آخرین باری که جنجال دانشگاه ایرانیان به رسانه‌ها کشید زمستان سال گذشته بود؛ زمانی که سایت این دانشگاه توسط وزارت علوم مسدود شد تا تاکید بر غیرقانونی بودن فعالیت دانشگاه محمود احمدی‌نژاد مکرر شود.

 پاتوق احمدی نژادی ها تابلو ندارد

به نظر می‌رسد در غیاب کلاس‌های درس، ساختمان دانشگاه ایرانیان فعلاً محفلی است برای دور هم جمع شدن طرفداران رئیس‌جمهور سابق و گعده‌های گاه به گاه و جلساتی که شاید هیچ‌یک قرار نیست ختم به راه‌اندازی مجدد این دانشگاه شوند. وزارت علوم همچنان می‌گوید فعالیت این دانشگاه خلاف قانون است ولی سایت دانشگاه همچنان به راحتی قابل دسترسی است و ساختمان سه طبقه‌ای در کوچه آسمان در غرب تهران محل رفت و آمدها و دورهمی‌های یاران حلقه احمدی‌نژاد.

ساعت یک بعدازظهر تاکسی در به در به دنبال کوچه آسمان در خیابان شاهین شمالی در غرب تهران گیج می‌زند. اگر برای نخستین‌بار سراغ این آدرس بگردید باید روی راهنمایی اهل محل حساب کنید. پیدا کردن دانشگاه بدون تابلو در ته یک کوچه باریک بدون نام و نشان کمی سخت است اما بعد از پرسیدن سوال «دانشگاه ایرانیان کجاست؟» انگشت مرد 50 ساله‌ای که از خرید برگشته به سمت ابتدای خیابان بهار نشانه می‌رود: «توی همان کوچه اولی است، لابد خودشان رویش اسم آسمان گذاشته‌اند، دانشگاه هم تابلو ندارد.»

آخرین باری که جنجال دانشگاه ایرانیان به رسانه‌ها کشید زمستان سال گذشته بود؛ زمانی که سایت این دانشگاه توسط وزارت علوم مسدود شد تا تاکید بر غیرقانونی بودن فعالیت دانشگاه محمود احمدی‌نژاد مکرر شود.

پنج ماه قبل از اینکه کار به تعطیلی سایت بکشد، وزارت علوم اعلام کرد هرگونه فعالیت آموزشی و پژوهشی از سوی مؤسسه‌ای با عنوان «دانشگاه ایرانیان» فاقد وجاهت قانونی است و مورد تأیید این وزارتخانه نیست: «آنچه از آن به عنوان «دانشگاه ایرانیان» یا «دانشگاه غیردولتی غیرانتفاعی جامع بین‌المللی ایرانیان» یاد می‌شود، فاقد مجوز راه‌اندازی و انجام امور آموزشی و پژوهشی از جمله پذیرش دانشجو از سوی شورای گسترش آموزش عالی این وزارت است؛ ضمن اینکه مصوبه جلسه 735 مورخ 1393.4.25 شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص اعطای مجوز به آقای دکتر محمود احمدی‌نژاد برای تأسیس دانشگاه بین‌المللی در تهران نیز لغو و بلااثر اعلام شده است.»

پس از مسدود شدن سایت، روابط عمومی این دانشگاه ضمن اشاره به آنچه «تلاش‌های غیرقانونی برای توقف فعالیت دانشگاه ایرانیان» خواند، اعلام کرد مخاطبان برای دسترسی به وبگاه دانشگاه ایرانیان به نشانی اینترنتی جدید مراجعه کنند و یک ماه بعدتر وقتی که همچنان تلاش‌های این دانشگاه برای ادامه فعالیت‌هایش ناکام مانده بود، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «بر مبنای رویه‌های موجود در تصویب و اجرای قوانین در حوزه آموزش‌عالی، اعتبار قانونی تأسیس دانشگاه جامع بین‌المللی ایرانیان و فعالیت آن در تهران همچنان به قوت خود باقی است. این دانشگاه مجبور است جهت جلوگیری از اشاعه اکاذیب و تشویش اذهان عمومی توسط برخی مدیران وزارت علوم به مراجع قضایی شکایت کند.»

