مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی از ثبت ۴۹۰ مورد همسر آزاری در استان در شش ماهه‌ی اول سال جاری خبر داد.

گزارشی از وضعیت خشونت خانگی در آذربایجان شرقی

محسن ارشدزاده مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی، از ثبت ۴۹۰ مورد همسر آزاری در استان در شش ماهه‌ی اول سال جاری خبر داد. تعداد موارد گزارش شده‌ی همسرآزاری در سال گذشته ۴۸۸ مورد بود که این آمار در سال جاری افزایش اندکی داشته است.

وی در ادامه با اشاره به قربانیان خشونت علیه زنان بیان کرد: دختران مجرد و زنان متاهلی که اختلافات خانوادگی دارند و یا محل سکونت خود را ترک کرده‌اند، بیشترین قربانیان خشونت هستند که از خدمات مشاوره‌ای بهره‌مند شده و یا در خانه‌های امن اسکان داده می‌شوند.

وی با ارائه‌ی توضیحاتی در خصوص خانه‌های امن در استان گفت: در آذربایجان شرقی یک خانه‌ی امن برای اسکان زنان متاهل و یک خانه‌ی سلامت برای اسکان دختران مجرد وجود دارد که در این مجموعه‌ها به آموزش مهارت‌های زندگی، شغلی و توانمندسازی اعضا نیز پرداخته می‌شود. همچنین از اول سال جاری تاکنون نزدیک به ۱۰۰ نفر در خانه‌ی امن و سلامت استان پذیرش شده‌اند.

مدیرکل بهزیستی استان، حداکثر زمان مجاز اسکان در خانه ی امن و خانه‌ی سلامت را سه ماه عنوان کرد و افزود: در صورت برطرف نشدن مشکل و احساس نیاز به تمدید، سکونت در این خانه‌ها با صدور حکم قضایی از دادگستری از سه الی شش ماه قابل تمدید است.

وی با اشاره به اقدامات اورژانس اجتماعی اظهار کرد: پس از تماس متقاضیان با سامانه‌ی ۱۲۳ و یا معرفی قربانیان خشونت خانگی از سوی مراجع قضایی، اورژانس اجتماعی با مداخله‌ی به موقع، ارائه‌ی خدمات مشاوره‌ای و مددکاری در راستای بهبود شرایط قربانیان خشونت تلاش می‌کنند.

کمک به حل مشکلات بین فردی خانواده‌ها و در برخی موارد رفع مشکلات مالی از دیگر محورهای فعالیت اورژانس اجتماعی به شمار می‌آید که ارائه‌ی خدمات مذکور پس از حل مشکل قربانیان خشونت نیز تا مدتی ادامه می‌یابد.

ارشدزاده در ادامه با بیان این که طبق آمارهای ارائه شده از سوی دادگستری استان، ضرب و جرح و توهین در صدر رفتارهای خشونت آمیز در استان ما قرار دارند، گفت: همچنین این آمارها نشانگر روند صعودی رفتارهای خشونت آمیز است.

وی با برشماری انواع خشونت خانگی ادامه داد: خشونت‌های خانگی به مواردی مثل همسرآزاری، کودک آزاری، سالمندآزاری، معلول آزاری و خودآزاری اشاره دارد.
 خشونت‌های خانگی و اجتماعی نیازمند حساسیت، برخورد جدی، مداخله و پیشگیری هستند.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir


 


loading...
loading...نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین اخبار
سرنوشت پرونده فسادهای بزرگ دولت نهم و دهم چه شد
«سرنوشت صدها شکایت رسمی مجلس و ارجاع پرونده‌ای قطور از تخلفات محرز دولت‌های نهم و دهم به کجا رسید؟ و آیا غیر از یکی - دو مورد به بقیه شکایات رسیدگی شد و با متخلفین برخورد قضایی صورت گرفت؟»


  1. حوادث
  2. ویژه های خبر
 

X