه‌مند بودند.

یک خانم خبرنگار نیز به خبرنگار ما گفت: در حالی که بیش از 50 نفر خانم در امر خبررسانی، خبرنویسی و تحریریه نشریات و خبرگزاری‌های استان فعالیت دارند چرا حتی نامی از یک خانم خبرنگار برده نشد؟

گزارش‌های دریافتی حاکیست مسئولان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز به شیوه برگزاری این مراسم و ندادن فرصت پیش‌بینی شده سخنرانی به مدیر کل ارشاد استان و در اختیار قرار گرفتن کامل برنامه توسط صداوسیمای استان به شدت معترض بودند.

منبع:جمهوری اسلامی

 

 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X