حالا چند ماه از آخرین جنگ و جدال‌های وزارت علوم و دانشگاه ایرانیان از طریق بیانیه‌ها و اعلامیه‌ها گذشته است و در کوچه خلوت دانشگاه خاکستری رنگ و بدون تابلو، پرنده پر نمی‌زند. یک کاغذ کوچک روی دیوار ساختمان جهت ورودی را نشان می‌دهد اما غیر از این یک تکه کاغذ و دوربین امنیتی که بالای در ورودی رو به مراجعان نشانه رفته است خبر دیگری نیست. گاهی در دانشگاه باز و بسته می‌شود و یکی، دو نفر از ساختمان بیرون می‌زنند. همین رفت‌و‌آمدهای مختصر و البته پیک رستوران که با بسته‌های غذا از راه می‌رسد، تنها نشانه‌های حیات دانشگاه هستند.

دو نفر از کسانی که سر ظهر از دانشگاه بیرون زده‌اند و به نظر به سمت مسجد محل می‌روند، می‌گویند: «دانشگاه مجوز نگرفته، هیچ خبری نیست ما هم کارمندان دانشگاه هستیم.»

اگر قیافه دانشجوی مشتاق برای ثبت‌نام در دوره‌های مجازی یا کوتاه‌مدت دانشگاه را به خود بگیرید، بالاخره کسی پیدا می‌شود که بگوید: «می‌توانید شماره تلفنتان را بگذارید تا خودشان با شما تماس بگیرند. اینجا ساختمان اداری است. گاهی فقط جلسه‌ها اینجا تشکیل می‌شود یا مهندس مشایی قرار ملاقات می‌گذارند.»

آن «خودشان» که قرار است تماس بگیرند معلوم نیست اشاره به چه کسی دارد. هیچ شماره تلفن، اسم یا راه ارتباطی به جز چرخیدن در کوچه آسمان یا دل بستن به سایت دانشگاه نیست.

ثبت‌نام آغاز شد

«اگر در زمینه دوره‌های آموزشی، شرایط ثبت‌نام و پذیرش سوالی دارید، لطفاً فرم زیر را تکمیل کنید.» فرم را تکمیل می‌کنید و خبری نمی‌شود اما دست‌کم می‌توانید ببینید که با وجود اظهار بی‌اطلاعی مسئولان وزارت علوم از فعالیت مجازی دانشگاه ایرانیان، سایت این دانشگاه بدون هیچ مشکلی بالا می‌آید، تنها کافی است نامش را گوگل کنید. در حالی که از سوی وزارت علوم هیچ مسئولی حاضر به اظهارنظر رسمی در خصوص فعالیت این سایت نیست، در پاسخ به پیگیری‌های «اعتماد» گفته می‌شود که در صورت مسدود نبودن سایت، این وزارتخانه بیانیه‌ای رسمی در این خصوص منتشر خواهد کرد.

اخبار و مطالب روی سایت دانشگاه ایرانیان هرچند به‌روز نشده، اما لینک‌های آن فعال است. در بالای صفحه نوشته‌شده ثبت‌نام آغاز شد، شروع رسمی دوره‌های کوتاه‌مدت مرکز آموزش‌های مجازی. دانشگاه مجازی بخشی دیگر از فعالیت‌های پیش‌بینی‌شده برای این دانشگاه بود که با ممانعت وزارت علوم به نظر همچنان بلاتکلیف مانده است اما با کلیک روی یکی از همین دوره‌های کوتاه‌مدت می‌توانید اسم خودتان را ثبت کنید و به صفحه درگاه پرداخت الکترونیک راهنمایی شوید. یک نمونه‌اش دوره «سیاست بین‌الملل» است. دوره 16 ساعته‌ای با هزینه 120 هزار تومان که طبق اطلاعات سایت از 27 آذر ماه آغاز می‌شود اما معلوم نیست که این اطلاعات چقدر به‌روز باشند. آنچه معلوم است، اینکه تا رسیدن به صفحه پرداخت الکترونیک هیچ مشکلی در راه ثبت‌نام پیش نمی‌آید.

در بخش دیگری از سایت زیر عنوان مکاتبات دانشگاه با وزارت علوم، طبق عادت معروف رئیس‌جمهور سابق و رئیس دانشگاه ایرانیان مبنی بر «اسنادش موجود است»، تمامی نامه‌های مربوط به اخذ مجوز دانشگاه میان این دانشگاه و وزارت علوم قرار گرفته است. از اعلام موافقت اصولی حسین نادری‌منش، معاون آموزشی وزارت علوم در دوره وزارت کامران دانشجو در سال 89 گرفته تا نامه‌ای که در آن محمود احمدی‌نژاد به عنوان رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأسیس دانشگاه ایرانیان به ریاست خودش موافقت کرده است.

یاران حلقه

مرد جوان صاحب خواروبار فروشی همسایه دانشگاه ایرانیان است، بطری آب معدنی را حساب می‌کند و کمی توی فکر می‌رود: «فکر کنم دو سال پیش بود که رفت و آمد دانشگاه خیلی زیاد بود اما الان دیگر خیلی وقت است که خبری نیست.» هیچ خبری؟ «آهان! یک ماه پیش یا شایدم دو ماه پیش بود که یک روز اینجا خیلی شلوغ شد و همه می‌رفتن سمت دانشگاه.»

روزی که کاسب جوان به آن اشاره می‌کند، روزی است که محمود احمدی‌نژاد در دانشگاه به سخنرانی پرداخت. خبر سخنرانی دهان به دهان چرخیده بود و توسط برخی اعضای تیم معروف به «احمدی‌نژادی‌ها» اعلام شده بود، محل سخنرانی دانشگاه بیکار مانده ایرانیان بود که تبدیل شد به مرکزی برای گردهمایی یاران قدیم دولت نهم و دهم.

ایرنا در‌خصوص این جلسه که در تاریخ هشتم مرداد برگزار شد، نوشت: «همایش حامیان احمدی‌نژاد در محل دانشگاه ایرانیان درحالی برگزار شده است که خبرنگاران اجازه حضور در محل همایش را نیافتند ... غلامحسین الهام، مرتضی تمدن، مجید نامجو، علی نیکزاد، سید شمس‌الدین حسینی، علی‌اکبر جوانفکر، مهدی غضنفری و عبدالرضا شیخ الاسلامی از جمله وزرا و مسئولان دولت سابق هستند که گفته شد در این همایش حضور یافته‌اند. همچنین حدود 400 نفر از مدیران دولت‌های نهم و دهم از تمامی استان‌ها دعوت شده‌اند.»

به نظر می‌رسد در غیاب کلاس‌های درس، ساختمان دانشگاه ایرانیان فعلاً محفلی است برای دور هم جمع شدن طرفداران رئیس‌جمهور سابق و گعده‌های گاه به گاه و جلساتی که شاید هیچ‌یک قرار نیست ختم به راه‌اندازی مجدد این دانشگاه شوند. وزارت علوم همچنان می‌گوید که فعالیت این دانشگاه خلاف قانون است، سایت دانشگاه همچنان به راحتی قابل دسترسی است و ساختمان سه طبقه‌ای در کوچه آسمان در غرب تهران محل رفت و آمدها و دورهمی‌های یاران حلقه احمدی‌نژاد، دانشگاهی که بنا بر مصوبه‌ای که به امضای هیأت مؤسس آن شامل محمود احمدی‌نژاد، اسفندیار رحیم مشایی، حمید بقایی و سیدحسن موسوی رسیده است، در صورت انحلال اموال آن به دولت ایران تعلق می‌گیرد.

متن مجوز احداث دانشکده ایرانیان

ماده واحده «تأسیس و استقرار دانشگاه بین‌المللی در تهران» که در جلسه 735 مورخ 92.4.25 شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و بنا به پیشنهاد مورخ 92.4.25 رئیس شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است، به شرح ذیل برای اجرا ابلاغ می‌شود:

«ماده واحده - تأسیس دانشگاه بین‌المللی توسط هیأت مؤسس به ریاست آقای دکتر محمود احمدی‌نژاد مورد موافقت قرار می‌گیرد.

تبصره - اساسنامه این دانشگاه به تأیید وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌رسد و استقرار مرکز و واحد آن در تهران بلامانع است.

محمود احمدی‌نژاد / رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی»

منبع: روزنامه اعتماد

 

 

 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X